Trwa ładowanie...

"Sygnał do niepokoju". Widoczny znak raka jelita grubego, nie ignoruj

Avatar placeholder
27.09.2024 11:45
Gdy się pojawia, biegiem do lekarza. Tak daje o sobie znać rak jelita grubego
Gdy się pojawia, biegiem do lekarza. Tak daje o sobie znać rak jelita grubego (Getty Images / YouTube)

Rak jelita grubego to choroba, która coraz częściej jest diagnozowana wśród młodych osób. Gastrolodzy opowiedzieli o alarmująch objaach, których nie wolno ignorować.

spis treści

1. Objawy raka jelita grubego

Niestety, młodsze osoby często dowiadują się o chorobie w późniejszych jej stadiach, co utrudnia leczenie i zmniejsza szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm.

Oto sześć objawów raka jelita grubego, które mogą sygnalizować konieczność wizyty u lekarza.

1.1. Krwawienie z odbytu

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Najczęstszym sygnałem alarmowym raka jelita grubego u młodych osób jest krwawienie z odbytu. Ponad połowa pacjentów zauważa krew na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej.

"Krew z guzów ma do pokonania krótszą drogę, więc ma jasnoczerwony kolor, natomiast krew, która przez jakiś czas znajdowała się w przewodzie pokarmowym, może wyglądać niemal jak czarna" - podkreśla dr Andrea Cercek, gastroenterolog z Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Mimo że krwawienie z odbytu może być spowodowane także przez hemoroidy, szczeliny odbytu czy zapalenie jelit, każde tego rodzaju objawy powinny być skonsultowane z lekarzem.

1.2. Zmiana nawyków wypróżniania

Guzy w jelicie grubym mogą zmieniać sposób, w jaki się wypróżniamy. Może to oznaczać częste zaparcia, biegunkę lub naprzemienne występowanie obu tych objawów.

Często osoby z nowotworem jelita grubego zgłaszają również uczucie niepełnego wypróżnienia lub zmieniony wygląd stolca - na przykład jego zwężenie. Takie zmiany mogą świadczyć o obecności guza, który blokuje przejście stolca.

"Ma to tendencję do występowania, gdy guzy znajdują się w pobliżu końca okrężnicy lub gdy wyścielają całe wnętrze okrężnicy, co zwęża wszelkie przechodzące przez nią stolce. To sygnał do niepokoju" - wyjaśnia onkolog Michael Cecchini z Yale Cancer Center.

1.3. Ból brzucha lub skurcze

Nawracający ból brzucha, szczególnie występujący w trakcie posiłków, może być objawem raka jelita grubego. Choć taki symptom często bywa przypisywany mniej poważnym schorzeniom, jak zespół jelita drażliwego, kamienie nerkowe czy niestrawność, warto zwrócić na niego uwagę.

"Jeśli ból brzucha jest nowy lub inny niż te, których doświadczałeś wcześniej, jest to powód, aby udać się do lekarza" - zaznacza dr Sonia Kupfer z University of Chicago Medicine.

1.4. Niewyjaśniona utrata wagi

Nieoczekiwana utrata masy ciała, bez zmiany diety czy aktywności fizycznej, to kolejny objaw, który powinien wzbudzić naszą czujność. Nowotwory jelita grubego mogą uwalniać hormony, które zmniejszają apetyt, co prowadzi do szybkiego spadku wagi. Utrata 10 kg lub 5 proc. masy ciała w ciągu pół roku bez wyraźnej przyczyny to powód do wizyty u lekarza.

1.5. Anemia

Krwawienie spowodowane przez guzy jelita grubego może prowadzić do anemii, czyli niedoboru czerwonych krwinek. Objawy anemii to zmęczenie, osłabienie, bladość, zimne ręce i stopy, a także trudności z koncentracją. Choć anemia może być wynikiem wielu innych schorzeń, nie powinna być lekceważona, zwłaszcza w połączeniu z innymi objawami raka jelita grubego.

1.6. Ekstremalne zmęczenie

Rak jelita grubego, podobnie jak inne nowotwory, może powodować uczucie skrajnego wyczerpania. To objaw, który często ignorujemy, tymczasem około 8 proc. młodych pacjentów zgłaszało uczucie zmęczenia na kilka miesięcy przed diagnozą. Wpływ na to mają hormony wydzielane przez guz, które zaburzają apetyt i powodują ogólne osłabienie organizmu.

2. Pamiętaj o profilaktyce

Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby którykolwiek z tych objawów, warto udać się do lekarza na konsultację. Wczesne wykrycie raka jelita grubego znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

"Ważne jest, aby wcześnie wykryć raka poprzez badania przesiewowe lub zgłaszanie niektórych z objawów, abyśmy mogli zdiagnozować raka na wcześniejszym etapie, kiedy jest bardziej uleczalny i miejmy nadzieję, możliwy do pokonania" - apeluje dr Cecchini.

Pamiętajmy, że regularne badania profilaktyczne, jak kolonoskopia, są kluczowe w wykrywaniu tego nowotworu na wczesnym etapie. Dbajmy o swoje zdrowie, nie ignorujmy sygnałów, które wysyła nam nasz organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze