Trwa ładowanie...

Szpitalne łóżka na korytarzach naruszeniem prawa pacjenta

Obraz zatłoczonych szpitalnych korytarzy, na których obok dostawionych łóżek pacjentów krząta się personel i odwiedzający, w dalszym ciągu, niestety, nie należy do rzadkości. Władze placówek medycznych często zapominają jednak, że ulokowanie chorego w takim miejscu możliwe jest jedynie w sytuacji nadzwyczajnej.

Krystyna Barbara Kozłowska, rzeczniczka praw pacjenta, podkreśla, że decyzja o położeniu chorego w określonym miejscu w szpitalu musi być podejmowana w oparciu o przysługujące mu prawo do intymności i godności. Ulokowanie go na tzw. dostawce na korytarzu, a więc tam, gdzie nie sposób uniknąć kontaktu z osobami postronnymi, naraża go na dodatkowe poczucie psychicznego dyskomfortu.

W kierowanym do Ministerstwa Zdrowia piśmie Kozłowska odwołuje się do obowiązujących przepisów, jasno określających warunki, w jakich powinien przebywać pacjent.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wynika z nich, że nie może on leżeć w sali o charakterze przechodnim, a ustawienie łóżka musi umożliwiać dostęp do chorego z trzech stron, w tym, co istotne, dwóch dłuższych.

Brak miejsca na oddziale szpitalnym nie może być jednak powodem nieprzyjęcia chorego w przypadku nagłym, kiedy istnieje poważne zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Sytuacja jest zatem problematyczna nie tylko dla chorego, ale i dla szpitala. Placówka nie ma bowiem prawa odmówić udzielenia mu pomocy, jednak słuszność takiej decyzji pod względem prawnym budzi wątpliwości.

W odpowiedzi na apel rzeczniczki, która prosi o uporządkowanie tej kwestii i wskazanie alternatywnych możliwości, minister Piotr Warczyński zaznaczył, że tego typu rozwiązanie nie może być stosowane nagminnie nie tylko ze względu na naruszenie praw chorego, ale także z uwagi na zwiększenie zagrożenia epidemiologicznego.

Dodał jednocześnie, że milcząca zgoda kierowników placówek leczniczych na takie postępowanie wynika przede wszystkim z troski o dobro pacjenta, któremu konieczne jest udzielenie pomocy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Szpitalne łóżka na korytarzach naruszeniem prawa pacjenta
Szpitalne łóżka na korytarzach naruszeniem prawa pacjenta (Zdjęcie szpitala / Shutterstock )
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza