Trwa ładowanie...

Tak objawia się rak żołądka. Symptomy mogą pojawić się późno

Avatar placeholder
06.12.2024 16:39
Na te objawy zwróć uwagę. Tak może dawać o sobie znać rak żołądka
Na te objawy zwróć uwagę. Tak może dawać o sobie znać rak żołądka (Getty Images, East News)

Rak żołądka to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów przewodu pokarmowego na świecie. Często rozwija się podstępnie, a objawy początkowe są niespecyficzne, co utrudnia wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.

spis treści

1. Objawy raka żołądka

Rak żołądka przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, ale w miarę jego postępu pojawiają się symptomy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

  • Bóle w nadbrzuszu - często przypominające zgagę lub wrzody żołądka,

  • Utrata apetytu i uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia,

  • Nudności i wymioty, czasem z domieszką krwi,

  • Utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,

  • Osłabienie i zmęczenie, wynikające z niedoborów żywieniowych,

  • Ciemne stolce, świadczące o krwawieniu w przewodzie pokarmowym.

- Jest taka grupa objawów, która jest zawsze niepokojąca onkologicznie i powinna nas skłonić do wizyty do lekarza. Zaliczamy do nich: nawracające gorączki, niekontrolowany spadek wagi i nocne poty. Natomiast objawy specyficzne nowotworu żołądka to: dyskomfort w górnej części brzucha, wzdęcia, odbijanie, brak łaknienia, utrata masy ciała, wymioty, objawy związane z jawnym lub utajonym krwawieniem z przewodu pokarmowego, takie jak np. smoliste stolce. Apeluję, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli zaobserwujemy u siebie te symptomy - wyjaśniał dr n. med. Paweł Potocki, onkolog kliniczny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

Objawy te nie zawsze są charakterystyczne dla raka żołądka, co dodatkowo utrudnia wczesną diagnozę. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i regularne badania, szczególnie u osób z grup ryzyka.

2. Czynniki ryzyka

Na rozwój raka żołądka wpływa wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych.

- Do czynników ryzyka raka żołądka zaliczamy: zakażenie bakterią Helicobacter pylori, zapalenie żołądka oraz chorobę wrzodową. Rak żołądka jest jednym z nowotworów tytoniozależnych. Na jego rozwój wpływa także spożywanie alkoholu. Zatem im więcej konsumujemy tych używek, tym ryzyko rozwoju nowotworu żołądka wzrasta - dodał onkolog.

Najważniejsze z nich to:

  • Zakażenie Helicobacter pylori - bakteria ta odgrywa kluczową rolę w rozwoju przewlekłego zapalenia żołądka i wrzodów, co może prowadzić do nowotworu.

  • Dieta bogata w sól i przetworzoną żywność - nadmierne spożycie wędlin, solonych ryb czy marynowanych warzyw zwiększa ryzyko raka żołądka.

  • Palenie tytoniu i alkohol - obie używki mają toksyczny wpływ na śluzówkę żołądka, sprzyjając rozwojowi nowotworu.

  • Predyspozycje genetyczne - osoby z historią raka żołądka w rodzinie są bardziej narażone na jego wystąpienie.

  • Choroby przewlekłe - takie jak przewlekłe zapalenie żołądka, choroba wrzodowa czy polipy żołądka.

Rak żołądka, choć groźny, jest nowotworem, który można skutecznie leczyć, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie, obserwowanie organizmu i nielekceważenie nawet pozornie błahych objawów. Wczesna diagnoza to klucz do skutecznej terapii i powrotu do zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze