Świece zapachowe mogą być groźne dla zdrowia

Świece zapachowe i odświeżacze powietrza mogą być groźne dla zdrowia – ostrzegają naukowcy.

1. Niebezpieczne związki chemiczne

Często sięgamy po nie, aby w domach panował przyjemny zapach. Niestety, większość perfumowanych produktów zawiera składnik, który może być szkodliwy. Chodzi o limonen – nadaje świeżego, cytrynowego aromatu, ale w połączeniu z gazami obecnymi w powietrzu może prowadzić do wytwarzania się formaldehydu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku zbadali powietrze w pięciu domach i odkryli duże stężenie limonenu. Substancja występuje w detergentach, odświeżaczach powietrza, często również w świecach zapachowych. Limonen jest bezpieczny, jednak po rozpyleniu w pomieszczeniach może wchodzić w reakcje z innymi związkami znajdującymi się w powietrzu.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu
Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu [8 zdjęć]

Prawie każdy ma w domu jakieś rośliny – a wiele z nich znanych jest z oczyszczania powietrza i pochłaniania...

zobacz galerię

Badacze wykazali, że po połączeniu limonenu z ozonem dochodzi do tworzenia się cząsteczek formaldehydu. Związek chemiczny jest często wykorzystywany w przemyśle, jednak w wysokim stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia – może powodować raka. Specjaliści z Public Health England's Centre for Radiation, Chemical & Environmental Hazards łączą formaldehyd z nowotworami górnych dróg oddechowych. Bardzo często dusząca woń formaldehydu powoduje kaszel, katar, krwawienia z nosa oraz podrażnienia oczu. Substancja znajduje się na liście czynników rakotwórczych, stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia.

Szkodliwość świeczek zapachowych udowodnili też badacze z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny. Zbadali, jakie związki chemiczne znajdują się w małym pomieszczeniu po używaniu świec przez kilka godzin. Okazało się, że w trakcie spalania wydzielają się beznen oraz toluen. Obie substancje negatywnie wpływają na kondycję - powodują bóle i zawroty głowy, podrażnienia oczu, kaszel.

Przeczytaj koniecznie

Naukowcy zwracają uwagę, że winne są nie tylko świece zapachowe. Wiele domów ma niesprawną wentylację – przez utrudniony przepływ powietrza szkodliwe substancje gromadzą się w pomieszczeniach i mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem.

2. Zakazane świece?

Czy powinniśmy na zawsze pożegnać się z pachnącymi świecami, które nie tylko aromatyzują wnętrza, ale również tworzą przytulny nastrój? Na szczęście nie. Brytyjscy eksperci kontynuowali eksperyment i w pięciu domach umieścili różne rośliny. Chcieli sprawdzić, które kwiaty doniczkowe pomogą w neutralizowaniu niebezpiecznych chemikaliów. Okazało się, że część z nich potrafi absorbować formaldehyd.

Bluszcz pospolity, geranium, lawenda i paprocie to rośliny, które powinniśmy uprawiać w domu, jeśli lubimy świece zapachowe. Poza tym nie należy zapominać o wietrzeniu i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.

Naukowcy twierdzą, że najgorzej na nasze zdrowie wpływają aromaty cytrynowy, drzewa sandałowego i drewna agarowego. Lepiej więc wybierać inne zapachy. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie, kupujmy świece z naturalnego wosku sojowego lub pszczelego. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie olejków eterycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy