Symptomy, które świadczą o niskim ciśnieniu krwi

Mroczki przed oczami, zawroty głowy, a nawet omdlenia to objawy hipotonii, czyli niedociśnienia. Jakie są przyczyny tego schorzenia i czy można je leczyć?

Na hipotonię cierpi kilka procent dorosłej populacji. Niedociśnienie stwierdza się, gdy u kobiet ciśnienie skurczowe krwi jest mniejsze niż 100 mmHg, natomiast w przypadku mężczyzn wynosi 110 mgHg.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

 

Hipotonia - objawy

Zawroty, bóle głowy i szumy w uszach to najczęstsze objawy niskiego ciśnienia krwi. Zwykle jest to związane z szybką zmianą pozycji tuż po wstaniu z łóżka. Niedociśnienie może się też objawiać problemami z koncentracją i dłuższym skupieniem uwagi. Według lekarzy ma to związek z tym, że zbyt mała ilość tlenu dociera z krwią do komórek mózgowych.

Jednym z poważniejszych skutków ubocznych niskiego ciśnienia krwi jest niewyraźne widzenie i mroczki przed oczami.

Osoby cierpiące na hipotonię skarżą się także na przyspieszone tętno albo zaburzony rytm serca. Stale odczuwają zmęczenie, brak energii i siły.

Dłonie i stopy niskociśnieniowców są zimne, twarz zazwyczaj blada. Są meteopatami - źle się czują przy zmianach pogody.

Są bardziej narażeni na omdlenia. Często występują u nich duszności i zwiększona potliwość.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ich kłopoty...

Przyczyny niedociśnienia

 

Hipotonia pierwotna (samoistna) to najczęściej występująca postać tego schorzenia. Chorują głównie osoby ****szczupłe i młode. Według niektórych naukowców, nie mają wystarczająco elastycznych ścian tętnic, przez co są bardziej predysponowane do choroby. Krew przepływa u nich z mniejszym ciśnieniem i dostarcza mniej tlenu komórkom, co powoduje wiele dolegliwości.

Hipotonia wtórna jest wynikiem przewlekłych schorzeń. Przyczyniają się do niej choroby układu krążenia, niedoczynność tarczycy, kory nadnerczy czy przysadki mózgowej. Wywołuje ją także cukrzyca i niektóre infekcje.

Hipotonia ortostatyczna występuje po przyjęciu pozycji stojącej, związana jest z gwałtowną zmianą pozycji ciała. W układzie sercowo - naczyniowym dochodzi wtedy do zaburzeń regulacji ciśnienia. Objawia się to najczęściej omdleniem.Ten rodzaj hipotonii dotyczy najczęściej osób starszych.

Przyczyną jest przyjmowanie leków, np. psychotropowych czy przeciwcukrzycowych, oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Powodem niskiego ciśnienia może być także odwodnienie, które może być skutkiem biegunki czy zatrucia pokarmowego.

Wskazówki dla niskociśnieniowców

Przede wszystkim należy regularnie mierzyć ciśnienie. Jeżeli pomiary ciśnienia za każdym razem pokażą niskie wskaźniki, trzeba zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci dodatkowe badania, zazwyczaj badanie moczu, EKG, morfologię. Założy również holter ciśnieniowy.

Osoby z niskim ciśnieniem często muszą przyjmować leki (np. Cardiamidum, Colvital, Cardiol C, Glukof). ****Doraźnie może pomóc filiżanka kawy, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Niskociśnieniowcy powinni przestrzegać kilku rad i zmienić swój styl życia. Nie powinni gwałtownie wstawać rano z łóżka. Negatywnie działa też długie stanie w jednej pozycji.

 

Niskociśnieniowiec powinien rzucić palenie i unikać zadymionych miejsc. Ważna jest też zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

 

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 12 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...