Trwa ładowanie...

Symptomy, które świadczą o niskim ciśnieniu krwi

Na niskie ciśnienie wpływ maja także przyjmowane leki
Na niskie ciśnienie wpływ maja także przyjmowane leki (123RF)

Mroczki przed oczami, zawroty głowy, a nawet omdlenia to objawy hipotonii, czyli niedociśnienia. Jakie są przyczyny tego schorzenia i czy można je leczyć?

spis treści

Na hipotonię cierpi kilka procent dorosłej populacji. Niedociśnienie stwierdza się, gdy u kobiet ciśnienie skurczowe krwi jest mniejsze niż 100 mmHg, natomiast w przypadku mężczyzn wynosi 110 mgHg.

1. Hipotonia - objawy

Zawroty, bóle głowy i szumy w uszach to najczęstsze objawy niskiego ciśnienia krwi. Zwykle jest to związane z szybką zmianą pozycji tuż po wstaniu z łóżka. Niedociśnienie może się też objawiać problemami z koncentracją i dłuższym skupieniem uwagi. Według lekarzy ma to związek z tym, że zbyt mała ilość tlenu dociera z krwią do komórek mózgowych.

Zobacz film: "Wzrost ciśnienia śródgałkowego"

Jednym z poważniejszych skutków ubocznych niskiego ciśnienia krwi jest niewyraźne widzenie i mroczki przed oczami.

Osoby cierpiące na hipotonię skarżą się także na przyspieszone tętno albo zaburzony rytm serca. Stale odczuwają zmęczenie, brak energii i siły.

Dłonie i stopy niskociśnieniowców są zimne, twarz zazwyczaj blada. Są meteopatami - źle się czują przy zmianach pogody.

Są bardziej narażeni na omdlenia. Często występują u nich duszności i zwiększona potliwość.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

2. Przyczyny niedociśnienia

Hipotonia pierwotna (samoistna) to najczęściej występująca postać tego schorzenia. Chorują głównie osoby ****szczupłe i młode. Według niektórych naukowców, nie mają wystarczająco elastycznych ścian tętnic, przez co są bardziej predysponowane do choroby. Krew przepływa u nich z mniejszym ciśnieniem i dostarcza mniej tlenu komórkom, co powoduje wiele dolegliwości.

Hipotonia wtórna jest wynikiem przewlekłych schorzeń. Przyczyniają się do niej choroby układu krążenia, niedoczynność tarczycy, kory nadnerczy czy przysadki mózgowej. Wywołuje ją także cukrzyca i niektóre infekcje.

Hipotonia ortostatyczna występuje po przyjęciu pozycji stojącej, związana jest z gwałtowną zmianą pozycji ciała. W układzie sercowo - naczyniowym dochodzi wtedy do zaburzeń regulacji ciśnienia. Objawia się to najczęściej omdleniem.Ten rodzaj hipotonii dotyczy najczęściej osób starszych.

Przyczyną jest przyjmowanie leków, np. psychotropowych czy przeciwcukrzycowych, oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Powodem niskiego ciśnienia może być także odwodnienie, które może być skutkiem biegunki czy zatrucia pokarmowego.

3. Wskazówki dla niskociśnieniowców

Przede wszystkim należy regularnie mierzyć ciśnienie. Jeżeli pomiary ciśnienia za każdym razem pokażą niskie wskaźniki, trzeba zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci dodatkowe badania, zazwyczaj badanie moczu, EKG, morfologię. Założy również holter ciśnieniowy.

Osoby z niskim ciśnieniem często muszą przyjmować leki (np. Cardiamidum, Colvital, Cardiol C, Glukof). ****Doraźnie może pomóc filiżanka kawy, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Niskociśnieniowcy powinni przestrzegać kilku rad i zmienić swój styl życia. Nie powinni gwałtownie wstawać rano z łóżka. Negatywnie działa też długie stanie w jednej pozycji.

Niskociśnieniowiec powinien rzucić palenie i unikać zadymionych miejsc. Ważna jest też zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze