Tak objawia się rak lub zawał. Szczegół odróżnia je od zwykłej zgagi
Wiele osób choć raz zmagało się ze zgagą i zna nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku. Jednak mało kto wiąże występowanie palącego bólu z czymś innym niż błędy dietetyczne i choroba wrzodowa. Okazuje się, że tą nieprzyjemną dolegliwość można pomylić z innymi chorobami.
1. Objawy zgagi
Zgaga to stan nieprzyjemnego, uciążliwego pieczenia w przełyku, czasem też w okolicach mostka. Przyczyną zgagi jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego (inaczej zarzucanie lub refluks) z żołądka do przełyku wbrew perystaltyce.
Szacuje się, że choroba refluksowa dotyka 8,8-25,9 proc. Europejczyków. Występuje z podobną częstością u obu płci, ale jej powikłania obserwuje się częściej u mężczyzn.
Zgaga bardzo często jest symptomem wskazującym na jakiś problem ze zdrowiem.
Najczęstsze przyczyny zgagi to:
- niewłaściwa dieta i tryb życia,
- przepuklina rozworu przełykowego,
- spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- ciąża,
- wrzody żołądka,
- zażywanie na czczo antybiotyków i leków zawierających kwas acetylosalicylowy,
- zapalenie przełyku,
- niektóre leki (zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne, środki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc),
- zaburzenia hormonalne,
- rak gruczołowy przełyku.
Zgaga powoduje refluks i przewlekłe narażenie śluzówki w przełyku na kwasy żółądkowe, co może generować wrzody i stany zapalne. Wówczas przełyk ulega zwężeniu, co może prowadzić do wystąpienia tzw. przełyku Baretta, który jest już stanem przednowotworowym. Jeśli go nie leczymy, może rozwinąć się nowotwór gruczołowy przełyku.
2. To nie musi być zgaga
Jak odróżnić zgagę od innych chorób?
Można ją pomylić np. z chorobą wieńcową. Powód? Lokalizacja uczucia dyskomfortu w tych dwóch jednostkach chorobowych jest podobna. Zatem jak je rozróżnić?
Przede wszystkim objawy związane z chorobą wieńcową występują najczęściej po wysiłku i w niskiej temperaturze, natomiast zgaga jest przeważnie konsekwencją spożycia posiłku lub schylania się.
Ponadto w przebiegu zgagi podanie leków zobojętniających kwasy przynosi natychmiastową ulgę. Natomiast taka terapia nie okaże się pomocna w przypadku chorób wieńcowych.
Zgagę można pomylić również z zawałem. Na jakie różnice zwrócić uwagę?
Rozpoznanie choroby refluksowej jest bardziej prawdopodobne u osób z przewlekłymi objawami nasilającymi się podczas przechylania się do przodu.
Jednak aby nie przeoczyć zawału, należy przeprowadzić wielokrotnie badanie EKG i oznaczyć stężenie troponin.
Zatem jeśli pierwszy raz doświadczasz niepokojących dolegliwości, takich jak np. rozrywający i zaciskający ból promieniujący do lewej ręki, połączony z ogólnym osłabieniem, poceniem się, bladością i dusznością, nie zwlekaj i jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.