Trwa ładowanie...

Szkarlatyna u dzieci – charakterystyka i przyczyny, objawy, leczenie, diagnozowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:36
Pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci zaczynają się około 3 dni po kontakcie z chorą osobą
Pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci zaczynają się około 3 dni po kontakcie z chorą osobą (123rf.com)

Szkarlatyna to choroba zakaźna, którą wywołuje zakażenie bakteriami paciorkowca. Szkarlatyna nie jest chorobą popularną i dzieci chorują na nią dość rzadko. Kiedyś na szkarlatynę umierało co czwarte dziecko, dziś wiadomo, że musi być leczona antybiotykami. W innym wypadku szkarlatyna u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań.

spis treści

1. Przyczyny szkarlatyny u dzieci

Szkarlatynę u dzieci wywołują bakterie paciorkowca typu A, które są odpowiedzialne także za rozwój anginy. Szkarlatyną można zarazić się drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym, a także poprzez kontakt ze zdrowym nosicielem paciorkowca. Szkarlatyna jest to schorzenie, na które można chorować kilkakrotnie w trakcie dzieciństwa, a także później - w wieku dorosłym. Szkarlatyna u dzieci, choć jest rzadką chorobą, jest niebezpieczna, zwłaszcza gdy jest źle leczona. Na szkarlatynę nie ma skutecznej szczepionki.

Szkarlatyna to choroba zakaźna, której objawem jest np: wysoka gorączka
Szkarlatyna to choroba zakaźna, której objawem jest np: wysoka gorączka

2. Pierwsze objawy szkarlatyny

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

Pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci zaczynają się około 3 dni po kontakcie z chorą osobą. Występują bóle głowy, bóle brzucha, złe samopoczucie, nudności i wymioty i wymioty. Następnie pojawia się wysoka gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Charakterystycznym objawem szkarlatyny u dzieci jest czerwona wysypka na ciele.

Pojawia się dzień później niż gorączka, ma kształt i wielkość główki od szpilki. Wysypka pojawia się na piersiach, plecach, szyi i pośladkach, a także w ciepłych miejscach, czyli w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach. Wysypka występuje także na twarzy. Malinowy język to drugi charakterystyczny objaw szkarlatyny. Na początku występuje biały nalot, następnie przybiera on intensywny czerwony kolor.

Zobacz także:

3. Leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna u dzieci jest chorobą, którą bezwzględnie trzeba leczyć antybiotykami zwalczającymi paciorkowce. Lekarze najczęściej stosują dziesięciodniową kurację w czasie leczenia szkarlatyny. Źle leczona lub niedoleczona szkarlatyna u dziecka powoduje bardzo poważne powikłania: ropne zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, paciorkowcowe zapalenie stawów, a nawet gorączkę reumatyczną oraz zapalenie mięśnia sercowego. Ważne jest zatem prawidłowe przyjmowanie leków w czasie szkarlatyny. Dziecko chore na szkarlatynę powinno dużo leżeć w łóżku oraz przyjmować dużo płynów. Pamiętajmy, żeby nie prowadzać w tym czasie dziecka do szkoły.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Niezależnie od tego, czy twój maluch spędza czas na placu zabaw, w żłobku czy sali zabaw, zawsze istnieje

zobacz galerię

4. Jak zdiagnozować szkarlatynę u dzieci

Aby dobrze zdiagnozować szkarlatynę u dziecka, lekarz może zlecić wykonanie posiewu z gardła, aby stwierdzić czy są w nim obecne bakterie paciorkowca. To najbardziej skuteczny sposób na to, aby odróżnić szkarlatynę od różyczki czy odry. Pomocne przy diagnozowaniu szkarlatyny u dzieci są także badania laboratoryjne krwi.

Objawem szkarlatyny w morfologii  jest podwyższony poziom neutrofilów. Dzieci chorujące na szkarlatynę nie mają apetytu, dlatego warto zrezygnować z podawania im stałych pokarmów. Gdy gardło będzie mniej obolałe, można zacząć podawać zupki, purre z warzysz, gotowane mięso. Pamiętajmy, że dzień po zakończonej kuracji antybiotykami warto jeszcze pozostawić dziecko w domu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze