Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Starazolin – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 21:35
Preparat Starazolin ma postać kropli do oczu
Preparat Starazolin ma postać kropli do oczu (123rf.com)

Starazolin to popularne krople do oczu dostępne w aptekach bez recepty. Preparat jest stosowany w przypadku wystąpienia zapalenia spojówki. Ludzkie oko to bardzo wrażliwy organ o który należy odpowiednio dbać. W poniższym artykule przybliżymy właściwości kropli do oczu Starazolin, ich skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które mogą wywołać.

spis treści

1. Starazolin – działanie

Krople do oczu Starazolin mają dość szerokie spektrum zastosowania. Można ich użyć podczas objawowego zapalenia spojówek, które wywołały czynniki zewnętrzne takie jak: kurz, dym, wiatr lub podrażnienie oka przez promieniowanie słoneczne.

Oprócz tego Starazolin stosuje się po podrażnienia oczu przez wodę, kosmetyki oraz inne detergenty.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Działanie Starazolin wykorzystuje się również przez osoby korzystające z soczewek kontaktowych. Krople do oczu zapuszcza się wówczas, kiedy używanie soczewek kontaktowych wywołało podrażnienie gałki ocznej i wystąpienie związanych z tym dolegliwości.

Osoby stosujące soczewki kontaktowe, powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej kwadrans przed ich ponownym założeniem.

Oprócz tego preparat Starazolin można aplikować w wyniku zmęczenia oczu na skutek długiego czytania oraz pracy przy komputerze lub oglądania telewizji. Starazolin jest polecany kierowcom podróżującym nocą, a więc takim kiedy oczy są narażone na dodatkowe obciążenie.

2. Starazolin – skład

Starazolin zawiera składnik zwany tetryzoliną. Jest to pochodna imidazoliny. Jego działanie polega na pobudzaniu określonego typu receptorów znajdujących się na powierzchni komórek docelowych. Tetryzolina stosowana miejscowo do worka spojówkowego wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia i obrzęku spojówek. Łagodzi objawy w postaci pieczenia, świądu czy też nadmiernego łzawienia wywołanego podrażnieniem.

Tetryzolina działa miejscowo i powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które następuje zwykle w ciągu kilku minut po zastosowaniu preparatu i utrzymuje się przez 4 do 8 godzin.

Pozostałe składniki Starazolin to między innymi: chlorek sodu, kwas borowy, woda wysokooczyszczona.

3. Starazolin – skutki uboczne

Skutki uboczne wywołane stosowaniem Strazolin mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego wykorzystania preparatu. Nie wolno stosować preparatu w przypadku zdiagnozowania jaskry, silnego zakażenia, uszkodzenia rogówki lub silnego bólu. Preparatu nie należy stosować również u dzieci do 2-go roku życia.

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Mogą wystąpić efekty uboczne takie jak: wystąpi ból oka, ból głowy, zanik widzenia, zaburzenia widzenia w postaci ruchomych plam w polu widzenia, nagłe zaczerwienienie oczu, ból spowodowany światłem lub widzenie podwójne.

Zbyt długie stosowanie preparatu powyżej 3-5 dni może powodować reakcje z odbicia wręcz pogarszające wcześniejsze dolegliwości lub nawet skutkujące gorszymi schorzeniami. Tak więc dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty gdy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości oczne, a krople Starazolin, jeśli jest to konieczne, należy stosować kilka dni w oczekiwaniu na wizytę.

Preparat zawiera substancje konserwujące, które działają niekorzystnie na gałkę oczną. Powodują to, że po otwarciu kapsułki lek można jeszcze raz wykorzystać i właściwości preparatu nie ulegają znacznemu obniżeniu, jednak wytwarzane związki powodują konserwację szkodliwych enzymów występujących w oku.

4. Starazolin – dawkowanie

Preparat Starazolin ma postać kropli do oczu. Stosuje się go domiejscowo zapuszczając krople prosto do worka spojówkowego. Dawkowanie Strazolin odbywa się zazwyczaj w ilości od 1 do2 kropli nie więcej niż 2/3 razy na dobę.

Opakowanie Starazolin jest wyjałowione. Po otwarciu preparatu nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu.

Osoby stosujące soczewki kontaktowe, powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej kwadrans przed ich ponownym założeniem.

5. Starazolin – opinie

Opinie na temat preparatu Starazolin dostępne w Internecie są na ogół pozytywne. Jest chwalony za szybkość działania. Pojawiają się opinie stwierdzające, że preparat spowodował podrażnienie lub nie działał w należyty sposób. Niektórzy narzekają na sposób aplikacji kropli do oczu, które należy zapuścić a ta czynność do najprzyjemniejszych nie należy.

6. Starazolin – zamienniki

Starazolin kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jeżeli jego cena jest zbyt wygórowana istnieje możliwość wybrania spośród kilku dostępnych na rynku zamienników - np. Oculosan, który też nie powinien być stosowany dłużej niż 3-5 dni bez nadzoru okulisty. Produkty, takie jak Visine Classic, Allergocrom, Hialeye Free to z kolei krople o innym składzie, które mogą złagodzić te same dolegliwości. Są one wręcz bezpieczniejsze do samodzielnego stosowania, bo nie mają tak wielu możliwych skutków ubocznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze