Trwa ładowanie...

Suszenie ubrań w domu może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto zainwestować w suszarkę automatyczną

Avatar placeholder
01.01.2019 16:58
Suszenie ubrań w domu może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto zainwestować w suszarkę automatyczną
Suszenie ubrań w domu może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto zainwestować w suszarkę automatyczną (123rf.com/tanyar30)

Do suszenia ubrań najczęściej używamy tradycyjnej dwuskrzydłowej suszarki. Jednak okazuje się, że nie jest to obojętne dla zdrowia dorosłych i dzieci. Może prowadzić do astmy, kataru siennego czy zapalenia płuc. Alternatywą jest suszarka automatyczna. Dlaczego warto ją wybrać i jakie cechy powinna posiadać?

spis treści

1. Suszarka automatyczna, czyli jak prawidłowo suszyć ubrania?

Chociaż ta tendencja powoli się zmienia, nadal wiele osób korzysta w domu z klasycznej suszarki dwuskrzydłowej lub sznurków rozwieszonych nad wanną. Naukowcy z Mackintosch School of Architecture przeprowadzili badania, które poddają w wątpliwość bezpieczeństwo stosowania tych rozwiązań. Choć rezultaty ich pracy odnosiły się do mieszkańców Glasgow, to analogiczna sytuacja została zaobserwowana także w Polsce.

Suszenie ubrań w pokoju bądź w łazience na klasycznej suszarce prowadzi do powstawania pleśni, a także rozwoju bakterii. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się wilgotność powietrza – nawet o 1/3. Nie jest to korzystne dla alergików, u których objawy chorobowe mogą się nasilać. Alternatywą jest coraz popularniejsza suszarka automatyczna.

Zobacz film: "Dlaczego suszenie ubrań w domu może być niebezpieczne dla zdrowia?"

To urządzenie wyglądem przypominające tradycyjną pralkę wciąż jednak traktowane jest z nieufnością. Wiele osób obawia się, że ubrania wyjęte z suszarki automatycznej będą pogięte, co jest równoznaczne z dłuższym prasowaniem. Pojawiają się także przypuszczenia, że garderoba suszona w ten sposób szybciej się niszczy.

Producenci suszarek wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzając do sprzętu automatyczną redukcję zagnieceń. Włókna są spulchniane, a my nie musimy schylać się nad deską do prasowania. Używana wedle zaleceń suszarka nie powinna także wpływać na szybsze niszczenie się tkanin.

2. Suszarka automatyczna – kiedy nam się przyda?

Suszarka automatyczna przyda nam się szczególnie jesienią i zimą, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają rozwieszaniu ubrań na balkonie. W tym okresie nie otwieramy zazwyczaj okien, przez co zwiększa się wilgotność. Korzystając z suszarki automatycznej, ten problem znika. Pleśń i bakterie przyczyniające się do powstawania astmy nie mają warunków do rozwoju.

Jeśli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, możemy postawić suszarkę, najlepiej otwieraną od frontu, na pralce, tak aby zyskać więcej wolnej przestrzeni. Poza tym zaoszczędzimy miejsce, które musieliśmy przeznaczyć na rozłożoną suszarkę tradycyjną.

3. Suszarka automatyczna – jak wybrać najlepszą?

W zależności od tego, czy mieszkamy sami, czy z rodziną, najważniejszym parametrem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję przy wyborze, jest ładowność bębna — powinna być współmierna z ładownością bębna pralki. Warto sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość załadowania tylko do połowy, dzięki czemu zaoszczędzimy energię.

Polecamy suszarkę kondensacyjną, w której woda jest zbierana do specjalnego pojemnika opróżnianego automatycznie lub przez domowników. Zaawansowaną opcją pomagającą zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę jest suszarka kondensacyjna z ciepłą pompą. Najczęściej takie modele mają określoną klasę energetyczną. Energooszczędne urządzenia są oznaczane symbolem A+.

4. Suszarka automatyczna – funkcje podstawowe i dodatkowe

Suszarki automatyczne są wyposażone w dwa programy, skrócony i kompletny. Jeśli poza samym wysuszeniem, chcemy jednocześnie delikatnie wyprasować ubrania, wybierzemy program kompletny. Jest on dłuższy, więc osoby, którym zależy na szybkim wyschnięciu, wybiorą opcję skróconą. Wilgotne ubrania wystarczy wyprasować żelazkiem z funkcją prasowania na mokro.

Najlepsze suszarki do ubrań za grosze znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

Po skorzystaniu z trybu kompletnego możemy złożyć ubrania i schować do szafy
Po skorzystaniu z trybu kompletnego możemy złożyć ubrania i schować do szafy (123rf.com/Katarzyna Białasiewicz)

Poza wspomnianą funkcją redukcji zagnieceń, wybrane przez nas modele mają program autosuszenia czy opóźnionego startu, który umożliwia ustawienie odpowiedniej godziny rozpoczęcia pracy urządzenia. Jeśli nie chcemy, aby ubrania były splątane, a włókna się niszczyły, dobrym wyborem będzie dwubiegunowa praca bębna (obroty w lewo i w prawo).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze