Trwa ładowanie...

Tajemnica SM rozszyfrowana. Sukces polskich naukowców!

Stwardnienie rozsiane, znane też jako SM, to choroba, która na całym świecie dotknęła już niemal 2,3 mln osób. Szacuje się, że w Polsce już 45 tys. pacjentów cierpi na to schorzenie. Ta liczba niestety wciąż rośnie. Najnowsze odkrycie polskich naukowców pozwoli na bardziej wiarygodną diagnostykę SM u chorej osoby, co spowoduje szybsze podjęcie leczenia i zahamowanie jej rozwoju.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę

zobacz galerię

1. Czym jest SM?

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm chorego człowieka postrzega własne tkanki jako zagrożenie, w wyniku czego zaczyna je atakować.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej leki to koszt 8 tysięcy miesięcznie"

Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane

W przypadku tej choroby niszczony jest układ nerwowy, co prowadzi do zaburzeń koordynacji i równowagi oraz problemów ze wzrokiem, mową i napięciem mięśniowym. Tak naprawdę jednak objawy SM mogą być różne u każdego chorego.

2. Nadzieja na sprawność

SM to choroba nieuleczalna, a do 1993 r. chorzy na nią pacjenci nie mieli dostępu do żadnego leku, który hamowałby jej postępowanie. Na szczęście teraz ich sytuacja wygląda dużo lepiej, chociaż wciąż nie ma remedium, które odbudowałoby zniszczenia układu nerwowego.

Zobacz także:

Kluczowa w przebiegu SM jest diagnostyka. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na to, że chory będzie mógł cieszyć się sprawnością przez dłuższy czas. Najnowsze odkrycie polskich naukowców – prof. Krzysztofa Selmaja i jego współpracowników z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – pozwala mieć nadzieję, że i w tej kwestii sytuacja chorych ulegnie poprawie.

3. Dobre, bo polskie!

Aby lepiej zrozumieć tę chorobę i poprawić diagnostykę, naukowcy pod kierownictwem prof. Selmaja zainteresowali się jej podłożem molekularnym. Postanowili pobrać krew od grupy 101 pacjentów, u których zdiagnozowano SM, oraz 51 zdrowych osób. Badacze szukali w pęcherzykach zwanych eksosomami cząsteczek mikroRNA, które odpowiadają za przekazywanie informacji między komórkami.

Ogrom pracy naukowców zaowocował opublikowaniem artykułu w amerykańskim opiniotwórczym piśmie medycznym "Annals of Neurology". Wynika z niego, że 4 rodzaje mikroRNA występowały u chorych znacznie rzadziej niż u osób zdrowych.

- Obniżony poziom tych cząsteczek mikroRNA we krwi chorych oznacza, że została u nich odblokowana synteza niektórych białek, związanych z procesem chorobowym SM - mówi prof. Selmaj.

Konieczne przeczytaj:

Co to oznacza? W stwardnieniu rozsianym dochodzi do zaburzenia w komunikacji międzykomórkowej. Pobranie krwi u potencjalnie zdrowej osoby, u której lekarze zaobserwują owo zaburzenie, pozwoli na wczesną diagnozę, a co za tym idzie – szybkie rozpoczęcie leczenia.

Oczywiście konieczne są kolejne badania, które potwierdzą badania Polaków. Już teraz możemy być dumni z naukowców, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy dają nadzieję na dłuższą sprawność w SM, a także lepszą diagnostykę tej choroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza