Trwa ładowanie...

Syndesmofity - przyczyny, objawy, leczenie

Syndesmofity to następstwa postępujących zmian zwyrodnieniowych obejmujących kręgosłup. To zmiany o charakterze patologicznym, które wymagają leczenia. Mogą pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i zwykle dają szereg objawów, charakterystycznych dla zmian zwyrodnieniowych. Zobacz, czym są syndesmofity i jak można sobie z nimi poradzić.

spis treści

1. Co to są syndesmofity?

Syndesmofity to patologiczne zmiany objemujące kręgosłup. Tworzą się z części chrzęstnych i włóknistych. Zwykle pojawiają się w dwóch lokalizacjach - w dyskach międzykręgowych lub stawach międzykręgowych. Oba te elementy to tkanki miękkie, które narażone są na działanie dużej siły nacisku każdego dnia. Wiąże się to z ruchomością kręgosłupa. Syndesmofity to mostki kostne, które tworzą się na skutek postępujących zmian zwyrodnieniowych. Łączą one sąsiadujące kręgi i blokują prawidłową ruchomość.

Zobacz film: "Ćwiczenia, które wykonasz w biurze. Zadbaj o swój kręgosłup"

Kręgosłup składa się on z kręgów, połączonych ze sobą przy pomocy miękkich tkanek - chrząstek i dysków, składających się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Przy każdym ruchu ściskają się one i rozkurczają, aby umożliwić elastyczne poruszanie kręgosłupa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli cokolwiek zaburzy tę elastyczność, wówcza borykamy się z problemami z poruszaniem się i odczuwamy sztywność kręgosłupa. Taki stan związany jest z tworzeniem się osteofitów i syndesmofitów.

2. Przyczyny powstawania syndesmofitów

Syndesmofity są jedną z naturalnych konsekwencji starzenia się organizmu. Tworzące się w obrębie układu kostno-stawowego zwapnienia z czasem przekształcają się w sendesmofity. Mogą rozwijać się przez lata, a pierwsze objawy są widoczne dopiero w podeszłym wieku.

Ryzyko rozwoju i postępu syndesmofitów zwiększa się w przypadku:

  • przewlekłych stanów zapalnych kręgosłupa, które bardzo często związane są z obecnymi chorobami autoimmunologicznymi
  • wykonywania fizycznej pracy znacznie obciążającej kręgosłup
  • przebytych urazów kręgosłupa, podczas których doszło do uszkodzenia albo złamania części kręgów

Syndesmofity mogą się także rozwijać się na skutek długotrwałego leżenia, wynikającego z poważnej choroby.

3. Objawy syndesmofitów

Chorobą charakterystyczną dla pojawiających się syndesmofitów jest tzw. zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Wówczas chory stopniowo zaczyna tracić ruchomość w szyi, a także możliwośc wykonywania skrętów głowy i tułowia. Dolegliwości odczuwane są także podczas pochylania się. Czasem pojawia się także ból.

Sndesmofity, ściśle związane z chorobą zwyrodnieniową, daje podobne objawy, choć nie u każdego występują one jednocześnie i nie zawsze wszystkie. Jeśli schorzenie jeszcze nie postępuje, dolegliwości może praktycznie nie być.

4. Diagnostyka i leczenie syndesmofitów

Zwyrodnienie ma charakter postępujący, dlatego można jedynie hamować rozwój choroby i dbać o komfort pacjenta podczas poruszania się. Nie ma metody, która mogłaby całkowicie wyleczyć pacjentów, dlatego najważniejsze jest postępowanie objawowe.

Najważniejsze jest łagodzenie dolegliwości bólowych i hamowanie postępu zwyrodnienia. Można to zrobić przy pomocy farmakoterapii, a także rehabilitacji, która pomoże wzmocnić ruchomość stawów. Mnóstwo osób decyduje się także na pobyt w sanatorium.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Syndesmofity to następstwa postępujących zmian zwyrodnieniowych obejmujących kręgosłup.
Syndesmofity to następstwa postępujących zmian zwyrodnieniowych obejmujących kręgosłup. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza