Świnka - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania

Nagminne zapalenie przyusznic, znane szarzej jako świnka, to choroba dziecięca, która najczęściej dotyka maluchy pomiędzy 4. a 10. rokiem życia. Zazwyczaj pojawia się u naszych pociech wiosną bądź zimą, a w jej trakcie dziecko skarży się na ból w okolicy szyi i uszu. W tych miejscach pojawia się też widoczny obrzęk. I chociaż szczepienia zmniejszyły liczbę zachorowań na tę wirusową chorobę, to wciąż notuje się przypadki świnki. Czym jest świnka i czy może być groźna dla naszego organizmu?

1. Świnka - charakterystyka

Nagminne zapalenie przyusznic to choroba wirusowa, która przedostaje się do ludzkiego organizmu drogą kropelkową. Przyczyną świnki jest wirus, który dzięki ślinie chorego przedostaje się do ślinianek znajdujących się przy uszach i wywołuje reakcję zapalną. Świnka objawia się ona obrzękiem ślinianek i szyi, a także bolesnym uczuciem nacisku. Na szczęście pierwsze zachorowanie na świnkę jest jednocześnie ostatnim, ponieważ przebyta choroba uodparnia na kolejne zakażenie wirusem świnki. Jeśli jednak w dzieciństwie nie przechodziliśmy świnki i nie byliśmy na nią szczepieni, to jest duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu zostaniemy zarażeni wirusem świnki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

2. Świnka - objawy

Niestety pierwsze objawy świnki są często mylone przez rodziców ze zwykłym przeziębieniem. Na początku objawy świnki to wysoka gorączka, zaczerwienione gardło czy bóle mięśni to pierwsze sygnały, że w organizmie naszego dziecka zaczyna rozwijać się infekcja.

Kiedy jednak dolegliwościom tym zaczną towarzyszyć charakterystyczne objawy świnki, takie jak ból uszu, problemy z przełykaniem pokarmów i śliny oraz wymioty i światłowstręt, to stan dziecka powinniśmy od razu skonsultować z lekarzem pediatrą.

W trakcie rozwoju świnki objawem może być gorsze samopoczucie dziecka i brak apetytu. Innym charakterystycznym dla świnki objawem jest opuchlizna w okolicy szyi. W czasie świnki objaw ten najczęściej pojawia się przy uszach, rzadziej przy żuchwie lub pod brodą. Nie zawsze też pojawia się przy obu śliniankach – czasem obrzmienie jest tylko jednostronne.

3. Świnka - przebieg

Warto wiedzieć, że wirus świnki nie zaraża tylko wtedy, gdy u dziecka pojawią się pierwsze objawy świnki. Uważa się, że zarażony wirusem świnki maluch może zarażać osoby w swoim otoczeniu nawet od 2 do 4 tygodni, czasem na 6 dni przed pojawieniem się choroby i przez około 10 dni w trakcie trwania świnki. Wraz z rozwojem wirusa w organizmie dziecka kolejne objawy świnki się nasilają. Początkowej opuchliźnie zaczynają towarzyszyć napięcie skóry oraz duża bolesność, które uniemożliwiają nawet szerokie otworzenie buzi. Problemem staje się też przyjmowanie płynów i pokarmów.

Chociaż dzieci są zazwyczaj bardzo spragnione, to bolesność podczas przełykania uniemożliwia im przyjmowanie płynów, co prowadzić może do odwodnienia organizmu. Na szczęście opuchlizna i bolesność trwają około 2–3 dni i zaczynają zanikać. Rzadko zdarza się, że choroba przedłuża się do 10 dni.

4. Świnka - leczenie

Rozpoznanie objawów świnki powinno skutkować konsultacją z lekarzem. Pediatra zapewne zaleci izolację dziecka przynajmniej na 2 tygodnie. W tym czasie warto postarać się, aby dziecko miało jak najmniejszy kontakt z innymi osobami. Lekarz z pewnością nie przepisze antybiotyku, ponieważ świnka jest chorobą wirusową. Zaleci za to podawanie dziecku leków antywirusowych, łagodzących ból i zbijających wysoką gorączkę. Nawet jeśli dziecko odmawia przyjmowania napojów, to warto je do tego zachęcać. W ten sposób unikniemy odwodnienia organizmu spowodowanego dużą potliwością i małą ilością płynów w organizmie.

Aby zmniejszyć ból podczas przełykania, warto wszystkie posiłki podawać w zblendowanej formie. To ułatwi dziecku i połykanie, i nie spowoduje utraty wartości odżywczych. Ulgę w śwince powinny przynieść też okłady na bolące, opuchnięte miejsce. To czy będą to okłady zimne, czy ciepłe powinno zależeć od tego, co sprawi dziecku większą ulgę. Naprawdę skutecznym środkiem, dzięki któremu unikniemy zarażenia, jest szczepionka na świnkę. Pediatrzy polecają jej wykonanie po ukończeniu przez dziecko 11. miesiąca życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Świnka - powikłania

Chociaż u większości dzieci świnkę udaje się wyleczyć bez komplikacji, to jednak zdarza się, że przyjmuje ona dużo poważniejsze formy i prowadzi do rozwoju groźniejszych chorób. Im pacjent jest starszy, tym bardziej prawdopodobne, że dojdzie u niego do komplikacji. U chłopców i mężczyzn dochodzi najczęściej do zapalenia jąder, a u dziewczynek i kobiet do zapalenia jajników. Na szczęście rzadko zdarza się, że taki stan zapalny ma wpływ na późniejszą płodność.

Jeśli dziecko skarży się na sztywność karku, silne bóle głowy, wymiotuje i jest osłabione to znak, że mogło dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Innym powikłaniem świnki jest zapalenie ucha środkowego, które w połączeniu z zapaleniem opon mózgowych może nawet doprowadzić do głuchoty. Aby uniknąć groźnych powikłań i komplikacji ważna jest obserwacja dziecka. Jeśli więc występująca podczas świnki gorączka zaczyna spadać, a następnego dnia znowu rośnie, to jest to znak, że jest konieczna wizyta u specjalisty, który zaproponuje konkretne leczenie.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!