Trwa ładowanie...

Susan Wojcicki zmarła na raka płuc. Takie objawy może dawać

 Marta Słupska
10.08.2024 12:13
Zmarła była szefowa YouTube. Przyczyną śmierci Susan Wojcicki był rak płuc
Zmarła była szefowa YouTube. Przyczyną śmierci Susan Wojcicki był rak płuc (Getty Images)

Po dwóch latach walki z rakiem płuc zmarła Susan Wojcicki, była dyrektor generalna YouTube i jedna z pierwszych pracownic Google. Miała 56 lat. Susan była córką polskiego profesora fizyki i jedną z najwybitniejszych osób w sektorze technologicznym.

spis treści

1. Zmarła Susan Wojcicki

O śmierci Susan Wojcicki poinformował na platformie X (dawniej Twitter) Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, który wyraził swój smutek związany z jej odejściem.

"Jestem niesamowicie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki SusanWojcicki po dwóch latach życia z rakiem. Jest tak samo ważna w historii Google jak każdy inny i trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, przywódczynią i przyjaciółką, która wywarła ogromny wpływ na świat, a ja jestem jednym z niezliczonych Googlersów, którzy stali się lepsi, dzięki temu, że ją znali. Będzie nam jej bardzo brakować. Nasze myśli z jej rodziną. Odpoczywaj w pokoju Susan" - napisał.

Zobacz film: "Prof. Simon: ja nie odróżniam mutacji wirusa, leczę ciężkie zapalenie płuc"

W 2023 roku Wojcicki zrezygnowała ze stanowiska CEO YouTube po dziewięciu latach kierowania firmą. Była jedną z najbogatszych Polek, córką polskiego profesora fizyki i rosyjsko-żydowskiej dziennikarki. Ukończyła Harvard oraz Uniwersytet Kalifornijski. Uznawano ją za jedną z najwybitniejszych osób w sektorze technologicznym.

10 sierpnia o śmierci Wojcicki napisał też na Facebooku jej mąż, Dennis Troper, który podkreślił, że Susan była nie tylko jego życiową partnerką, ale też wspaniałą matką, niesamowitym umysłem i przyjaciółką dla wielu osób.

"Z głębokim smutkiem przekazuję wiadomość o śmierci Susan Wojcicki. Moja ukochana żona od 26 lat i matka pięciorga naszych dzieci opuściła nas dzisiaj po dwóch latach życia z niedrobnokomórkowym rakiem płuc. Susan była nie tylko moją najlepszą przyjaciółką i partnerką życiową, ale także błyskotliwym umysłem, kochającą matką i drogą przyjaciółką dla wielu osób. Jej wpływ na naszą rodzinę i świat był niezmierzony. Jesteśmy załamani, ale wdzięczni za czas, który z nią spędziliśmy. Proszę, pamiętajcie o naszej rodzinie, gdy będziemy przeżywać ten trudny czas" - napisał Troper.

2. Czym jest niedrobnokomórkowy rak płuc?

Spośród typów raków płuc niedrobnokomórkowy jest najbardziej rozpowszechniony - szacuje się, że stanowi aż 80 proc. przypadków wśród chorych. W zależności od rodzaju komórek, każdy niedrobnokomórkowy rak płuca może rosnąć i rozprzestrzeniać się z różną prędkością.

Do najczęstszych niedrobnokomórkowych raków płuc zaliczamy: gruczolakoraka, raka płaskonabłonkowego oraz raka wielkokomórkowego.

Według raportu "Rak Płuc 2021" w Polsce co roku diagnozuje się 21 tys. nowych przypadków raka płuc. Rozpoznanie tej choroby bywa początkowo trudne, ponieważ nowotwór ten daje zwykle niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na choroby układu oddechowego. Zaliczamy do nich: uporczywy kaszel, krwioplucie, duszności, nawracające infekcje, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, chrypka, utrata masy ciała czy świszczący oddech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze