Trwa ładowanie...

Subtelny znak, który zwiastował raka płuc. Diagnoza wstrząsnęła 64-letnim budowlańcem

Avatar placeholder
25.01.2025 10:22
Rak płuc dawał tylko jeden objaw
Rak płuc dawał tylko jeden objaw (Facebook)

Malcolm Ledgar, 64-letni były budowlaniec z Nottingham, podzielił się poruszającą historią, aby ostrzec innych o nieoczywistych objawach raka płuc. Diagnoza - międzybłoniak opłucnej, rzadki i nieuleczalny nowotwór, który rozwija się w wyściółce płuc - była wynikiem wieloletniej ekspozycji na azbest w czasach, gdy zagrożenia związane z tym materiałem były jeszcze mało znane.

spis treści

1. Niepozorny początek

Wszystko zaczęło się od niewielkiego bólu pod prawym żebrem. Malcolm zbagatelizował ten objaw, ponieważ przez lata regularne prześwietlenia jego płuc nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. Jednak ból nie ustępował, co skłoniło go do wizyty u lekarza rodzinnego.

- To był tylko mały ból, ale coś mnie tknęło, by to sprawdzić - wspomina Malcolm w rozmowie z portalem Daily Mail.

Po prześwietleniu w szpitalu Nottingham City lekarze zauważyli pewne niepokojące zmiany i zlecili dalsze badania. Tomografia komputerowa potwierdziła najgorsze - złośliwy międzybłoniak.

Zobacz film: "Dziewczynka cierpi na rzadki nowotwór"

- Nie ma na to lekarstwa, a nowotwór pokrywa obecnie moje prawe płuco - powiedział Malcolm.

Zobacz także: Pojawia się przy raku płuc lub wątroby. Nigdy nie ignoruj

2. Ekspozycja na azbest

Malcolm, który rozpoczął pracę jako praktykant cieśli w wieku 15 lat, wspomina swoje początki w branży budowlanej w latach 70. i 80.

- W tamtych czasach nikt nie wiedział, jak szkodliwy jest azbest. Nie mieliśmy żadnego sprzętu ochronnego, a ja pracowałem z tym materiałem regularnie - wyjaśnia.

Dopiero po latach, gdy jeden z jego byłych kolegów zmarł na podejrzenie choroby związanej z azbestem, Malcolm zaczął regularnie badać swoje płuca.

Azbest w przeszłości był powszechnie stosowany w budownictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach. Jednak badania naukowe jednoznacznie wykazały, że ekspozycja na włókna azbestowe może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla układu oddechowego.

3. Choroby związane z ekspozycją na azbest

  • Międzybłoniak - jest to rzadki, ale bardzo agresywny nowotwór rozwijający się w błonie opłucnej (płuc) lub otrzewnej (brzucha). Międzybłoniak jest niemal wyłącznie związany z ekspozycją na azbest. Objawy mogą obejmować ból w klatce piersiowej, duszności i uporczywy kaszel.

  • Pylica azbestowa - choroba ta wynika z przewlekłego narażenia na azbest i objawia się bliznowaceniem tkanki płucnej. Utrudnia to prawidłowe oddychanie i może prowadzić do niewydolności oddechowej. Objawy obejmują duszności, kaszel i zmęczenie.

  • Rak płuc - ekspozycja na azbest znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc, zwłaszcza u osób palących. Objawy obejmują kaszel, ból w klatce piersiowej i utratę masy ciała.

  • Choroby opłucnej - azbest może powodować zmiany w błonie opłucnej, takie jak zgrubienia, płytki opłucnej lub wysięki. Chociaż zmiany te nie zawsze są nowotworowe, mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie płuc.

Malcolm stara się cieszyć czasem, który mu pozostał
Malcolm stara się cieszyć czasem, który mu pozostał (GoFundMe)

4. Życie z diagnozą

Mimo poważnej diagnozy Malcolm zachowuje niezwykle pozytywne podejście. W styczniu rozpoczął leczenie immunoterapią, jednocześnie planując wakacje i organizując uroczystości dla bliskich.

- Nie mam zamiaru marnować czasu na złość czy żal. Wolę cieszyć się każdą chwilą, która mi została. W lutym organizuję przyjęcie, aby świętować życie z moją rodziną i przyjaciółmi. To czas, aby spędzić każdą możliwą chwilę z bliskimi - podkreśla.

Malcolm zwraca się do wszystkich osób, które mogły być narażone na kontakt z azbestem. Jego historia ma być przestrogą i motywacją do dbania o swoje zdrowie.

- Jeśli czujecie jakikolwiek dyskomfort, nie ignorujcie tego. Znacie swoje ciało najlepiej. Poproście lekarza o prześwietlenie, jeśli macie jakiekolwiek podejrzenia - apeluje 64-latek.

Aby pomóc innym w podobnej sytuacji, Malcolm założył zbiórkę na GoFundMe, z której dochody trafią do dwóch organizacji charytatywnych, by wspierać osoby dotknięte chorobami związanymi z ekspozycją na azbest.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze