Szyjka macicy - przed okresem, po zapłodnieniu, w czasie ciąży, choroby

Szyjka macicy łączy pochwę z jamą macicy i jest kanałem dla plemników, którymi przemieszczają się z pochwy do macicy. Szyjka macicy pod wpływem hormonów wywołanych cyklem miesiączkowym ulega pewnym zmianom.

1. Szyjka macicy przed okresem

Wiele kobiet samych sprawdza położenie i cechy szyjki macicy w czacie cyklu menstruacyjnego. Lekarze jednak uważają, że samobadanie szyjki macicy może doprowadzić do infekcji. Przed miesiączką szyjka macicy znajduję się niżej oraz jest lekko otwarta i twarda co pozwala na lepszy przepływ krwi. Gdy krwawienie ustępuje szyjka macicy pozostaje w niskim położeniu, dalej jest twarda ale zamknięta. Im bliżej owulacji tym szyjka macicy bardziej się unosi w kierunku pochwy i jest bardziej miękka, a w kulminacyjnym momencie owulacji przypomina w dotyku usta i jest otwarta, ponieważ jest gotowa na przyjęcie nasienia. Przez cały okres owulacji szyjka macicy jest miękka, wysoka, otwarta i wilgotna. Po zakończeniu cyklu owulacji szyjka opada, staje się twarda, jędrna, a otwór w szyjce szczelnie się zamyka.

Zobacz film: "Co to są mięśnie dna miednicy?"

Szyjka macicy pod wpływem menstruacji ulega pewnym zmianom
Szyjka macicy pod wpływem menstruacji ulega pewnym zmianom

2. Szyjka macicy po zapłodnieniu

Jeśli dojdzie do zapłodnienia szyjka macicy jest miękka, uniesiona, ale otwór zostaje całkowicie zamknięty. U każdej kobiety dochodzi do tego w innym czasie. Jedne dostrzegają zamknięcie i zmianę położenia szyjki macicy już po około dwóch tygodniach od owulacji a inne dowiadują się o tym od lekarza. Należy pamiętać, że szyjka macicy jest bardzo delikatnym narządem i łatwo dochodzi do podrażnień.

9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych
9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych [10 zdjęć]

Dla większości kobiet objawy infekcji drożdżakowych pochwy są po prostu irytujące. Warto jednak wiedzieć,...

zobacz galerię

3. Szyjka macicy w czasie ciąży

Szyjka macicy przez całą ciążę jest zamknięta, co jest konieczne by utrzymać ciążę oraz ochronić płód przed czynnikami zewnętrznymi. W prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany w szyjce macicy pjawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Monitorowanie szyjki macicy podczas ciąży jest bardzo istotne, ponieważ pozwala wykryć ryzyko przedwczesnego porodu.

Zobacz także:

4. Szyjka macicy - choroby i dolegliwośći

Rak szyjki macicy zajmuje czołowe miejsce pod względem nowotworów narządu rodnego. Nie pojawiają się żadne dolegliwośći a wraz ze stanem zaawansowania raka mogą pojawiać się np: krwawienia między miesiączkowe. Często w szyjce macicy występują nadżerki, czyli ubytki nabłonka szyjki macicy. Nadżerkę wykrywa się podczas badania ginekologicznego i stosuje się leczenie farmakologiczne. Często występują również stany zapalne oraz torbiele.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.