Trwa ładowanie...

Tabletki, których nie wolno dzielić na pół (WIDEO)

Zobacz film: "Tabletki, których nie wolno dzielić na pół"

Niemal wszyscy codziennie łykamy tabletki. Sięgamy po nie, gdy boli nas głowa, brzuch lub w przypadku chorób przewlekłych. Dzielimy je na pół albo na cztery części – bo tak przepisał lekarz albo w ten sposób łatwiej nam jest je połykać. Czy dobrze robimy? O tym dowiecie się z wideo.

Tabletki - sięgamy po nie, gdy boli nas głowa, brzuch lub w przypadku chorób przewlekłych. Tabletki dzielimy na pół albo na cztery części, bo tak przepisał lekarz albo łatwiej nam jest je połykać. Czy dobrze robimy? Tabletki dzielimy na konwencjonalne i takie o przedłużonym uwalnianiu. Te pierwsze działają szybko, są przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

W drugiej grupie mamy natomiast tabletki o zmodyfikowanym działaniu. Które możemy dzielić? Tabletki konwencjonalne. I to na tyle części, ile chcemy. Musimy jednak uważać, by przyjąć cała tabletkę. Jeśli jest pokruszona, przyjmiemy mniejszą dawkę leku. A co z tabletkami o przedłużonym uwalnianiu? Tych dzielić nie możemy.

W tabletkach tego typu znajdują się substancje, które powinny być uwalniane w przewodzie pokarmowym, a nie na desce do krojenia. Pozostają nam tabletki powlekane. Można je dzielić, jednak nie polecamy tego robić. To właśnie powłoczka chroni substancję lecznicą przed czynnikami zewnętrznymi.

Redakcja poleca również:

Mężczyźni często ignorują objawy zbyt wysokiego cukru we krwi

Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Niektórych tabletek nie należy dzielić na pół
Niektórych tabletek nie należy dzielić na pół
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza