Szansa na walkę z bakteriami odpornymi na antybiotyki?

Superbakterie, odporne na działanie najsilniejszych antybiotyków, od dawna są tematem badań naukowców. Specjaliści z Australii odkryli enzymy, które mogą pomóc w ich zniszczeniu. Szacuje się, że bez podjęcia żadnych działań do 2050 roku bakterie zabiją nawet 10 milionów osób.  

1. Testy na zwierzętach

Badania wykazały, że enzymy zawarte w łodygach i korzeniach ananasa zatrzymują szkodliwe bakterie rozwijające się w jelitach. W testach substancja wyleczyła biegunkę u świń, ponieważ zarazki nie mogły przykleić się do ścian jelita. Jest to kluczowe dla ludzi, ponieważ świnie są podobne pod względem anatomicznym i fizjologicznym.

Naukowcy z nadzieją patrzą w przyszłość i uważają, że te właściwości owocu mogą doprowadzić do rozwoju sposobów leczenia bakterii odpornych na antybiotyki. Trzy enzymy zawarte w ananasie utrudniają im dostęp do organizmu, a tym samym redukują ryzyko zachorowania.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Do pojawienia się superbakterii przyczyniło się masowe stosowanie antybiotyków. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jedno z największych zagrożeń ostatnich lat. Drobnoustroje szybko uodparniają się na nowe leki, dlatego koncerny farmaceutyczne nie pracują nad stworzeniem innowacyjnych antybiotyków - koszty produkcji są zbyt wysokie. Australijscy badacze chcą kontynuuować badania nad enzymami z ananasa i sprawdzić, jak zadziałają na ludzi.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy