Trwa ładowanie...

Sumamed - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:18
Sumamed przeznaczony jest do stosowania doustnego
Sumamed przeznaczony jest do stosowania doustnego (123rf.com)

Sumamed jest antybiotykiem, który stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Sumamed jest przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Sumamed stosuje się między innymi w leczeniu zapalenia gardła oraz przy zapaleniu oskrzeli.

spis treści

1. Co to jest Sumamed?

Sumamed to antybiotyk, którego substancją czynną jest azytromycyna, która odpowiedzialna jest za hamowanie syntezy białek baktryjnych. Sumamed występuje w postaci tabletek 500 mg lub kapsułek 250 mg. Lek sumamed jest stosowany w takich dziedzinach medycyny jak: otolaryngologia, urologia, dermatologia. Lek ten przepisywany jest również w chorobach płuc. Przeznaczony jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Lek sumamed dla dzieci występuje w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Azytromycyna wykazuje duże stężenie w zakażonych tkankach oraz długi okres półtrwania. Dzięki temu leczenie może być skrócone i trwać od 2 do 5 dni.

2. Wskazania do stosowania leku Sumamed

Sumamed stosuje się w leczeniu zakażeń, które wywołane są przed bakterie wrażliwe na azytromycynę. Do takich zakażeń zaliczamy między innymi: bakteryjne zapalenie zatok, zapalenie migdałków. Lek sumamed stosuje się także w ostrym zapaleniu ucha środkowego oraz przy zapaleniu oskrzeli, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc oraz przewlekłym zapaleniu płuc. Antybiotyk specjaliści mogą przepisać także w zakażeniu skóry oraz tkanek miękkich, czyli w takich schorzeniach: róża, liszajec, ropne zakażenie skóry oraz rumień wędrujący. Preparat przeznaczony jest także do leczenia chorób przenoszonych drogą płciową oraz do leczenia trądziku pospolitego.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Zobacz film: "Przewlekłe zapalenie zatok"

Leku sumamed nie należy stosować u pacjentów z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy. Preparatu nie należy zażywać również w leczeniu zakażonych ran poparzeniowych. Przeciwwskazaniem do stosowania sumamedu jest oczywiście nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Tylko jeśli specjalista uzna za konieczne przepisanie danego leku, w tym sumamedu, kobieta ciężarna lub karmiąca może go zażywać.

4. Dawkowanie leku

Lek sumamed przeznaczony jest do stosowania doustnego. Częstotliwość przyjmowania leku oraz to, jaka będzie dawka sumamedu, ściśle zleca lekarz. Preparat należy przyjmować jedną godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny przed jego spożyciem.

Zobacz także:

5. Jakie skutki uboczne może wywołać Sumamed

Podczas kuracji sumamedem mogą wystąpić działania niepożądane takie jak: jadłowstręt, zapalenie języka, zaparcia oraz zapalenie jelit, które objawiać się może biegunką. Skutki uboczne przyjmowania leku sumamed to także: zwiększona aktywność enzymów wątrobowych i zapalenie trzustki. Bardzo rzadko mogą występować bóle i zawroty głowy, senność, bezsenność, drgawki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze