Świece zapachowe mogą być groźne dla zdrowia
Świece zapachowe i odświeżacze powietrza mogą być groźne dla zdrowia – ostrzegają naukowcy.
1. Niebezpieczne związki chemiczne
Często sięgamy po nie, aby w domach panował przyjemny zapach. Niestety, większość perfumowanych produktów zawiera składnik, który może być szkodliwy. Chodzi o limonen – nadaje świeżego, cytrynowego aromatu, ale w połączeniu z gazami obecnymi w powietrzu może prowadzić do wytwarzania się formaldehydu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku zbadali powietrze w pięciu domach i odkryli duże stężenie limonenu. Substancja występuje w detergentach, odświeżaczach powietrza, często również w świecach zapachowych. Limonen jest bezpieczny, jednak po rozpyleniu w pomieszczeniach może wchodzić w reakcje z innymi związkami znajdującymi się w powietrzu.
Badacze wykazali, że po połączeniu limonenu z ozonem dochodzi do tworzenia się cząsteczek formaldehydu. Związek chemiczny jest często wykorzystywany w przemyśle, jednak w wysokim stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia – może powodować raka. Specjaliści z Public Health England's Centre for Radiation, Chemical & Environmental Hazards łączą formaldehyd z nowotworami górnych dróg oddechowych. Bardzo często dusząca woń formaldehydu powoduje kaszel, katar, krwawienia z nosa oraz podrażnienia oczu. Substancja znajduje się na liście czynników rakotwórczych, stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia.
Szkodliwość świeczek zapachowych udowodnili też badacze z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny. Zbadali, jakie związki chemiczne znajdują się w małym pomieszczeniu po używaniu świec przez kilka godzin. Okazało się, że w trakcie spalania wydzielają się beznen oraz toluen. Obie substancje negatywnie wpływają na kondycję - powodują bóle i zawroty głowy, podrażnienia oczu, kaszel.
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
Naukowcy zwracają uwagę, że winne są nie tylko świece zapachowe. Wiele domów ma niesprawną wentylację – przez utrudniony przepływ powietrza szkodliwe substancje gromadzą się w pomieszczeniach i mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem.
2. Zakazane świece?
Czy powinniśmy na zawsze pożegnać się z pachnącymi świecami, które nie tylko aromatyzują wnętrza, ale również tworzą przytulny nastrój? Na szczęście nie. Brytyjscy eksperci kontynuowali eksperyment i w pięciu domach umieścili różne rośliny. Chcieli sprawdzić, które kwiaty doniczkowe pomogą w neutralizowaniu niebezpiecznych chemikaliów. Okazało się, że część z nich potrafi absorbować formaldehyd.
Bluszcz pospolity, geranium, lawenda i paprocie to rośliny, które powinniśmy uprawiać w domu, jeśli lubimy świece zapachowe. Poza tym nie należy zapominać o wietrzeniu i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.
Naukowcy twierdzą, że najgorzej na nasze zdrowie wpływają aromaty cytrynowy, drzewa sandałowego i drewna agarowego. Lepiej więc wybierać inne zapachy. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie, kupujmy świece z naturalnego wosku sojowego lub pszczelego. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie olejków eterycznych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.