Sterko – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Sterko to preparat przeznaczony dla mężczyzn. Jest wskazany do stosowania w zaburzeniach oddawania moczu związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, takimi jak częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy, zmniejszenie strumienia moczu. Co zawiera? Jak go dawkować? Czy istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych?
1. Co to jest Sterko i do czego jest stosowany?
Sterko to preparat pochodzenia naturalnego, który wykazuje działanie antyandrogenne, to znaczy obniżające poziom męskich hormonów płciowych. Produkt zawiera wyciąg z boczni piłkowanej. Roślina jest znana jako palma sabalowa.
To karłowate drzewo, którego owoce są składnikiem preparatów przeznaczonych do zmniejszania objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jest przeznaczony do stosowania przez dorosłych mężczyzn.
Jakie są główne wskazania do stosowania Sterko? Preparat jest wskazany w leczeniu zaburzeń oddawania moczu związanych z łagodnym przerostem prostaty w początkowym okresie, w pierwszym i drugim stadium choroby (ang. benign prostatic hyperplasia, BPH). Towarzyszące chorobie dolegliwości to częstomocz, czyli częste oddawanie moczu w nocy, także słaby strumień moczu.
2. Skład kapsułek Sterko
Preparat Sterko ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Substancją czynną leku jest wyciąg etanolowy gęsty z owoców palmy sabal. Każda kapsułka miękka Sterko zawiera 320 mg wyciągu etanolowego gęstego z owoców palmy sabal (Sabalis serrulatae fructus extractum spissum 9-11:1; etanol 96%) oraz substancje pomocnicze: żelatyna sukcynylowana wieprzowa, glicerol 85%, tytanu dwutlenek, chlorofilowy kompleks miedziowy. Ekstrahent: etanol 96% (v/v).
Dostępne są różne wielkości opakowań: 30 kapsułek miękkich i 60 kapsułek miękkich. Inne produkty dostępne w polskich aptekach zawierające wyciąg z boczni piłkowanej (palmy karłowatej) to kapsułki, które taktuje się je jako zamienniki Sterko:
- Prostamol Uno Substancją czynną leku jest wyciąg z owoców boczni piłkowanej Serenoa repens (Bartram) Small Sabal serrulata (Michaux) Nichols (Saw palmetto fruit) (9-11:1). Jedna kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owoców boczni piłkowanej. Substancje pomocnicze: otoczka kapsułki: sukcynylowana żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czarny (E172), karmin (E120),
- ProstACTIV EXTRA Substancją czynną produktu jest wyciąg z owoców boczni piłkowanej (Sabalis serrulatae). Substancje wypełniające to celuloza mikrokrystaliczna i maltodekstryna, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, kapsułka (żelatyna, barwnik – dwutlenek tytanu).
3. Jak działa Sterko?
Jak działa Sterko? Efekt leczniczy aktywności substancji czynnej obecnej w preparacie polegający na łagodzeniu dokuczliwych objawów mających związek z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego wynika z właściwości i aktywności o charakterze przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym.
Związki chemiczne obecne w wyciągu z palmy karłowatej to fitosterole, flawonoidy, saponiny, kwasy tłuszczowe i ich estry etanolowe:
- zmniejszają obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego,
- obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych,
- poprawiają elastyczność tkanki gruczołu krokowego i drożność pęcherza.
Należy przy tym pamiętać, że Sterko nie prowadzi do zmniejszenia rozrostu gruczołu krokowego i wyleczenia, a jedynie łagodzi dolegliwości związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
4. Sterko – stosowanie i dawkowanie
Jak stosować Sterko? Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania? Sterko zwykle zażywa się w ilości jednej kapsułki na dobę. Należy ją połykać podczas lub po posiłku, popijając wodą (nie należy jej rozgryzać). Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Choć czas trwania leczenia zależy od rodzaju, nasilenia oraz przebiegu choroby, zwykle poprawa zdrowia (zmniejszenie objawów) najczęściej obserwuje się po około 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Dla skuteczności terapii ważne jest regularne przyjmowanie leku.
5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne stosowania Sterko
Sterko nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, także orzeszki ziemne lub soję (preparat może zawierać lecytynę sojową).
Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Sterko? To rzadkie przypadki dolegliwości żołądkowo-jelitowych. W przyjęciu leku na czczo mogą wystąpić nudności.
Lek Sterko na ogół jest dobrze tolerowany. Nie są znane interakcje z innymi lekami. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku, gdy dolegliwości nie ustępują lub nasilają się.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.