Tak się zaczyna lub kończy COVID. "Jest dominującym objawem"
Codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia wskazują, że jeszcze przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Najnowsze badania nie napawają optymizmem. Okazuje się, że problemy wielu pacjentów nie kończą się po przejściu infekcji.
1. Dobowy raport MZ. Ile osób zmarło z powodu COVID?
Publikowany codziennie raport Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że w ciągu minionej doby odnotowano 1639 potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, z czego 1191 przypadków to nowe infekcje. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło aż siedem osób, w tym dwie wskutek chorób współistniejących.
Od 4 marca 2020 roku łącznie w Polsce odnotowano 6 698 343 potwierdzonych testem infekcji koronawirusowych.
- Chorych jest wielokrotnie więcej, niż widzimy to statystykach resortu zdrowia, podobnie jest z liczbą pozytywnych testów, nie wszystkie są przecież rejestrowane (oficjalne dane dotyczą tylko testów zleconych przez lekarzy POZ i w szpitalach, nie obejmują testów wykonywanych przez pacjentów na własną rękę - przyp. red.) - podnosi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Dodał, że często pacjenci zgłaszają się z bólem kończyn. - Ból często jest ulokowany w jednej ręce albo nodze - opowiada lekarz.
2. Najczęstszy symptom long COVID. Pacjenci skarżą się na ból
Na przestrzeni ostatnich lat został ukuty nowy termin - long COVID, określający powikłania po infekcji u ozdrowieńców, które mogą utrzymywać się przez kolejne sześć miesięcy, niekiedy nawet dłużej.
Mgła mózgowa, duszności czy zespół przewlekłego zmęczenia to najczęściej kojarzone z zespołem postcovidowym objawy. Najnowsze wyniki badań naukowców z University College London wskazują jednak, że obecnie najczęstszym symptomem long COVID jest ból.
Analiza opierała się na danych zebranych od Brytyjczyków, którzy w okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 mogli zgłaszać swoje dolegliwości w specjalnej aplikacji. Okazało się, że aż 26,5 proc. skarżyło się na ból głowy, stawów i brzucha. Kolejne dolegliwości spośród najczęściej deklarowanych, to problemy neuropsychologiczne, takie jak lęk i depresja, na które narzekało ponad 18 proc. badanych oraz zmęczenie (14 proc. chorych) i duszności 7,4 proc.). Jednocześnie long COVID występował statystycznie częściej u osób w starszym wieku, a także u kobiet.
- Nasze badanie pokazuje, że ból jest dominującym objawem zgłaszanym przez pacjentów z long COVID, a jednocześnie sugeruje, że czynniki demograficzne odgrywają rolę w nasileniu objawów – przyznaje główny autor publikacji dr David Sunkersing.
- W związku z tym, że COVID–19 nadal jest obecny w populacji, potencjalnie także przypadków long COVID będzie coraz więcej. Jest to palący problem i mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą w kształtowaniu ukierunkowanych interwencji i strategii wsparcia dla osób najbardziej narażonych - podkreśla.
Najnowszy, opublikowany w sierpniu 2024 r. raport na temat skali zjawiska, nie pozostawia złudzeń. Do końca ubiegłego roku long COVID dotknął ok. sześć procent dorosłych i ok. jeden procent dzieci. Częstotliwość występowania powikłań po infekcji badacze oszacowali na około 400 milionów osób na świecie.
"Long COVID to złożona, wieloukładowa choroba, która wpływa na niemal każdy układ narządów, w tym układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, układ hormonalny, układ odpornościowy, układ rozrodczy i układ pokarmowy. Dotyka ona ludzi w całym spektrum wiekowym, osoby o różnej rasie i pochodzeniu etnicznym, płci oraz podstawowym stanie zdrowia" - alarmują naukowcy na łamach "Nature".
"Każde ponowne zakażenie zwiększa ryzyko wystąpienia Long COVID: dwa zakażenia wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia Long COVID niż jedno, a trzy - z większym ryzykiem niż dwa zakażenia" - przekazał dr Eric Topol, nawiązując do wcześniejszego badania, które prowadził.
As we wrote @ScienceMagazine
— Eric Topol (@EricTopol) May 6, 2024
"Each reinfection contributes additional risk of #LongCovid: Cumulatively, two infections yield a higher risk of Long Covid than one infection, and three infections yield a higher risk than two infections"—@zalaly and mehttps://t.co/0xaEmhrUhM
The… https://t.co/AAPx0V913B pic.twitter.com/CyYlagDAne
3. Objaw czy powikłanie?
- Na bóle stawów i mięśni skarżą się nie tylko dorośli. Często u dzieci bóle nóg są pierwszym objawem COVID-19. Ból pojawia się, zanim wystąpi gorączka czy kaszel - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinna.
- Zaskakuje nas to, ponieważ myślimy, że COVID-19 to choroba płuc. Tymczasem infekcja może zaatakować każdy organ. Więc bóle mięśni i stawów jak najbardziej mogą być objawem zakażenia koronawirusem - wyjaśnia lekarka.
Obecnie występujący wariant FLiRT, obejmujący grupę szczepów wirusowych, takich jak JN.1, KP.2 czy KP 1.1, najczęściej objawia się takimi dolegliwościami jak:
- bóle mięśniowe,
- ból gardła,
- bóle brzucha wraz z biegunką czy wymiotami,
- utrata węchu i smaku,
- zatkany nos i katar,
- kaszel z możliwymi dusznościami,
- zmęczenie,
- mgła mózgowa.
Jeśli ból długo nie mija, warto zwrócić się do lekarza.
- Dobór leków przeciwbólowych często jest sprawą indywidualną. Czasami więc trzeba wypróbować różne leki, zanim się znajdzie najbardziej skuteczny - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.