Stapedotomia

Stapedotomia to zabieg stosowany w leczeniu otosklerozy. Jest to wada słuchu, wynikająca z anatomicznej i czynnościowej degeneracji struktur ucha wewnętrznego. Skutkiem otosklerozy jest narastający niedosłuch (jedno lub obustronny).

Objawom choroby bardzo często towarzyszą zawroty głowy oraz szumy uszne. Przyczyny otosklerozy nie są do końca rozpoznane. Przyjmuje się, że wada słuchu może mieć podłoże genetyczne lub wynikać ze zmian hormonalnych (np. okres ciąży). Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Stapedotomia - leczenie niedosłuchu

Stapedotomia polega na usunięciu nieruchomej kosteczki słuchowej (strzemiączka) i zastąpieniu jej niewielką protezą, wykonywaną najczęściej z tworzywa sztucznych (teflon) lub metali szlachetnych (złoto, platyna). Zabieg wykonuje się zazwyczaj przez przewód słuchowy lub poprzez nacięcie małżowiny usznej, najczęściej przy znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu stapedotomii na przewód słuchowy zostaje nałożony opatrunek.

Dzięki wprowadzeniu protezy przywrócona zostaje odpowiednia ruchomość łańcuszka kosteczek słuchowych. Skutkuje to stałą poprawą słuchu. Efekt stapedotomii jest trwały i powoduje zahamowanie rozwoju otosklerozy. Stapedotomia jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym z użyciem mikroskopu i odpowiednich wzierników. Jest to operacja mikrochirurgiczna z zakresu otolaryngologii.

Stapedotomia - powikłania pooperacyjne

Powikłania, które mogą się pojawić po wykonaniu stapedotomii można podzielić na ogólne i chirurgiczne. Do powikłań ogólnych zaliczamy wszystkie te, które wiążą się z:

 • infekcjami okołooperacyjnymi;
 • znieczuleniem;
 • podawanymi lekami;
 • unieruchomieniem;
 • współistniejącymi chorobami.

Stapedotomia - powikłania chirurgiczne

Stapedotomia - powikłania chirurgiczne:

 • ryzyko głębokiego niedosłuchu lub całkowitej głuchoty operowanego ucha;
 • uszkodzenie nerwu twarzowego;
 • uszkodzenie struny bębenkowej (zaburzenia smaku na język po operowanej stronie);
 • zaburzenia równowagi;
 • szumy uszne;
 • perforacja błony bębenkowej.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu stapedotomii

Wśród przeciwwskazań możemy wyróżnić bardzo zły stan kliniczny pacjenta oraz niedosłuch odbiorczy. Nie należy wykonywać operacji w przypadku, gdy jest to jedyne ucho słyszące pacjenta oraz w przypadku, gdy słyszy szumy uszne.

Leczenie otosklerozy - okres pooperacyjny

Przez kilka dni po wykonaniu zabiegu pacjent może odczuwać bóle i zawroty głowy. Ponadto po wyjęciu opatrunku chory może nie być przystosowany do nowej jakości słyszenia. Wtedy wszystkie dźwięki będzie odczuwał ze zwiększoną siłą, dlatego nie powinno się początkowo narażać operowanego ucha na hałas ani moczyć go przez okres około miesiąca.

Po wykonaniu stapedotomii konieczna jest stała kontrola audiologiczna, a jeśli otoskleroza jest zaawansowana, zaleca się przeprowadzenie operacji na drugie ucho w czasie sześciu miesięcy. Po kilku godzinach po zabiegu pacjent powinien nie wstawać z łóżka, prowadzić oszczędzający tryb życia, nie narażać się na hałas oraz duży wysiłek fizyczny.

Redakcja abcZdrowie.pl, 9 miesięcy temu

Bibliografia

 • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
 • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
 • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
~anshin
~anshin 8 miesięcy temu

"Nie należy wykonywać operacji w przypadku, gdy jest to jedyne ucho słyszące pacjenta oraz w przypadku, gdy słyszy szumy uszne." - szumy uszne nie są przeciwwskazaniem, przeciwnie - dzięki stapedotomii mogą być zredukowane gdyż występują niemal u każdego z otosklerozą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Stapedotomia
Stapedotomia

Zabieg stapedotomii

Zabieg stapedotomii

Stapedotomię wykonuje się w wypadku patologicznej próby Gellé, niejednokrotnie w przypadku przewodzeniowego upośledzenia słuchu oraz gdy pacjent ma cienką błonę bębenkową.

Laryngologia

Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii

nich można wyróżnić jeszcze aparaty: analogowe, analogowe programowane cyfrowo i hybrydowe. Otoskleroza - zabieg stapedotomii Sam niedosłuch (...) można leczyć chirurgicznie. Stapedotomia to zabieg, który przywraca...