Substancje komedogenne – lista, skala i działanie
Substancje komedogenne to składniki kosmetyków blokujące ujścia gruczołów łojowych. Ich obecność prowadzi do pojawienia się zaskórników, stanów zapalnych i innych niedoskonałości cery. Działanie komedogenne to inaczej działanie zaskórnikotwórcze. Co warto wiedzieć?
1. Co to są substancje komedogenne?
Substancje komedogenne, inaczej substancje zaskórnikotwórcze to takie, które blokują pory. Prowadzą do zaburzenia funkcjonowanie skóry i pojawienia się niedoskonałości: wągrów, zaskórników, grudek czy pryszczy.
Tym samym komedogenność to termin, który dotyczy substancji i produktów kosmetycznych. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego od słowa comedo, co oznacza „zaskórnik”.
Jak działają substancje komedogenne? To proste. Kosmetyk z substancjami komedogennymi łączy się z obumarłymi komórkami naskórka, a także łojem i bakteriami. W ten sposób powstaje mieszanina, która zalega w porach skóry.
2. Skala działania komedogennego
Można powiedzieć, że stopień komedogenności oznacza prawdopodobieństwo powstawania zaskórników na skórze po zastosowaniu danej substancji. Obecnie funkcjonuje skala, która siłę ich działania definiuje się poprzez dwie zmienne. To:
- COM oznaczający stosunek komedogenności,
- IRR reprezentujący stosunek podrażnienia.
Skala działania komedogennego obejmuje zakres od 0 do 5, przy czym wartość 0 mają substancje obojętne dla skóry, zaś wartość 5 niewskazane do stosowania.
3. Substancje komedogenne - lista
Opracowana przez naukowców lista substancji komedogennych zawiera liczy ponad 200 punktów. Do najbardziej komedogennych związków należy karagen, alkohol cetylowy, algina, ekstrakt z alg, oleje z kokosów oraz kwasy tłuszczowe.
Substancje komedogenne w kosmetykach to:
- oleje naturalne, np. Almond Oil, Avocado Oil, Castor Oil, Cocoa Butter, Coconut Butter, Coconut Oil, Cotton Aws Oil, Hydrogenated Vegetable Oil, Olive Oil, Peanut Oil, Sesame Oil, Soybean Oil,
- alkohole, estry, etery i cukry: PEG 8 Stearate, Propylene Glycol Monostearate, Wheat Germ Glyceride,Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Glyceryl-3-Diisostearate, Hexadecyl Alcohol, Isocetyl Stearate, Isopropyl Alcohol, Laureth 4, Octyl Stearate,
- oleje komedogenne, np. Shark Liver Oil,
- woski, np. Beeswax, Lanolin Wax, Sulfated Jojoba Oil, Candelilla Wax, Carnuba Wax,
- kwasy tłuszczowe i ich pochodne, np. Capric Acid, Caprylic Acid, Isodecyl Oleate, Isopropyl Isosterate, Isopropyl Myristate, Isopropyl Palmitate, Isostearyl Isostearate, Isostearyl Neopentanoate, Myristic Acid, Myristyl Myristate, Palmitic Acid, Stearyl Heptanoate, Arachidic Acid, Ascorbyl Palmitate, Benzoic Acid, Butyl Stearate,
- lanolina i jej pochodne, np. Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alcohol, Ethoxylated Lanolin, PEG 16 Lanolin,
- rośliny i ekstrakty, np. Chamomile, Red Algae, Algae Extract, Carrageenans,
- witaminy, np. Tocopherol, Vitamin A Palmitate,
- antyoksydanty, np. Beta Carotene, BHA,
- sole i minerały, np. Potassium Chloride, Sodium Chloride, Talc, Algin, Colloidal Sulfur, Flowers of Sulfur,
- proteiny,
- enzymy,
- sterole,
- kolory i pigmenty,
- substancje zapachowe, np. Benzaldehyde,
- zagęszczacze i emulgatory: Carbomer, Hydroxypropyl Cellulose, Sorbitan Oleate,
- związki powierzchniowo-czynne, np. Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate,
- konserwanty,
- rozpuszczalniki.
4. Substancje komedogenne w kosmetykach – co trzeba wiedzieć?
Skoro komedogenność substancji zawartych w kosmetykach, czyli skłonność do zatykania ujścia gruczołów łojowych, to jedna z przyczyn powstawania wyprysków czy zaskórników, co robić, by uniknąć pojawiania się niedoskonałości skóry?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że substancje są komedogenne, gdy są czyste lub w wysokich stężeniach. Po odpowiednim rozcieńczeniu stają się niekomedogenne. Oznacza to, że nawet jeżeli krem zawiera składniki działające komedogennie, nie musi w taki sposób działać na skórę.
To dlatego stosując preparaty pielęgnacyjne trzeba obserwować reakcję skóry. Składniki komedogenne są najbardziej szkodliwe dla osób, które mają cerę mieszaną, tłustą i skłonną do trądziku.
Ponieważ składniki komedogenne mogą gromadzić się w porach, stąd tak ważne jest, aby regularnie i skutecznie oczyszczać skórę. Wybierając najlepsze kosmetyki myjące dobrze jest decydować się na takie, które są łagodne dla skóry, ale i skuteczne.
Powinny usuwać nie tylko zanieczyszczenia, ale i zapychacze, które zawierają produkty pielęgnacyjne. Trzeba także pamiętać, by po oczyszczeniu przywracać odpowiednie pH skórze oraz ją nawilżać. Sprawdza się na przykład olej konopny, olej rycynowy, olej z pestek malin czy aloes.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.