Trwa ładowanie...

Szorstkie paznokcie. Ostrzeżenie, którego nigdy nie wolno lekceważyć

Zmiany widać na paznokciach. To może być objaw poważnej choroby
Zmiany widać na paznokciach. To może być objaw poważnej choroby (Getty Images)

Zmiany w wyglądzie paznokci i włosów bardzo często są pierwszym sygnałem alarmującym o niedoborach witamin i minerałów. Większa łamliwość czy zmiana barwy płytki paznokcia może wynikać z poważniejszych zaburzeń jak chociażby marskość wątroby, cukrzyca, choroby serca czy nerek. Alarmującym sygnałem jest również ich nadmierna szorstkość.

spis treści

1. O czym świadczy szorstkość paznokci?

Wygląd paznokci bardzo często odzwierciedla ogólną kondycję organizmu. Jednym z objawów, który powinien skłonić nas do pogłębienia diagnostyki, jest pojawienie się na płytce podłużnych bruzd i szorstkość paznokci, czyli tzw. trachyonychia. Paznokcie u takich osób stają się cienkie, chropowate i łamliwe. Wyglądają, jakby były pokryte drobnymi łuskami albo starte papierem ściernym. Zwiększona kruchość paznokci z czasem prowadzi do zniekształcenia płytki, pojawiają się bolesne pęknięcia i rozwarstwienia.

Szorstkość paznokci to łagodny stan zapalny macierzy paznokcia. Zmiany mogą pojawić się na jednym paznokciu albo na wszystkich - zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Jeżeli zmiany obejmują wszystkie paznokcie mówi się o tzw. dystrofii dwudziestu paznokci.

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"
Szorstkość paznokci może być jednym z objawów łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry
Szorstkość paznokci może być jednym z objawów łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry (Getty Images)

2. Przyczyny powstawania szorstkości paznokci

Przyczyny trachyonychii nie są do końca znane. U części pacjentów problem może być uwarunkowany genetycznie. Szorstkość paznokci może być też jednym z objawów takich schorzeń jak łysienie plackowate, liszaj płaski, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Może też być wynikiem stosowanego leczenia, m.in. jako efekt uboczny chemioterapii.

Zmiany mogą ustąpić samoistnie, ale jeżeli ich przyczyną jest grzybica lub łuszczyca, to konieczne jest wprowadzenie określonego leczenia pod okiem dermatologa. Kluczowe jest ustalenie pierwotnego źródła problemu. W zależności od tego są stosowane różne środki na złagodzenie dolegliwości miejscowo w obrębie płytki, takie jak krem z mocznikiem, kortykosteroidy oraz leki podawane doustnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze