Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Adrian Kowalewski

Kobieta, która nie może jeść i trawić pożywienia

 Katarzyna Krupka
01.12.2018 23:13
Kobieta, która nie może jeść i trawić pożywienia
Kobieta, która nie może jeść i trawić pożywienia (Źródło: Lisa Brown GoFundMe)

Waży zaledwie 40 kg i jak sama przyznaje – wkrótce umrze z głodu, bo bardzo rzadkie schorzenie, na które choruje, nie pozwala jej ani jeść, ani trawić pokarmów. Ta dolegliwość to zespół tętnicy krezkowej górnej.

1. Nie zauważyłam utraty wagi...

Była modelka, Lisa Brown, ma zaledwie 32 lata. Nie może jeść stałych pokarmów, ponieważ każda taka próba kończy się nudnościami, wymiotami i silnym bólem. Dwa lata temu lekarze zdiagnozowali u niej wyjątkowo rzadki zespół tętnicy krezkowej górnej (Superior Mesenteric Artery Syndrome – SMAS). Osoby cierpiące na tę chorobę nie mogą spożywać pokarmów w stanie stałym, przez co nie przybierają na wadze.

Jej koszmar zaczął się w wieku 28 lat. Na początku Lisa zaczęła zauważać, że za każdym razem, kiedy je, czuje się znacznie szybciej syta niż zazwyczaj. Po pewnym czasie jej obcisłe ubrania zaczęły stawać się coraz luźniejsze. W końcu jej pierścionek zaręczynowy z różowym szafirem zsunął się jej z palca. Wiedziała, że coś jest nie tak. Jej waga zaczęła spadać w zastraszającym tempie.

– Na początku nie zauważałam nagłej utraty kilogramów. Czułam tylko, że jem coraz mniej. Stanęłam na wagę i zobaczyłam, że drastycznie schudałam. Byłam przerażona. Wiedziałam, że muszę zacząć szukać pomocy. Choroba zabrała mi wszystko. Ból jest przewlekły i silny. Czuję, jakby dwie metalowe pięści chwytały mnie i wykręcały wszystkie moje wnętrzności – tłumaczy Lisa w wywiadzie, którego udzieliła barcroft.tv.

Zobacz film: "Przywiązywanie wagi do cudzych opinii"
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

2. Śmierć z głodu

Zespół tętnicy krezkowej górnej jest niezwykle rzadką chorobą, która dotyka mniej niż 1 proc. populacji na świecie. Częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Określana jest również jako zespół więzadła łukowatego pośrodkowego. Przyczyną ucisku jest odsunięcie się tętnicy krezkowej pod zbyt ostrym kątem i brak ochronnego tłuszczu trzewnego, czego skutkiem jest ostra lub przewlekła niedrożność dwunastnicy.

Do czynników, które mogą wywołać SMAS, należy m.in. spadek masy ciała (np. w wyniku anoreksji, nowotworu lub ciężkiego urazu). Schorzenie może się również pojawić po operacjach kręgosłupa lub w obrębie jamy brzusznej. W przypadku leczenia zachowawczego, kiedy chory na SMAS nie może przyjmować nawet małych porcji pokarmów, lekarz może zalecić odbarczenie przewodu pokarmowego, odżywianie przez sondę i/lub pozajelitowe. Jeśli się nie powiedzie, można przeprowadzić operację: zespolenie omijające lub derotację dwunastnicy. Lisa obecnie jest karmiona sondą, co jednak nie daje pożądanych efektów.

3. Nie mylić z anoreksją

Była modelka wyglądem nie przypomina siebie sprzed kilku lat, ale nie traci nadziei – na zdjęciach opublikowanych na stronie prowadzącej kampanię crowdfundingową Lisy w internecie wciąż możemy zobaczyć ją, jak trzyma tabliczkę z napisem „Bądź dzielny” oraz „Wojownicy SMAS nigdy się nie poddają”. Większość osób, które kobieta spotyka na swojej drodze, myśli, że cierpi ona na anoreksję, dlatego nie szczędzą jej słów krytyki. Prawda jest jednak inna, a historia Lisy nie tylko uczy, aby czerpać radość z tego, co się ma, ale by nie oceniać ludzi po wyglądzie.

– Nigdy nie osądzaj drugiego człowieka, ponieważ za jego uśmiechem może kryć się morze łez i historia, w którą nie będziesz mógł uwierzyć – dodaje w wywiadzie Lisa. Jeśli chciałbyś wspomóc jej leczenie, odwiedź stronę crowdfundingową.

Czujesz, że twoje życie wymyka się spod kontroli? Cierpisz i nie masz z kim o tym porozmawiać. Opowiedz swoją historię i znajdź wsparcie na naszym forum.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze