Trwa ładowanie...

Tak daje o sobie znać guz mózgu. Pięć dziwnych sygnałów

 Katarzyna Prus
02.04.2023 15:48
Symptomy guza mózgu mogą być mylące
Symptomy guza mózgu mogą być mylące (Getty Images)

Guz mózgu nie musi dawać oczywistych objawów. Symptomy mogą być bardzo mylące, a nawet wydawać się choremu dziwne. Należy zwrócić uwagę na pięć sygnałów ostrzegawczych, a jeśli się pojawią zbadać jak najszybciej.

spis treści

1. Guz mózgu może dawać dziwne objawy

Istnieje ponad 120 różnych typów guza mózgu, które
w zależności lokalizacji mogą dawać bardzo różne objawy. U chorych mogą się pojawiać silne bóle głowy, drgawki czy nudności i wymioty.

Guz mózgu może dawać nietypowe objawy
Guz mózgu może dawać nietypowe objawy (Getty Images)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Sygnały ostrzegawcze mogą być także mniej charakterystyczne i tym samym bardzo mylące. Należą do nich: niewyraźne widzenie, problemy z pamięcią czy halucynacje słuchowe.

Warto mieć tego świadomość i każdą dziwną zmianę wyjaśnić ze specjalistą, nawet, jeśli wydaje się niegroźna.

2. Rezygnacja z hobby i skoki wzrostu

Według The Brain Tumor Charity, jedna na trzy osoby z guzem mózgu doświadcza jakiejś zmiany osobowości.

Jeśli guz rozwija się w płacie czołowym, obszarze kontrolującym emocje, osobowość i zachowanie, chory możesz się zacząć dziwnie zachowywać. Zaniepokoić powinna na przykład rezygnacji z dotychczasowego hobby czy pasji.

- Guz mózgu w pobliżu przysadki mózgowej może powodować niektóre z najbardziej zaskakujących objawów, takich jak skrajne zmiany osobowości - zaznacza dr Karen Noble, dyrektor ds. polityki, badań i innowacji w Brain Tumor Research.

Dodaje, że takie zmiany mogą dotyczyć także wagi czy opóźnienia w okresie dojrzewania.

- Wynika to z faktu, że guz wpływa na poziom hormonów wytwarzanych przez gruczoł - wyjaśnia ekspertka.

Nowotwory atakujące przysadkę mózgową mogą również, w rzadkich przypadkach, powodować ekstremalne skoki wzrostu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Te nietypowe zmiany mogą dotyczyć dłoni, stóp, a nawet dolnej szczęki u dorosłych.

3. Problemy z pamięcią

Zapominanie o codziennych czynnościach, takich jak zamykanie drzwi czy wyłączanie piekarnika, jest najczęściej kojarzone z chorobą Alzheimera. Tymczasem w ten sam sposób może dawać o sobie znać również guz mózgu.

Co drugi chory doświadcza problemów z pamięcią spowodowanych guzem mózgu. The Brain Tumor Charity wyjaśnia, że zapomnienie jest bardziej prawdopodobne, jeśli guz znajduje się w płatach czołowych lub skroniowych mózgu, gdzie przechowywane są wspomnienia.

W przypadku tej lokalizacji mogą się również pojawić spadek zdolności umysłowych i dezorientacja, więc na te symptomy też należy zwrócić uwagę.

4. Niewyraźne widzenie

Kolejny sygnał ostrzegawczy to niewyraźne widzenie. Guz mózgu wywiera nacisk na nerw wzrokowy, co może drastycznie wpłynąć na wzrok.

Według Cancer Research, na guza mogą wskazywać niewyraźne widzenie, "unoszące się" różne kształty i widzenie tunelowe.

Niewyraźne widzenie może być wywołane przez kaszel, kichanie, a nawet schylanie się.

- Regularne badania oczu mogą czasami wykryć problemy ze wzrokiem wskazujące na obecność guza mózgu, zanim jakiekolwiek objawy staną się oczywiste - podkreśla dr Noble.

5. Słyszenie głosów

Halucynacje słuchowe - to nie musi być objaw zaburzeń psychicznych, choć tak właśnie może być kojarzone. Z powodu guza mózgu też można słyszeć dźwięki, których w rzeczywistości nie ma.

Takie halucynacje mogą wystąpić, jeśli guz znajduje się w płacie skroniowym, części mózgu, która jest między innymi odpowiedzialna za przetwarzanie dźwięków.

Może się to również zdarzyć, jeśli guz uciska nerw, który wysyła sygnały z ucha do mózgu.

Lekarze zwracają uwagę, że halucynacje słuchowe, ale też węchowe czy smakowe powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą, bo mogą wskazywać na nowotwór.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze