Trwa ładowanie...

Szyna relaksacyjna - co to jest, działanie, rodzaje, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2023 18:07
Szyna relaksacyjna to nakładka dedykowana pacjentom, którzy zmagają się z problemem bruksizmu.
Szyna relaksacyjna to nakładka dedykowana pacjentom, którzy zmagają się z problemem bruksizmu. (Adobe stock)

Szyna relaksacyjna to nakładka, która pomaga zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące bruksizmowi. Ile kosztuje taka nakładka? Jaka jest skuteczność szyny relaksacyjnej? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rodzaju nakładek?

spis treści

1. Co to jest szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka wykonana z tworzywa sztucznego, która jest stosowana w celu rozluźnienia mięśni twarzy i stabilizacji żuchwy. Dzięki niej pacjent niemal natychmiast odczuwa ulgę i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Nakładka ta jest indywidualnie dobierana do zębów danej osoby.

Szyna relaksacyjna tworzy barierę pomiędzy zębami górnej i dolnej szczęki, co pomaga zmniejszyć nacisk i tarcie pomiędzy nimi. Przezroczysty przedmiot cziała również jako narzędzie redukujące napięcie mięśniowe w okolicach szczęki, co często towarzyszy nadmiernemu zaciskaniu zębów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wyróżnia się dwa rodzaje szyn relaksacyjnych: miękkie i twarde. Z założenia szyna relaksacyjna ma pomagać pacjentom borykającym się z takimi problemami jak zgrzytanie zębami (bruksizm) czy szczękościsk.

2. Jak działa szyna relaksacyjna?

Czy szyna relaksacyjna pomaga w leczeniu zgrzytania zębami? Jak właściwie działa taka nakładka? Otóż, specjalna nakładka na zęby nazywana szyną relaksacyjną pozwala ustabilizować pozycję żuchwy. W trakcie gdy pacjent odpoczywa lub śpi, nakładka rozciąga mięśnie odpowiadające za ściskanie. Szyna pełni także funkcję mechanicznej bariery, która chroni uzębienie przed nadmiernym ścieraniem. Nakładka przeciwdziała także nadmiernu zaciskaniu szczęk.

Szyny relaksacyjne są bardzo wygodne w noszeniu i zapewniają ochronę przed urazami wewnętrznymi, takimi jak nadwyrężenia mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, co często występuje w przypadku zgrzytania zębami. Ich stosowanie może również pomóc w zmniejszeniu bólu głowy, sztywności szyi i bólu zębów związanych z bruksizmem.

Warto jednak pamiętać, że szyny relaksacyjne na bruksizm nie leczą samej choroby, ale jedynie łagodzą jej objawy. Dlatego ważne jest, aby pacjent skonsultował się z lekarzem dentystą lub ortodontą w celu odpowiedniego zdiagnozowania bruksizmu i ustalenia optymalnego planu leczenia.

3. Jakie są rodzaje szyn relaksacyjnych?

Specjaliści wyróżniają następujące rodzaje szyn relaksacyjnych:

  • szyny relaksacyjne twarde – ich wykonaniem zajmują się technicy dentystyczni na zlecenie stomatologów. Aby pacjent mógł odebrać gotową nakładkę, stomatolog musi w pierwszej kolejności pobrać odcisk zębów górnych oraz dolnych wraz z rejestratorem zwarcia. Szyny relaksacyjne twarde zazwyczaj wykonane są z akrylu, charakteryzującego się bardzo wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia
  • szyny relaksacyjne miękkie – charakteryzują się mniejszą trwałością w porównaniu do szyn twardych, niemniej ich koszt jest dużo niższy. Co ciekawe, niektóre z nich można formować samodzielnie w domu, po zanurzeniu w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Zdaniem większości specjalistów, nie chronią odpowiednio przed zaciskaniem oraz ścieraniem zębów, ponieważ są zbyt delikatne i cienkie.

4. Ile kosztuje szyna relaksacyjna na zgrzytanie zębami

Szyny relaksacyjne na bruksizm zwykle są dopasowywane indywidualnie do pacjenta, co gwarantuje ich największą skuteczność. Ważne jest jednak, aby szyna była noszona regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty lub ortodonty, aby przyniosła oczekiwane efekty w leczeniu bruksizmu i nadmiernego zaciskania zębów.

Za twardą szynę, wykonaną na specjalne zamówienie trzeba zapłacić od 350 do 750 złotych. Miękkie nakładki przezroczyste są znacznie tańsze. Niektóre z nich kosztują mniej niż 100 złotych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze