Stokrotka pospolita – opis rośliny, właściwości lecznicze, zastosowanie
Stokrotka pospolita to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin w całej Polsce. Ta niewielka bylina rośnie powszechnie na łąkach, pastwiskach, czy przydrożach. Z uwagi na efektowne kwiatostany znana jest głównie jako roślina dekoracyjna. Jednak posiada także liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Jak wygląda stokrotka pospolita? Na co pomaga?
1. Co to jest stokrotka pospolita?
Stokrotka pospolita (Bellis perennis L.) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, która znana jest także jako stokrotka łąkowa, stokrotka polna, czy stokroć pospolita. Można ją spotkać na większości obszaru Europy. Występuje także w Azji Zachodniej, Azerbejdżanie, czy Libii. W Polsce spotykana jest powszechnie na terenie całego kraju.
Stokrotka pospolita jest rośliną ozdobną i miododajną. Z uwagi na swoje cenne właściwości jest także rośliną leczniczą i kosmetyczną.
Stokrotka pospolita – opis rośliny
Jak zbudowana jest stokrotka pospolita? Roślina dorasta do 20 cm wysokości. Wytwarza rozetę małych, łopatkowych liści. Kwiaty zebrane są w pojedyncze koszyczki, złożone z białych, różowych lub karminowych kwiatów języczkowych oraz z żółtego środka. Stokrotka zamyka swój kwiatowy koszyczek na noc oraz przy wilgotnej pogodzie.
Kiedy kwitnie stokrotka pospolita? Roślina kwitnie od marca do późnej jesieni. Czasem także w zimie (przy sprzyjającej pogodzie).
2. Właściwości stokrotki pospolitej
Roślina zawiera wiele cennych substancji, jak chociażby olejki lotne, flawonoidy, garbniki, śluzy, saponiny triterpenowe, kwasy organiczne, antocjany, czy sole mineralne. Surowcem zielarskim są głównie kwiaty. Jednak spożywać można także młode liście rośliny, które są bogate w witaminę C.
Stokrotka pospolita jest lecznicza, ma właściwości:
- wykrztuśne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- tonizujące,
- oczyszczające,
- przeciwobrzękowe,
- lekko moczopędne,
- ściągające.
Stokrotka pospolita wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji przemiany materii, poprawia procesy trawienia oraz wspomaga pracę wątroby. Może być stosowana wspomagająco w nieżytach żołądka, zatruciach, czy zaparciach.
Roślina wzmacnia też organizm i wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Może być stosowana także jako środek przeciwgorączkowy oraz ułatwiający odkrztuszanie.
Stokroć pospolita stosowana jest też w leczeniu dny moczanowej, chorób reumatycznych, gośćca stawowego. Napary ze stokrotki polecane są też przy nieregularnych miesiączkach. Sprzyjają także obniżaniu ciśnienia krwi.
Roślinę wykorzystuje się także do łagodzenia stłuczeń, przy źle gojących się ranach i owrzodzeniach.
Kwiaty stokrotki stosuje się także do pielęgnacji skóry, gdyż rozjaśniają cerę, zapobiegają przebarwieniom, spowalniają procesy starzenia się i wspomagają naturalną odnowę komórek.
Dostępność suplementów diety zawierających w składzie stokrotkę pospolitą sprawdzisz z pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 800 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.
3. Zastosowanie stokrotki pospolitej
Ciekawostką jest, że stokrotka pospolita jest rośliną jadalną w całości. Młode liście dodaje się do sałatek, kanapek, zdrowych przekąsek, czy zup. Liście można jeść surowe, ale można je także blanszować.
Z kolei kwiaty stokrotki stosuje się przede wszystkim w postaci prozdrowotnych naparów, odwarów i herbatek ziołowych. Do ich przygotowania można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone kwiaty.
Świeże kwiaty stokrotki pospolitej świetnie sprawdzają się także do dekoracji dań, ciast oraz deserów. Nierozwinięte pączki można także marynować w zalewie octowo-ziołowej. Kwiaty można wykorzystać także do przygotowania syropu czy miodu ze stokrotek.
Wyciągi z kwiatów stokrotki bywają także składnikiem suplementów diety. Ponadto ekstrakt z rośliny wykorzystuje się także w kosmetyce, jako składnik kremów, maseczek, czy balsamów.
Kwiaty stokrotki można także dodać do kąpieli. Taka ziołowa kąpiel działa ściągająco, bakteriobójczo oraz przyspiesza gojenie ran.
4. Przeciwwskazania do stosowania stokrotki pospolitej
Stokrotka pospolita może powodować reakcje alergiczne. Dlatego też nie powinny jej stosować osoby, u których występuje nadwrażliwość na tę roślinę.
Ponadto z uwagi na to, że roślina może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, ostrożność w jej stosowaniu powinny zachować osoby, które przyjmują leki. W takich przypadkach stosowanie rośliny należy omówić z lekarzem.
Warto pamiętać także o tym, że napary z kwiatów stokrotki nie powinny być stosowane zbyt długo, gdyż mogą prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.