Sterylizacja chirurgiczna

Jeśli aktywna seksualnie kobieta nie chce zajść w ciążę, powinna wybrać jedną z metod antykoncepcji. Wachlarz możliwości jest tutaj szeroki. Należy pamiętać jednak, że żadna z metod nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oprócz wstrzemięźliwości. Farmakologiczne metody kontroli urodzeń polegają na utrudnieniu kontaktu męskiego nasienia z komórką jajową kobiety lub na niedopuszczeniu do implantacji zapłodnionego już jajeczka w macicy. Nie ma farmakologicznej metody, która daje 100% pewności i gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Rodzaje sterylizacji chirurgicznej

Sterylizacja uważana jest za trwałą metodę zapobiegania ciąży. W niektórych wypadkach można ją odwrócić, ale operacja nie zawsze kończy się sukcesem. Sterylizacja jest przeznaczona dla osób, które nie planują posiadania dzieci w przyszłości. Poniżej kilka rodzajów sterylizacji.

  • Wazektomia

Wazektomia to forma sterylizacji wykonywana u mężczyzn, polegająca na przecięciu nasieniowodów. Nie dopuszcza ona do wytrysku nasienia. Wazektomię przeprowadza zwykle urolog lub chirurg. W znieczuleniu miejscowym wykonuje dwa nacięcia w mosznie, następnie przecina nasieniowód lub nasieniowody i zamyka ich końce. Po zabiegu mężczyzna może odczuwać tkliwość i mieć sińce w miejscu nacięcia. Wazektomia nie zakłóca zdolności mężczyzny do erekcji lub produkcji płynu ejakulacyjnego. Po zabiegu powinno się stosować dodatkową formę antykoncepcji, dopóki płyn nie będzie wolny od plemników. Zwykle trwa to 10-20 wytrysków. Wazektomia może być odwrócona, ale to drogi zabieg i nie zawsze kończy się sukcesem. Nie chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Aby dotrzeć do jajowodów kobiety, lekarz może zrobić to za pomocą laparoskopii – wykonując małe nacięcia i przez nie wprowadzając urządzenie – lub wykonując nacięcie w dole brzucha. Gdy lekarz ma już do nich dostęp, są zamykane poprzez zastosowanie zacisków lub cięcia i wiązane lub przypalane. Zabieg trwa 10-45 minut. Skutki uboczne: zakażenia, krwawienia, reakcja alergiczna na znieczulenie. W wyniku podwiązania jajowodu/jajowodów jajeczko nie może przemieścić się do macicy i sperma nie ma z nim kontaktu. Zabieg nie powinien mieć jednak wpływu na cykl menstruacyjny kobiety. Podwiązanie jajowodów można odwrócić i to z większym sukcesem niż wazektomię u mężczyzn. Podwiązanie jajowodów nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Sterylizacja histeroskopowa

Sterylizacja histeroskopowa polega na umieszczeniu przez lekarza 4-centymetrowych zwojów w każdym jajowodzie kobiety przy pomocy histeroskopu wprowadzanego przez szyjkę macicy, macicę aż do jajowodów. W ciągu kilku miesięcy tkanka obrasta zwój, tworząc barierę dla jajeczka. Zabieg zajmuje ok. 30 minut i zwykle podawane jest znieczulenie miejscowe. Przez trzy miesiące po zabiegu kobieta musi stosować inne środki antykoncepcyjne, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jajowody są całkowicie zablokowane. Zabieg zaliczany jest do trwałych sterylizacji. U 6% kobiet poddanych zabiegowi pojawiają się skutki uboczne. Sterylizacja histeroskopowa nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Histerektomia

Histerektomia to amputacja macicy, a czasami także i jajników. Żadna kobieta po jej przeprowadzeniu nie może mieć już dzieci. Zabieg jest nieodwracalny. W niektórych chorobach (np. mięśniaki lub choroby nowotworowe) histerektomia może być jedynym skutecznym leczeniem.

Przed podjęciem decyzji o trwałej sterylizacji należy rozważyć wszystkie plusy i minusy. Najczęściej zabieg sterylizacji chirurgicznej wykonuje się u osób posiadających już potomstwo i w wieku powyżej 40 lat.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
  • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sterylizacja chirurgiczna
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Sterylizacja chirurgiczna
Antykoncepcja chirurgiczna

Podwiązanie jajowodów

chirurgicznej sterylizacji. Dotyczy to zwłaszcza kobiet czarnoskórych, o niższym statusie socjoekonomicznym i niższym wykształceniu oraz posiadających liczne potomstwo. Na czym polega podwiązanie jajowodów? W Polsce...

Rak gardła - brodawczaki, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zabieg limfadenektomii

Zabieg limfadenektomii

Nowotwór nosogardła występuje bardzo rzadko. W naszym kraju odnotowuje się około 150 przypadków w ciągu roku.

Podwiązanie jajowodów

Które kobiety mogą się poddać zabiegowi podwiązania jajowodów?

Zabieg podwiązania jajowodów jest przeprowadzany u kobiety w celu uzyskania trwałej, skutecznej antykoncepcji. W Polsce przeprowadzenie takiego zabiegu jest niezgodne z prawem. Na podstawie Kodeksu Karnego pozbawienie człowieka zdolności płodzenia podlega...

Nabiał

Czym się różni mleko pasteryzowane od UHT? Wyjaśniamy

Czym się różni mleko pasteryzowane od UHT? Wyjaśniamy

produkujące mleko stosują w zasadzie dwa rodzaje obróbki: pasteryzację oraz sterylizację. Czym różnią się te procesy? I jak wpływają na właściwości zdrowotne (...) sterylizowane dostępne w polskich sklepach oznaczone są symbolem UHT....