Trwa ładowanie...

Sygnał, że twoje żyły są zapchane. Chirurg zdradza zaskakujące objawy

 Karolina Rozmus
13.04.2023 17:08
Chirurg naczyniowy zdradza nietypowe objawy miażdżycy
Chirurg naczyniowy zdradza nietypowe objawy miażdżycy (Getty Images)

Zimne stopy i dłonie, zasinienie skóry? To niejedyny problem, bo gdy do tkanek i narządów nie dociera odpowiednia ilość krwi, może być to przyczyną zawału serca, udaru mózgu czy amputacji kończyny. I choć czasami dolegliwości, które zwiastują problem z krążeniem, są mało charakterystyczne, to ich znajomość może uratować życie.

spis treści

1. Miażdżyca zabija 60 tys. Polaków rocznie

Słabe krążenie najczęściej kojarzy się z takimi objawami jak zimne dłonie i stopy, co jest skutkiem zwężenia naczyń krwionośnych i słabszego przepływu krwi przez nie. Chorzy często zauważają też zmianę zabarwienia skóry w obrębie kończyn – może być szarawa czy sina. Gdy dojdzie do uszkodzenia zakończeń nerwowych, może pojawić się drętwienie lub mrowienie skóry. W obrębie słabszego dopływu krwi skóra może również być napięta i połyskliwa.

Prof. Alun Davies, chirurg naczyniowy i wykładowca w Imperial College London w rozmowie z Daily Mail przyznaje, że choć niektóre z tych symptomów mogą wydawać się błahe, to nie należy ich bagatelizować. Mogą bowiem być symptomami miażdżycy. To choroba tętnic, w której do zwężenia światła dochodzi wskutek tworzenia się tzw. blaszki miażdżycowej zbudowanej głównie z cholesterolu.

To podstępna choroba – szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 700 tys. osób, a co roku umiera z jej powodu ok. 60 tys. osób. Może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek czy nadciśnienia.

2. Mniej znane objawy, że żyły są zatkane

Zobacz film: "Objawy miażdżycy kończyn dolnych"

Prof. Davies wymienia także mniej typowe objawy, które mogą alarmować, że żyły są w bardzo złej kondycji.

Problem zaburzeń krążenia dotyka bardzo często osób z cukrzycą
Problem zaburzeń krążenia dotyka bardzo często osób z cukrzycą (Getty Images)

2.1. Brak owłosienia na nogach

Wypadanie włosów na nogach wskazuje, że do mieszków włosowych nie dociera wystarczająca ilość krwi, a wraz z nią – substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu włosa.

- Jest to bardziej widoczne u mężczyzn, a wielu z nich zauważa wyraźną "linię skarpetki" na skórze pozbawionej włosów - mówi profesor Davies.

Dodaje, że to także większe ryzyko mniejszego dopływu krwi do tkanek czy nerwów, co może być szczególnie niebezpieczne.

2.2. Rozstrój żołądka

Bóle brzucha, biegunki oraz krew w stolcu mogą być oznaką, że także do narządów układu trawiennego nie dopływa odpowiednia ilość krwi. Prof. Davies podkreśla, że żołądek, podobnie jak wszystkie inne ważne narządy, potrzebuje bogatej w tlen i składniki odżywcze krwi.

- Niewydolność narządów spowodowana ograniczonym przepływem krwi może prowadzić do problemów trawiennych i braku apetytu z powodu spowolnienia metabolizmu – tłumaczy.

2.3. Rany na nogach

Jeśli rany goją się przez czas dłuższy niż 14 dni, to sygnał słabego krążenia. Może to w konsekwencji prowadzić do rozwoju owrzodzeń, najczęściej po wewnętrznej stronie nogi między kolanem a kostką.

- Te otwarte rany często pojawiają się na dolnej części nogi, a niektóre z nich nie powodują bólu, przez co wielu uważa je za nieszkodliwe – alarmuje prof. Davies.

Dodaje, że takie dolegliwości to częsty problem osób chorych na cukrzycę, ale podwyższone ryzyko dotyczy osób z otyłością czy podwyższonym cholesterolem.

2.4. Zaburzenia pamięci

Zawroty głowy i zaburzenia pamięci najczęściej kojarzone są z nowotworami mózgu lub chorobą Alzheimera, ale czasami mogą wskazywać, że do mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze