Trwa ładowanie...

Suchy kaszel – przyczyny, diagnozowanie, domowe sposoby

Avatar placeholder
11.10.2022 17:26
Suchy kaszel domowymi sposobami możemy leczyć tylko przez jakiś czas
Suchy kaszel domowymi sposobami możemy leczyć tylko przez jakiś czas (123rf.com)

Suchy kaszel jest uciążliwy nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Suchy kaszel to najczęściej objaw zaczynającej się grypy lub przeziębienia i z biegiem rozwijania się choroby przechodzi w mokry, odrywający się kaszel. Zdarza się jednak czasami, że suchy kaszel utrzymuje się długo, nie przechodzi w kaszel mokry. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, ponieważ może on świadczyć o chorobie serca, a nawet o chorobie nowotworowej.

spis treści

1. Przyczyny suchego kaszlu

Jest wiele przyczyn występowania suchego kaszlu. Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, astma oskrzelowa, rak płuc i oskrzeli lub nadwrażliwość oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych to tylko niektóre przyczyny występowania suchego kaszlu. Jest on też bardzo często pozostałością po grypie. Jeśli suchy kaszel nie świadczy o powikłaniach pogrypowych lub zapalenia oskrzeli, to nie musimy się tym przejmować. W takim przypadku musimy po prostu odczekać, aby nabłonek mógł zregenerować się po przebytej chorobie.

Suchy kaszel to najczęstszy objaw grypy lub przeziębienia.
Suchy kaszel to najczęstszy objaw grypy lub przeziębienia.

2. Diagnozowanie kaszlu

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

Aby ustalić dalsze postępowanie i zdiagnozować przyczynę, należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie podstawowych badań obrazowych, takich jak RTG klatki piersiowej. Spirometria, tomografia komputerowa czy bronchoskopia są również badaniami, które pomagają w diagnostyce suchego kaszlu.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch obronny, który wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej

zobacz galerię

3. Kaszel suchy a kaszel mokry

Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z kaszlem suchym czy mokrym? Przy kaszlu mokrym odksztuszamy wydzielinę, która jest lepka i żółtawa. Właśnie ta mokra wydzielina świadczy o obecności infekcji. Kaszel mokry pomaga w zwalczaniu zakażenia ponieważ usuwa z gardła, krtani i tchawicy, oskrzeli i płuc wydzielinę z drobnoustrojami, która tworzy się podczas procesu zapalnego. Kaszel suchy powoduje ataki duszącego kaszlu, jest męczący i brzmi jak poszczekiwanie. Przy kaszlu suchym nie odksztuszana jest żadna wydzielina.

Zobacz także:

4. Domowe sposoby na kaszel

Trzeba zaznaczyć, że suchy kaszel domowymi sposobami możemy leczyć tylko przez jakiś czas. Ważne jest, aby przy kaszlu suchym nawilżać powietrze. Jeśli nie posiadasz nawilżacza powietrza, wystarczy powiesić mokre ręczniki na kaloryferach. Popijając często czystą wodę lub wodę z miodem, będziemy nawilżać błony śluzowe. Napoje powinny być lekko ciepłe. W aptekach dostępnych jest wiele tabletek np. z propolisem, który działa antywirusowo i antybakteryjnie. Suchy kaszel stłumią także leki z kodeiną i dekstrometorfanem, dlatego warto popijać syrop sosnowy. Wszystkie leki i syropy najlepiej przyjmować wieczorem, aby stłumić wieczorne napady suchego kaszlu. Męczący suchy kaszel skutecznie hamują także leki przeciwhistaminowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czekolada na kaszel
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze