Przejdź na WP

Szyjka macicy - przed okresem, po zapłodnieniu, w czasie ciąży, choroby

Szyjka macicy łączy pochwę z jamą macicy i jest kanałem dla plemników, którymi przemieszczają się z pochwy do macicy. Szyjka macicy pod wpływem hormonów wywołanych cyklem miesiączkowym ulega pewnym zmianom.

Zobacz film: "Sygnały alarmowe, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy"

spis treści

1. Szyjka macicy - przed okresem

Wiele kobiet samych sprawdza położenie i cechy szyjki macicy w czasie cyklu menstruacyjnego. Lekarze jednak uważają, że samobadanie szyjki macicy może doprowadzić do infekcji.

Szyjka macicy przed miesiączką znajduję się niżej oraz jest lekko otwarta i twarda co pozwala na lepszy przepływ krwi. Gdy krwawienie ustępuje szyjka macicy pozostaje w niskim położeniu, dalej jest twarda ale zamknięta. Im bliżej owulacji tym szyjka macicy bardziej się unosi w kierunku pochwy i jest bardziej miękka, a w kulminacyjnym momencie owulacji przypomina w dotyku usta i jest otwarta, ponieważ jest gotowa na przyjęcie nasienia.

Szyjka macicy w okresie menstruacji jest miękka, wysoka, otwarta i wilgotna. Po zakończeniu cyklu owulacji szyjka opada, staje się twarda, jędrna, a otwór w szyjce szczelnie się zamyka.

Szyjka macicy pod wpływem menstruacji ulega pewnym zmianom
Szyjka macicy pod wpływem menstruacji ulega pewnym zmianom

2. Szyjka macicy - po zapłodnieniu

Jeśli dojdzie do zapłodnienia szyjka macicy jest miękka, uniesiona, ale otwór zostaje całkowicie zamknięty. U każdej kobiety dochodzi do tego w innym czasie. Jedne dostrzegają zamknięcie i zmianę położenia szyjki macicy już po około dwóch tygodniach od owulacji a inne dowiadują się o tym od lekarza. Należy pamiętać, że szyjka macicy jest bardzo delikatnym narządem i łatwo dochodzi do podrażnień.

9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych
9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych [10 zdjęć]

Dla większości kobiet objawy infekcji drożdżakowych pochwy są po prostu irytujące. Warto jednak wiedzieć,...

zobacz galerię

3. Szyjka macicy - w czasie ciąży

Szyjka macicy przez całą ciążę jest zamknięta, co jest konieczne by utrzymać ciążę oraz ochronić płód przed czynnikami zewnętrznymi. W prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany w szyjce macicy pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Monitorowanie szyjki macicy podczas ciąży jest bardzo istotne, ponieważ pozwala wykryć ryzyko przedwczesnego porodu.

Zobacz także:

4. Szyjka macicy - choroby i dolegliwośći

Rak szyjki macicy zajmuje czołowe miejsce pod względem nowotworów narządu rodnego. Nie pojawiają się żadne dolegliwośći a wraz ze stanem zaawansowania raka mogą pojawiać się np: krwawienia między miesiączkowe.

Często w szyjce macicy występują nadżerki, czyli ubytki nabłonka szyjki macicy. Nadżerkę wykrywa się podczas badania ginekologicznego i stosuje się leczenie farmakologiczne. Często występują również stany zapalne oraz torbiele.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy