Świąd i kłucie na ustach? To może być opryszczka!
Usta to jedna z najbardziej zmysłowych części ciała. Nikt więc nie lubi, gdy na wargach pojawiają się zmiany, które mogą zepsuć ich estetyczny wygląd. Najczęstszą chorobą, która atakuje usta, jest opryszczka.
1. Świąd i pieczenie towarzyszące opryszczce
Opryszczka to choroba zakaźna, która dotyka około 80% dorosłych ludzi. W większości przypadków nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy zarażeni. Odpowiedzialne za to są wirusy HSV1, które rozprzestrzeniają się głównie w okolicy warg i błon śluzowych jamy ustnej. Może jednakże dojść do przeniesienia zmian chorobowych również na inne części twarzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy i unikać dotykania ich okolicy.
Do reaktywacji uśpionego wirusa opryszczki dochodzi np., gdy skóra jest nadmiernie wystawiona na działanie promieni słonecznych lub zbyt niskich temperatur. Dlatego okresem sprzyjającym rozwojowi opryszczki jest sezon letni oraz zimowy. Kiedy wirus zaatakuje, nie zawsze od razu widać i czuć objawy infekcji. Dopiero po upływie kilku dni można zauważyć pierwsze symptomy, takie jak świąd, pieczenie, mrowienie i szczypanie.
2. Fazy rozwoju opryszczki i ich objawy
Opryszczka przebiega kilkufazowo i zwykle trwa do 10-14 dni. Objawy zakażenia pojawiają się stopniowo – około dwa dni po zarażeniu wirusem opryszczki chory zaczyna czuć mrowienie i pieczenie. Uczucie to jest odczuwalne wokół nosa, brody oraz na wargach. Następnie na ustach pojawiają się pęcherzyki, a miejsce, w którym doszło do zakażenia jest bolesne i zaczerwienione. Drobne pęcherzyki mogą się połączyć w jeden duży. Po upływie trzech-czterech dni dochodzi do ich pęknięcia – to jest najbardziej uciążliwa i bolesna faza, która może się przedłużyć nawet do pięciu dni. Wtedy, w tym samym miejscu powstają strupki, które po zbyt wczesnym, samoistnym odpadnięciu mogą doprowadzić do krwawienia. Ostatnią fazą jest zdrowienie – pęcherzyki przestają się namnażać, a rany zaczynają się goić.
3. Jak najszybciej zwalczyć opryszczkę?
Walka z opryszczką bywa trudna i choć pojedynczą bitwę można wygrać, to z całej wojny nie jesteśmy w stanie wyjść zwycięsko. Dzieje się tak, ponieważ wirus, który raz zaatakował, pozostaje w organizmie już na stałe. Jednak stosując odpowiednie środki profilaktyczne, można się uchronić przed nawrotami choroby. Należy zwrócić na to szczególną uwagę zwłaszcza zimą, gdy mroźne powietrze sprzyja aktywacji wirusów. Jak się zabezpieczyć? Dużą rolę może odegrać odpowiednio dobrana dieta. Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw oraz produktów bogatych w cynk i witaminę C to doskonały, naturalny sposób na przeciwstawienie się chorobie. Należy również ciepło się ubierać, dużo się ruszać i unikać kontaktu z osobami, które już są zarażone opryszczką.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.