Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Sympatektomia lędźwiowa

Avatar placeholder
05.09.2013 14:49
Sympatektomia lędźwiowa
Sympatektomia lędźwiowa

Nadpotliwość to stresująca dolegliwość, która polega na nadmiernym wydzielaniu gruczołów potowych - o wiele większym niż potrzeba fizjologicznego obniżania temperatury organizmu. Może być związana z innymi chorobami, dlatego przed zakwalifikowaniem do leczenia operacyjnego niezbędna jest konsultacja endokrynologa. Dopiero po opinii specjalisty podejmowane są działania kwalifikujące chorego do operacji – ocena nasilania nadpotliwości metoda grawimetryczną. Chorzy, u których wydzielanie przekracza 100 mg/min są kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Po zakwalifikowaniu do operacji wykonuje się sympatektomię lędźwiową.

1. Sympatektomia lędźwiowa – na czym polega zabieg?

Sympatektomia lędźwiowa to operacja polegająca na wycięciu pnia współczulnego w zakresie zwoju lędźwiowego L3 w celu podtrzymania pocenia się stóp w nadpotliwości pierwotnej. Chory układa się w pozycji na wznak. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne dotchawicze lub przewodowe. Cięcie skórne wykonuje się poprzecznie w linii środkowo-obojczykowej na brzegu mięśnia prostego brzucha. Długość cięcia, w zależności od grubości tkanki podskórnej wynosi 3-4 cm. Następnie przecina się wzdłuż cięcia skórnego tkankę podskórną na długość 4-5 cm. Po identyfikacji brzegu mięśnia prostego brzucha i nacięciu jego pochewki, chwyta się kleszczami obydwa nacięte brzegi i na tępo rozdziela się wzdłuż włókien mięśnie: skośny zewnętrzny, skośny wewnętrzny i poprzeczny brzucha na długość 4-5 cm. Po dojściu do powięzi poprzecznej, jej nacięciu i odpreparowaniu palcem otrzewnej, odwarstwia się otrzewną. Po czym wprowadza się haki urologiczne. W tak wytworzonej przestrzeni wprowadza się tor wizyjny. Następnie endoskopowym haczykiem unosi się pień współczulny i częściowo na tępo, częściowo przy pomocy koagulacji wyosabnia pień wraz ze zwojami L2 i L3. Zabieg trwa około 90 min. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

2. Co dzieje się przed zabiegiem?

Leczenie nadmiernej potliwości za pomocą sympatektomii przeprowadza się tylko wtedy, gdy zawiodą inne, mniej inwazyjne metody walki z nadpotliwością. Przed zabiegiem należy sprawdzić, czy sympatektomia jest konieczna. W tym celu wykonuje się zastrzyk ze sterydami i środkiem znieczulającym. Jeśli tymczasowa blokada ma pożądany wpływ na ból i przepływ krwi w danym miejscu, szanse na skuteczność sympatektomii są duże. Przed sympatektomią pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Niekiedy pacjenci dostają zalecenie schudnięcia i rzucenia palenia. Tuż przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo.

3. Sympatektomia lędźwiowa – powikłania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Do największych problemów związanych z zabiegiem należą:

  • uszkodzenie żyły głównej dolnej;
  • uszkodzenie żył i tętnic międzyżebrowych;
  • czasowe upośledzenie oddania moczu
  • zaburzenia seksualne;
  • zespół posympatektomijny (występowanie bólu piekącego lub parzącego w okolicy pośladków, ud i stóp do 2-4 tygodni po operacji).

4. Sympatektomia lędźwiowa – wizyty kontrolne

Po wykonaniu zabiegu pacjenci będą zobligowani do wizyt kontrolnych: 3, 6 i 12 miesięcy po operacji, a następnie co rok. W trakcie spotkań z endokrynologiem będą przeprowadzane badania nadpotliwości i testy psychologiczne. Czas jest niezbędny dla zaadaptowania się organizmu do nowej sytuacji związanej z termoregulacją.

5. Skuteczność zabiegu sympatektomii lędźwiowej

Sympatektomia jest skuteczna u 90% osób z nadpotliwością. Większość pacjentów zostaje w szpitalu przez mniej niż 1 dzień i wraca do pracy w ciągu tygodnia. Ponadto dzięki zastosowaniu tylko kilku nacięć efekt kosmetyczny jest bardzo dobry - blizny są praktycznie niewidoczne dzięki ich umiejscowieniu i niewielkim rozmiarom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sympatektomia piersiowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.