Tak poznasz, że tętnice są zatkane. 7 sygnałów alarmowych
Gdy tętnice są zatkane, krew nie może być prawidłowo transportowana do tkanek i ważnych narządów. To stan, który stwarza bezpośrednie zagrożenie życia. Co gorsze, jak podkreślają lekarze, bardzo długo może nie dawać żadnych objawów. Jakie są przyczyny zatykania tętnic i co powinno wzbudzić nasz niepokój?
1. W ten sposób pracujemy na miażdżycę
Najczęściej wydaje nam się, że w przypadku poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego pojawiają się charakterystyczne objawy, jak kołatanie serca, przyspieszony puls, ból w klatce piersiowej, czy duszność. W przypadku miażdżycy dolegliwości z reguły nie ma albo są na tyle mało charakterystyczne, że większość pacjentów ich nie zauważa.
Do odkładania złogów w tętnicach doprowadzają przede wszystkim nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość. Również stres zwiększa ryzyko miażdżycy.
- Wysoki poziom cholesterolu LDL w organizmie bezpośrednio przekłada się na rozwój miażdżycy w obrębie ścian tętnic. W konsekwencji rozwój tzw. "blaszki miażdżycowej" może doprowadzić, w zależności od lokalizacji gdzie powstała, do zawału serca, udaru mózgu, bądź niedokrwienia kończyn - wyjaśnia Jakub Szost, kardiolog Grupy American Heart of Poland.
2. 7 sygnałów wskazujących na zatkanie tętnic
- Zaburzenia erekcji
Jednym z objawów, które mogą wynikać z miażdżycy są problemy z uzyskaniem wzwodu. Podwyższony poziom cholesterolu i zmiany miażdżycowe w małych tętniczkach mogą skutkować zaburzeniami erekcji. Badania wykazały, że takie problemy mogą się pojawić nawet pięć lat przed rozwojem zaawansowanych zmian miażdżycowych.
- Łysienie
Nadmierne wypadanie włosów również jest wymieniane jako jeden z "cichych" sygnałów zatkania tętnic. W tym przypadku problem dotyczy obu płci, ale rzadko jest wiązany przez pacjentów z chorobami układu krążenia.
- Objaw Franka na uchu
Za jeden z markerów występowania miażdżycy jest uznawany również tzw. znak Franka, czyli podłużna bruzda na płatku ucha. Jedna z hipotez wskazuje, że fałda powstaje w wyniki długotrwałego, przewlekłego niedotlenienia płatka ucha pod wpływem zwężenia w obrębie drobnych naczyń krwionośnych.
- Ból łydek przy chodzeniu
Niepokojącym sygnałem jest również silny ból łydek i ich drętwienie podczas chodzenia, czyli tzw. chromanie przestankowe. Jedną z przyczyn tych problemów może być słaby przepływ krwi, wynikający z zatkania tętnic.
- Bóle szczęki i karku
To może być tzw. dławica piersiowa. Dolegliwości w rejonie szczęki i szyi mogą być objawami sygnalizującymi zaburzenia pracy tętnic. Tego typu problemy częściej są notowane u kobiet.
- Ból dolnego odcinka pleców
Jedną z przyczyn bólu dolnej części pleców mogą być zatkane tętnice, które blokują przepływ odpowiedniej ilości krwi.
- Zmęczenie organizmu
Przewlekłe zmęczenie organizmu, osłabienie, szybka męczliwość, a nawet brak chęci do życia również mogą być sygnałami świadczącymi o zaburzeniach funkcjonowania naczyń krwionośnych. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą występować problemy z oddychaniem i zadyszka nawet po niewielkim wysiłku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.