Szkoła i studia a nerwica

Nerwica jest złożonym zaburzeniem i może wpływać na różne płaszczyzny funkcjonowania człowieka. Lęk, smutek, rozdrażnienie, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją – to niektóre z jej konsekwencji. Jak zatem radzić sobie z nauką, aby mimo nerwicy sprawnie funkcjonować?

Nerwica a nauka

Zarówno depresja jak i zaburzenia lękowe (nerwica) pogarszają umiejętność koncentracji, powodują pogorszenie pamięci i generalnie wpływają na to, że człowiek mniej i wolniej jest się w stanie nauczyć. Napięcie psychiczne utrudnia procesy poznawcze, a osoba odczuwająca lęk skoncentrowana jest bardziej na sobie i odczuciach ze swojego ciała, niż na materiale, którego próbuje się nauczyć.

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

Zarówno lęk napadowy jak wolnopłynący są bardzo męczące dla osoby z nerwicą. Objawy nerwicy powodują spadek motywacji i przygnębienie. Towarzyszą temu takie symptomy, jak: napięcie, rozdrażnienie, trudności ze snem i nadmierna koncentracja na sobie i swoim samopoczuciu (typowym objawem nerwicy, choć w różnym stopniu nasilonym, jest egocentryzm). W takiej sytuacji bardzo często trudno zająć się nauką.

Lęk w szkole i na studiach

Problem zaburzeń lękowych dotyczy bardzo wielu uczniów i studentów. Często skrywane objawy nerwicy przyczyniają się do problemów z nauką. Zachowania unikające, które mają na celu uchronić przed napadem lęku bądź go zmniejszyć (np. unikanie jazdy windą) mogą być odbierane przez otoczenie jako dziwaczne. Z tego powodu uczniowie, którzy nagle obniżyli się w nauce bądź mają trudności już od dłuższego czasu i problemy w szkole, są nierozumiani przez nauczycieli, kolegów ze szkoły, często również przez samych rodziców.

Problemem w tej sytuacji jest fakt, że osoby z nerwicą często nie mają świadomości skąd biorą się takie trudności. Zwłaszcza, że nerwica może przyjąć różną postać: derealizacji, depersonalizacji, różnych natręctw, napadów lękowych, lęku społecznego i in. Dlatego bardzo przydatne są prowadzone w niektórych szkołach zajęcia z psychologiem, warsztaty dotyczące profilaktyki stresu i trenowanie ćwiczeń relaksacyjnych.

Jak pokonać nerwicę?

Aby pokonać nerwicę konieczne jest podjęcie psychoterapii. Jeśli lęk jest bardzo uciążliwy warto skorzystać z leczenia farmakologicznego, aby zapobiec mechanizmowi błędnego koła – lęku przed lękiem. Warto również wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków:

 • Priorytetową sprawą jest spokojny, zdrowy sen. Uregulowanie rytmu snu i czuwania jest bardzo ważne dla lepszej pracy umysłu i efektywnego radzenia sobie ze stresem. Dobrym pomysłem na trudności ze snem jest korzystanie z ziołowych herbat, na przykład na bazie melisy.

 • Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe, a masz materiał do nauczenia, każdego dnia przynajmniej dwa razy ćwicz trening relaksacyjny. Krótką relaksacje warto wykonać przed sesją nauki. Odprężony umysł łatwiej przyswoi wiedzę.

 • Zadbaj o zdrowe produkty pokarmowe i przyjmuj suplementy z magnezem, witaminami z grupy B i substancjami pomagającymi lepiej pracować Twojemu umysłowi, na przykład z wyciągiem z Ginkgo biloba.

 • Każdego dnia zadbaj o co najmniej półgodzinny trening. Wysiłek fizyczny podnosi poziom endorfin w organizmie, co poprawia samopoczucie. Najlepiej wybierz sport na świeżym powietrzu – wystarczy choćby spacer. Dotleniony mózg łatwiej będzie pracował.

 • Papierosy i alkohol działają odprężająco, ale tylko na krótką metę. Mając zaburzenia lękowe lepiej z nich zrezygnować. Zamiast tego ćwicz medytację, relaksację, a kiedy bardzo się denerwujesz, zamiast tego napij się… wody. W stresie organizm człowieka potrzebuje jej znacznie więcej. Dzięki temu polepszy się Twoje samopoczucie.

Stres związany z nauką może prowadzić do rozwoju nerwicy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zachowanie dobrej kondycji psychicznej.

Psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Briers S., Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Samo Sedno, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62482-37-5.
 • Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, ISBN 83-233-2254-2.
 • Habrat-Pragłowska E., Koszewska I., O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2796-9.
 • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.

Nerwica a życie codzienne

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica a życie codzienne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pokonaj to

~wygrałem życie • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica a życie codzienne
Nerwica a życie codzienne

Praca a nerwica

Praca a nerwica

Wbrew pozorom nerwica a praca zawodowa są ze sobą ścisle powiazane. Osobom chorym na nerwicę wiele czynności sprawia trudność. W zależności (...) też wiele osób z nerwicą ma wiele problemów...

Nerwica a życie codzienne

Nerwica a relacje z ludźmi

Życie osoby, która zaczyna borykać się z nerwicą ulega zmianie. Związek miedzy nerwicą a relacjami z ludźmi jest wyraźny. Osoba cierpiąca na nerwicę (...) , na ewentualnych...

Nerwica a życie codzienne

Dorastanie a nerwica

? Jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi, a jakie mogą jej zapobiec? Istnieje zależność między dorastaniem a nerwicą. Do rozwoju zaburzeń nerwicowych (...) , inicjacji seksualnej, moment wyboru własnych...

Nerwica a życie codzienne

Związek a nerwica

. Nerwica może być poważną próbą dla związku. Jak sobie radzić z nerwicą w związku? Jak pomóc ukochanej osobie z nerwicą? Strach a lęk Objawy nerwicy (...) , myśli,...

Nerwica a życie codzienne

Seks a nerwica

Miedzy seksem a nerwicą istnieje duża współzależność. Nerwica wpływa na seks, a seks na nerwicę. Zależność ta występuje praktycznie zawsze. Lęk (...) . Wpływ nerwicy...

Nerwica a życie codzienne

Rodzina a nerwica

mogą mieć negatywny wpływ na rozwój osobowości. Jaka jest więc zależność między rodziną a nerwicą? Relacje z rodzicami Obecnie zauważalna jest tendencja (...) dziecka nie zależą od niego, a często...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

#dzieńdobryWP

Opalanie może być zdrowe (WIDEO)

Opalanie może być zdrowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Ewelina Szymańska ze Studia Opalizu opowiada o zaletach opalania natryskowego. To szybki i bezpieczny sposób, aby uzyskać efekt lekko brązowej i złocistej skóry, bez konieczności opalania na słońcu czy korzystania z solarium.

Nerwica i lęki

Ćwiczenia a napady paniki

Ćwiczenia a napady paniki

Regularne ćwiczenia mogą być alternatywą lub pomocniczą strategią w terapii farmakologicznej, a także psychoterapii, mających na celu zwalczanie