Trwa ładowanie...

Świnka - choroba zakaźna. Objawy, przebieg, leczenie

Świnka jest jedną z dziecięcych chorób zakaźnych, na którą dobrze jest zachorować w jak najwcześniejszym momencie naszego życia - wówczas nie daje zbyt silnych ani uporczywych objawów. U osób dorosłych świnka przebiega gwałtowniej i grozi niebezpiecznymi powikłaniami, dlatego w momencie pojawienia się pierwszych objawów świnki konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

spis treści

1. Co to jest świnka?

Świnka, inaczej nagminne zapalenie przyusznic, to choroba dziecięca, która najczęściej dotyka maluchy pomiędzy 4. a 10. rokiem życia, ale może też objąć nastolatków i osoby dorosłe. Przyczyną świnki jest wirus, który dzięki ślinie chorego przedostaje się do ślinianek znajdujących się przy uszach i wywołuje reakcję zapalną. Świnka objawia się ona obrzękiem ślinianek i szyi, a także bolesnym uczuciem nacisku.

Pierwsze zachorowanie na świnkę jest jednocześnie ostatnim, ponieważ przebyta choroba uodparnia na kolejne zakażenie wirusem świnki. Jeśli jednak w dzieciństwie nie przechodziliśmy świnki i nie byliśmy na nią szczepieni, to jest duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu zostaniemy zarażeni wirusem świnki.

Wirusa świnki - obraz mikroskopowy
Wirusa świnki - obraz mikroskopowy

Zapalenie świnkowe może przyczynić się do bezpłodności.

zobacz galerię

2. Zarażenie świnką

Zapadalność na świnkę przypada głównie w okresie zimowym i wiosennym. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, oraz przez przedmioty i produkty zanieczyszczone śliną nosiciela wirusa. Co ważne, organizm zostaje zakażony około 2-7 dni przed wystąpieniem objawów świnki, zaś sam jest nosicielem wirusa jeszcze przez 9 dni od ustąpienia dolegliwości i objawów świnki.

Z tego powodu zaleca się odizolowanie chorego w celu zapobiegnięciu rozprzestrzenienia choroby. Zazwyczaj świnka jest chorobą, która jednokrotnie atakuje organizm, wyjątkowo rzadko zdarza się, aby osoba po przebyciu świnki, ponownie na nią zachorowała.

3. Pierwsze objawy świnki

Okres wylęgania się wirusa świnki trwa około od 2 do 3 tygodni. Początkowa faza zakażenia może przejść bez wystąpienia objawów świnki. Pierwszym symptomy choroby mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak uczucie przemęczenia, złe samopoczucie czy brak łaknienia.

Niestety świnka często jest mylona przez rodziców ze zwykłym przeziębieniem. Na początku objawy świnki to także wysoka gorączka, zaczerwienione gardło czy bóle mięśni. Są to pierwsze sygnały, że w organizmie naszego dziecka zaczyna rozwijać się infekcja.

Kiedy jednak dolegliwościom tym zaczną towarzyszyć charakterystyczne objawy świnki, takie jak ból uszu, problemy z przełykaniem pokarmów i śliny oraz wymioty i światłowstręt, to stan dziecka powinniśmy od razu skonsultować z lekarzem pediatrą.

W trakcie rozwoju świnki objawem może być gorsze samopoczucie dziecka i brak apetytu. Innym charakterystycznym dla świnki objawem jest opuchlizna w okolicy szyi. W czasie świnki objaw ten najczęściej pojawia się przy uszach, rzadziej przy żuchwie lub pod brodą. Nie zawsze też pojawia się przy obu śliniankach – czasem obrzmienie jest tylko jednostronne. Intensywność odczuwania bolesnego obrzęku może wzrastać podczas spożywania posiłków. Obrzęk ślinianek nasila się przez 2-3 dni, następnie zmniejsza się i zazwyczaj ustępuje po około 7 dniach.

Na szczęście opuchlizna i bolesność trwają około 2–3 dni i zaczynają zanikać. Rzadko zdarza się, że choroba przedłuża się do 10 dni.

Z rozwojem choroby nasilają się także objawy świnki takie jak uczucie suchości w jamie ustnej (związane ze zmniejszonym wydzielaniem śliny), trudności w otwieraniu ust. Świnka jest chorobą, która atakuje organizm w sposób nagły i cechuje ją ostry przebieg. W trakcie choroby, oprócz objawów, mogą wystąpić także choroby towarzyszące, np. zapalenia ślinianek podżuchwowych oraz podjęzykowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Leczenie świnki

Rozpoznanie objawów świnki powinno skutkować konsultacją z lekarzem. Pediatra zapewne zaleci izolację dziecka przynajmniej na 2 tygodnie. W tym czasie warto postarać się, aby dziecko chorujące na świnkę miało jak najmniejszy kontakt z innymi osobami.

Lekarz zaleci podawanie dziecku leków antywirusowych, łagodzących ból i zbijających wysoką gorączkę. Nawet jeśli dziecko odmawia przyjmowania napojów, to warto je do tego zachęcać. W ten sposób unikniemy odwodnienia organizmu spowodowanego dużą potliwością i małą ilością płynów w organizmie podczas świnki.

Aby zmniejszyć ból podczas przełykania, warto wszystkie posiłki podawać w zblendowanej formie. To ułatwi dziecku chorującemu na świnkę połykanie i nie spowoduje utraty wartości odżywczych. Ulgę w śwince powinny przynieść też okłady na bolące, opuchnięte miejsce. To czy będą to okłady zimne, czy ciepłe powinno zależeć od tego, co sprawi dziecku większą ulgę.

Jako że świnka to choroba wirusowa, zwykle objawy ustępują samoistnie.

Naprawdę skutecznym środkiem, dzięki któremu unikniemy zarażenia, jest szczepionka na świnkę. Pediatrzy polecają jej wykonanie po ukończeniu przez dziecko 11. miesiąca życia.

5. Powikłania po śwince

Przebieg choroby stanowi większe zagrożenie dla osób dorosłych niż dla dzieci. Wirus świnki często atakuje takie narządy jak trzustka, tarczyca, jajniki, jądra czy ośrodkowy układ nerwowy. Gdy tak się stanie, może dojść do groźnych powikłań. Atak wirusa może spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózzgu, objawami tego są wymioty, nudności oraz dokuczliwe bóle głowy.

Zaatakowanie opon mózgowo-rdzeniowych przez wirus grozi głuchotą. Kolejnym powikłaniem świnki może być zapalenie trzustki. Chory może wymiotować, być nadpobudliwy, odczuwać ból w nadbrzuszy zlokalizowany po lewej stronie a także mieć biegunkę. Rozwój takiego stanu może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.