Trwa ładowanie...

Sygnał ostrzegawczy pojawia się na nogach. Cierpieć może serce i nerki

Avatar placeholder
06.07.2023 10:35
Obrzęk nóg latem? Może być objawem choroby
Obrzęk nóg latem? Może być objawem choroby (Getty Images)

Obrzęk nóg wielu ludziom kojarzy się głównie z upałem i zatrzymywaniem się płynów w organizmie, prowadzącym do uczucia ciężkości i chwilowego dyskomfortu. Istnieje jednak wiele innych — często poważniejszych — przyczyn obrzęku, które mogą wymagać uwagi medycznej.

spis treści

1. Niewydolność serca

Jedną z poważniejszych przyczyn obrzęków nóg jest niewydolność serca, która występuje, gdy serce nie pompuje krwi wystarczająco skutecznie, powodując gromadzenie się płynów w organizmie, zwłaszcza w okolicach nóg, kostek i stóp.

Obrzęki nóg mogą być jednym z pierwszych objawów niewydolności serca i często towarzyszą innym objawom, takim jak duszności, zmęczenie i kołatanie serca.

2. Niewydolność nerek

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Inną poważną przyczyną obrzęków nóg może być przewlekła niewydolność nerek, która powoduje zatrzymanie płynów i soli w organizmie, również prowadząc do obrzęków w okolicach nóg. Zmniejszona produkcja hormonu zwanego erytropoetyną może prowadzić do niedokrwistości, co może nasilać obrzęki.

3. Zaburzenia limfatyczne

Gdy układ limfatyczny nie funkcjonuje prawidłowo, powoduje gromadzenie się limfy w tkankach i prowadzi do powstania obrzęków limfatycznych.

To stan często przewlekły i – tak jak niewydolność nerek lub serca – wymagający specjalistycznej opieki medycznej.

4. Inne przyczyny obrzęku nóg

Obrzęk nóg może wiązać się również z zakrzepicą żył głębokich, infekcjami, uszkodzeniami tkanek, urazami, chorobami autoimmunologicznymi i innymi chorobami układowymi. W przypadku utrzymujących się (lub nasilających się) obrzęków nóg ważna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badania i postawi diagnozę.

Upał rzeczywiście może być jednym z czynników wpływających na obrzęki nóg, podobnie jak picie dużej ilości alkoholu i zbyt małej ilości wody, nieprzespane noce, długie przebywanie w pozycji siedzącej i spożywanie sporej ilości soli.

Jeśli jednak objaw ten utrzymuje się długo — mimo odpowiedniego nawadniania i wprowadzenia pozostałych zdrowych nawyków — konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna. Nie warto z nią zwlekać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze