Trwa ładowanie...

Szczypawica w domu – czy jest groźna? Jak się jej pozbyć?

Avatar placeholder
08.11.2022 15:06
Szczypawica, czyli skorek pospolity lokalizuje się w ciemnych szafkach w kuchni lub wilgotnej piwnicy
Szczypawica, czyli skorek pospolity lokalizuje się w ciemnych szafkach w kuchni lub wilgotnej piwnicy (Adobe Stock)

Szczypawica, inaczej skorek czy szczypawka, to owad, który cieszy się złą sławą. Choć nie jest groźny, wzbudza niepokój. Wszystko za sprawą zakończonego sporymi szczypcami odwłoka. Czy insekt gryzie? Czy prawdą jest, że może wejść do ucha, by w mózgu człowieka złożyć jaja? Jak się go pozbyć z domu?

spis treści

1. Co to jest szczypawica?

Szczypawica to gatunek owada z rodziny skorkowatych. Jej inne nazwy to skorek pospolity (Forficula auricularia), szczypawka, korzec lub zausznik. Żyje w lasach, ogrodach czy parkach, można je znaleźć także w domu.

Szczypawki lubią ciemne, wilgotne miejsca. Najczęściej można je spotkać pod korą drzew, mchem, kamieniami czy zeschniętymi liśćmi, ale i w szczelinach wilgotnej gleby. Najbardziej aktywne są w nocy. W środowisku naturalnym przebywają gromadnie. W chwili zagrożenia i braku możliwości ucieczki nieruchomieją.

Zobacz film: "Niechciani lokatorzy w domu. Oto sposoby na pozbycie się karaluchów"

Szczypawki żywi się szkodnikami, tak mszycami, larwami much i małymi gąsienicami w środowisku naturalnym, jaki rybikami cukrowymi oraz muszkami owocówkami w domach. Konsumują również obumierające fragmenty roślin oraz przegniłe owoce, ale także młode, zdrowe rośliny. Ponieważ zjadają wyłącznie miękkie fragmenty, a nie twardsze nerwy, pozostawiają po sobie charakterystyczne podziurawione liście. To dlatego trudno o zaliczenie ich do szkodników czy owadów pożytecznych.

2. Jak wygląda szczypawica?

Szczypawka ma wydłużone, spłaszczone, nieowłosione i dość krępe ciało o długości od 9,5 do 16 mm. Jest brunatne, rudobrązowe lub żółtobrunatne z jaśniejszymi brzegami. Jego odnóża są brudnożółte.

Skorek ma czułki i dwie pary skrzydeł, z których pierwsza wykształcona jest w skórzaste pokrywy, a druga błoniasta i ukryta pod pierwszą. Szczypawki rzadko latają, zalicza się je do owadów biegających. Rozkładają skrzydła w ostateczności, by pokonać niewielki dystans, zamortyzować upadek lub uciec przed niebezpieczeństwem.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów owadów są charakterystyczne szczypce (cęgi). Ponieważ cechuje je rozszerzona, nadająca siłę zacisku podstawa, mogą służyć do obrony. Co interesujące, analizując ich budowę, można określić płeć skorka. Samice posiadają prosty kształt szczypiec o długości od 3,5 do 5 mm (z lekko zakrzywionymi wierzchołkami do wewnątrz), zaś szczypce samców są znacznie mocniej zbudowane, silnie wygięte i dłuższe (mają długość od 4 do 9 mm) oraz zaopatrzone w dodatkowe zęby.

Szczypawice składają jaja w płytkich komorach w ziemi. Na początku opiekuje się nimi samica, później samiec.

3. Czy szczypawka gryzie?

Wiele osób, patrząc na szczypce skorka, zastanawia się nad tym, czy szczypawka może ugryźć człowieka. Okazuje się, że jest to możliwe, ale jedynie wtedy, gdy zostanie przyciśnięta ręką do podłoża.

Co się stanie jak szczypawica ugryzie? Można powiedzieć, że nic. Ugryzienie szczypawki nie jest ani groźne, ani bolesne. Atak pozostawi co najwyżej delikatne zaczerwienienie, nie ranę. Owady te nie są w żadnym stopniu niebezpieczne dla człowieka. Ich szczypce nie mają jadu i nie są w stanie przeciąć ludzkiej skóry.

Przy okazji warto zadać kłam plotce, jakoby szczypawka lubiła wchodzić do ludzkiego ucha, przebijać błonę bębenkową i składać jaja w mózgu. Naukowcy zapewniają, że nie jest to ani prawdziwe, ani możliwe.

4. Szczypawica w domu – jak się jej pozbyć z domu?

Skąd szczypawki biorą się w domach? Wchodzą oknami, drzwiami i szczelinami w poszukiwaniu jedzenia, ale i ciepłego oraz bezpiecznego kąta na zimę. Zdarza się, że znajdują się tam przypadkiem, na przykład przyniesione w kwiatach doniczkowych czy z praniem, które suszyło się na dworze.

W domach najczęściej można je namierzyć w ciemnych szafkach w kuchni, wilgotnej piwnicy czy chłodnej spiżarni, ale także w szczelinach i szafach. Ponieważ szczypawka w domu może wyrządzić szkody, a i nieźle nastraszyć (szybko się porusza, bywa duża, a i posiada okazałe szczypce), dobrze wiedzieć, jak się jej pozbyć.

Najprościej byłoby je złapać (np. używając szklanki i kartki, ale i odkurzacza). Czasem niezbędne jest zastosowanie prostych pułapek (wystarczy pozostawiony w ciemnym miejscu zrolowany kawałek kartonu czy pozostawienie wilgotnej tkaniny w ciemnym punkcie). Nie trzeba ich zabijać. Wystarczy wynieść z domu.

W walce ze szczypawicami w domu warto sprawić, by warunki nie były dla nich sprzyjające. O czym mowa? Warto uporządkować pomieszczenia i szafki, usuwając z nich rozsypane produkty sypkie, ale i zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniach.

Gdy skorków jest dużo, a domowe sposoby nie przynoszą skutku, trzeba rozważyć konsultację z fachowcem. By ograniczyć możliwość wchodzenia nieproszonych gości do domu, warto w oknach umieszczać moskitiery.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze