Trwa ładowanie...

Sulfarinol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
06.04.2021 18:45
Sulfarinol to krople do nosa, które należy zakraplać do przewodu nosowego
Sulfarinol to krople do nosa, które należy zakraplać do przewodu nosowego (123rf.com)

Sulfarinol to krople do nosa, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Sulfarinol stosowany jest w otolaryngologii oraz w medycynie rodzinnej w leczeniu nieżytu nosa. Krople do nosa przeznaczone są do krótkterminowego stosowania - około 5 dni.

spis treści

1. Skład Sulfarinolu

Sulfarinol to krople do nosa, które są białym oleistym płynem. Krople do nosa w swoim składzie posiadają dwie substancje czynne: sulfatiazol oraz azotan nafazoliny. Substancja czynna sulfatiazol wykazuje działanie bakteriostatyczne, natomiast azotan nafazoliny zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Substancjami pomocniczymi preparatu są: parafina ciekła, woda, wosk biały, chlorobutanol. Krople do nosa sulfarinol zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa oraz likwidują przekrwienia. Zastosowanie kropli do nosa sulfarinol przynosi wyraźną ulgę w oddychaniu.

2. Wskazania do stosowania kropli do nosa

Krople do nosa stosuje się w objawowym leczeniu nieżytu i obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych zakażeniem bakteryjnym. Wskazaniem do stosowania sulfarinolu jest po prostu katar oraz uczucie zatkanego nosa, które uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania preparatu

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania kropli sulfarinol to nie wszyscy będą mogli je stosować. Mimo że sulfarinol to krople do nosa, to istnieją pewne przeciwwskazania co do ich stosowania. Kropli do nosa nie mogą używać osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku. Kropli nie należy stosować także u pacjenta, z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania oraz u osób, u których występuje wysychający nieżyt nosa. Sulfarinolu nie należy stosować także u dzieci poniżej 12. roku życia.

Jeśli mimo stosowania kropli do nosa objawy nie ustępują po około 5 dniach, to należy wybrać się na wizytę do lekarza, ponieważ stosowanie leku dłużej niż jest to zalecane może skutkować wtórnym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ze względu na brak jakichkolwiek danych dotyczących bezpieczeństwa nie należy preparatu stosować także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy wybrać się na wizytę do lekarza.

Zobacz także:

4. Dawkowanie Sulfarinolu

Sulfarinol to krople do nosa, które należy zakraplać do przewodu nosowego po jednej lub po dwie krople co około cztery lub sześć godzin. Preparat Sulfarinol należy stosować przez okres trzech do pięciu dni. Nie należy wydłużać czasu stosowania preparatu, nawet jeśli objawy nie ustępują. W takim wypadku należy udać się na wizytę do lekarza w celu zdiagnozowania objawów.

5. Skutki uboczne Sulfarinolu

Podczas stosowania sulfarinolu mogą występować miejscowe działania niepożądane takie jak: kichanie, pieczenie w nosie, kłujący ból oraz zwiększona ilość wydzieliny w nosie. Bardzo rzadko odnotowano działania ogólnoustrojowe takie jak: przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, nudności, nadmierna senność, osłabienie, zespół Stevensa i Johnsona.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze