Trwa ładowanie...

Tak spędzają święta Bożego Narodzenia. Lekarze mają kilka rad dla pacjentów

 Karolina Rozmus
23.12.2022 19:56
Tak spędzają święta Bożego Narodzenia. Lekarze mają kilka rad dla pacjentów
Tak spędzają święta Bożego Narodzenia. Lekarze mają kilka rad dla pacjentów (Getty Images)

Na co dzień oddają się pacjentom, ale też aktywnie działają w mediach społecznościowych, gdzie starają się propagować wiedzę medyczną czy świadome żywienie. A jak wyglądają święta ekspertów z dziedziny medycyny i dietetyki oraz co robią, żeby spędzić je w zdrowiu?

spis treści

1. Doktor Michał. "Nigdy nie rozumiałem kolędowania po pijaku"

Michał Domaszewski to  m.in. autor bloga "Doktor Michał" i kanału "Lekarze"
Michał Domaszewski to m.in. autor bloga "Doktor Michał" i kanału "Lekarze" (arch. prywatne)

Lek. Michał Domaszewski to autor bloga "Doktor Michał" i kanału na YouTube "Lekarze", założyciel sieci "Ambasadorzy Zdrowia". Jest też autorem książki dla dzieci "Doktor Chomik", a przede wszystkim – lekarzem rodzinnym. Nie może doczekać się świąt, bo będzie to dla niego chwila wytchnienia od ciężkiego, infekcyjnego sezonu.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Lekarz spędza ten czas w duchu tradycji, zawsze z rodziną i nie wyobraża sobie, żeby z tego zrezygnować czy zamienić rodzinną wigilię Bożego Narodzenia na egzotyczne wakacje.

- Jest tradycyjnie – 12 potraw, sianko pod obrusem, może ktoś pójdzie też na pasterkę. Nie ma jednak alkoholu i nigdy nie było, nawet w dzieciństwie nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek z rodziny w święta pił alkohol – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Nigdy nie rozumiałem kolędowania po pijaku i takiej też pasterki. Pamiętajmy też, że jeżeli przez kilka dni w święta będziemy jeść bez opamiętania, to i po świętach trudno będzie nam wrócić do normalnego rytmu żywienia. Trzy dni folgowania sobie, jedzenia tłusto, pochłaniania świątecznych ciast na pewno się odbije w kolejnych już nieświątecznych dniach.

Podkreśla, że zamiast biesiadować godzinami, warto odejść od stołu, by z rodziną pójść na spacer. W ten sposób nie tylko zmniejszymy ryzyko przejedzenia się, ale też wspomożemy trawienie i spalanie tkanki tłuszczowej.

2. Dr Fiałek. Utrzymujmy prozdrowotny styl życia

Bartosz Fiałek jest specjalistą w dziedzinie reumatologii i zastępcą dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku
Bartosz Fiałek jest specjalistą w dziedzinie reumatologii i zastępcą dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku (arch. prywatne)

Lek. Bartosz Fiałek to specjalista w dziedzinie reumatologii, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku, a także popularyzator wiedzy medycznej na temat COVID w internecie. Przyznaje, że w tym roku święta wyjątkowo spędzi z rodziną, bo przez ostatnie osiem lat pracował.

W święta nie ma u dra Fiałka alkoholu, nie będzie tłustych, smażonych potraw ani karpia.

- Powiem więcej: w ogóle nie jestem tradycjonalistą i nie utożsamiam się z okresem świąt. Nie będzie 12 potraw ani sianka pod obrusem, opłatka, choć przyznaję, że kiedyś bardzo mocno hołdowałem świątecznym tradycjom. To, co znajdzie się na stole, ma dla mnie drugorzędne znaczenie, z zastrzeżeniem, że ma być zdrowo – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.

To według niego jest kluczowe, bo pacjentów, którzy "zapominają się" w święta, jest całkiem sporo. To oni już niebawem pojawią się na SOR-ze.

- Święta nie zwalniają nas także z rezygnowania z prozdrowotnego stylu życia: w tym czasie nadal należy pamiętać o aktywności fizycznej, zdrowej diecie i unikaniu przejadania się. Często się zdarza, że w drugi dzień świąt na SOR trafiają pacjenci z objawami dyspeptycznymi, czyli uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej. To bardzo typowe dla tego okresu – pierwszego dnia trafia wielu pacjentów pod wpływem alkoholu, nierzadko z urazami, a w drugi dzień świąt winowajcą jest jedzenie zbyt dużych porcji, często niezdrowego pożywienia.

Przypomina też, że obecnie "jesteśmy w szczycie sezonu epidemicznego", dlatego przygotowując się do świąt, trzeba wziąć pod uwagę swój stan zdrowia.

- Uważam, że mierząc się z chorobą zakaźną, trzeba pamiętać o tym, żeby z jednej strony nie narażać innych na zakażenie, a z drugiej - siebie na dłuższy okres rekonwalescencji – przestrzega.

Ekspert zdradza, że w tym roku w ogóle nie zasiądzie do wigilijnej wieczerzy we własnym domu. Całą rodziną udaje się do Budapesztu, bo najważniejsze dla niego jest to, by spędzić czas z bliskimi.

- W mojej ocenie podróże rzeczywiście kształcą, są zbawienne dla dobrostanu psychicznego i są dla mnie znacznie bardziej cenne, niż siedzenie przy smażonym karpiu i wigilijnym barszczu z uszkami, choć oczywiście w żaden sposób nie neguję akurat takiej formy spędzania tego czasu – podkreśla.

3. Instalekarz. Polacy folgują sobie w święta

Magdalena Krajewska to lekarz medycyny rodzinnej, w sieci znana jest jako @instalekarz
Magdalena Krajewska to lekarz medycyny rodzinnej, w sieci znana jest jako @instalekarz (fot. Justyna Delecka)

Lek. Magdalena Krajewska, w sieci znana jako @instalekarz, jest lekarzem medycyny rodzinnej. Przyznaje, że święta to dla niej i dla jej rodziny wyjątkowy czas. Zwłaszcza w tym roku.

- Nie pamiętam ani jednego takiego roku, żeby było tak wielu pacjentów infekcyjnych – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.

Dr Krajewska dodaje, że te święta będą wyjątkowe także dlatego, że wraz z rodziną spędza je w nowym domu, a jej gośćmi będą liczni krewni wraz z dziećmi. Lekarka wspomina, że ona i jej bliscy nie są wierzący i na pasterkę nie pójdą, ale opłatek i składanie życzeń to tradycja, której chętnie hołdują. Zdradza też, co znajdzie się na świątecznym stole.

- U mnie w domu będą dania, które zazwyczaj serwuje się podczas wigilii, ale muszę powiedzieć, że będziemy mieć trochę potraw ukraińskich, w tym pielmieni czy śledź po ukraińsku z buraczkami, bo w przygotowaniu wieczerzy pomaga nam pani pochodząca z Ukrainy. Poprosiliśmy ją więc, żeby przygotowała dania, które są tradycyjne w Ukrainie – mówi.

- Na pewno zjemy sałatkę jarzynową, barszcz z uszkami i pierogi, które są zawsze mocnym elementem świąt. Lubimy takie pierogi, w których ciasto jest cienkie jak pergamin, a które są wyładowane po brzegi nadzieniem. Na co dzień nie jemy tłusto i w święta również nie zamierzamy – deklaruje.

- Nie przesadzajmy z jedzeniem, po świętach główną przyczyną pójścia do lekarzy są bóle brzucha związane z folgowaniem sobie w święta. Uwaga też na alkohol: choć u mnie w święta on się pojawi, to na pewno trzeba pamiętać o umiarze – zaleca.

4. Dr Karauda. Pamiętajmy o postanowieniach noworocznych

Tomasz Karauda to specjalista chorób wewnętrznych i lekarz oddziału chorób płuc
Tomasz Karauda to specjalista chorób wewnętrznych i lekarz oddziału chorób płuc (Instagram)

Lek. Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii USK im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi to specjalista chorób wewnętrznych, lekarz oddziału chorób płuc. Przyznaje, że te święta będą wyjątkowe z kilku powodów.

- Na pewno te święta będą dla nas pełne łez radości z powodu okazji do spotkania z tymi, z którymi nie mogliśmy się wcześniej spotkać, jak i łez smutku z powodu tych, którzy w czasie pandemii odeszli. Sam siądę do stołu w Wigilię z poczuciem, że dobrze być razem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.

Podkreśla, że możemy sobie nieco pofolgować przy świątecznym stole, pod warunkiem, że nie mamy chorób układu pokarmowego. Jednocześnie przestrzega, by uważać na panoszące się infekcje dróg oddechowych,

- Jeśli mamy wątpliwości, czy nie rozkłada nas choroba, to pamiętajmy, że są dostępne testy w kierunku grypy czy COVID-19. Warto po nie sięgnąć, w ten sposób nieco minimalizując ryzyko, także zakażenia innych.

Lekarz czytelnikom oraz pacjentom życzy, żeby wraz z nadchodzącym nowym rokiem pamiętali o jednym: by dbać o zdrowie na co dzień i podchodzić do tego, jak do corocznego przeglądu auta.

- Robimy go co rok, a przecież ludzki organizm jest dalece bardziej skomplikowany niż samochód. Zadbajmy więc o profilaktykę, okresowe badanie poziomu glukozy, morfologię, lipidogram, EKG, badania dedykowane konkretnych grupom ryzyka i wieku, pamiętajmy o cytologii i mammografii.

5. Dr Hanna Stolińska. Wegańskie święta

Hanna Stolińska jest dietetykiem klinicznym i autorką książek
Hanna Stolińska jest dietetykiem klinicznym i autorką książek (Instagram)

Dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, autorka książek tj. "Zakłamane jedzenie", działa w mediach społecznościowych, a także prowadzi kanał na YouTube OdżywiOna. Przyznaje, że przez cały rok jest bardzo aktywna kulinarnie, więc nie czuje takiej potrzeby w święta. Deklaruje, że nie zamierza się przejadać i zakłada plan minimum.

- Nie jestem zwolenniczką ani późnego biesiadowania, ani tradycyjnych dań świątecznych. Moje święta będą częściowo wegańskie. Na pewno zrobię wegańską sałatkę jarzynową, pasztet z soczewicy z warzywami korzeniowymi, kapustę z grzybami, rybę po grecku bez ryby – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.

Jej bliscy są zwolennikami ryb, więc te pojawią się na stole, ale dr Stolińska zdradza, że pojawią się w towarzystwie sałatek. Np. z sałatą, oliwkami, ogórkiem i pomidorami. To patent dietetyka na dobre samopoczucie naszego układu trawiennego.

- Zachęcam też moich pacjentów, by w święta taką surówkę sobie przygotowali, żeby warzywa zagościły na świątecznym stole nie tylko pod postacią kapusty i sałatki jarzynowej. Taka sałatka świetnie wypełnia żołądek, zapobiegając przejadaniu się i wspiera pracę układu pokarmowego, pobudzając do pracy jelita – mówi.

Mówi też, jakie są dietetyczne grzechy główne Polaków w okresie świątecznym.

- Przez cały dzień nic nie jemy, a do wigilijnej wieczerzy siadamy z pustym żołądkiem. Wskutek tego rzucamy się na jedzenie bez opamiętania i podczas jednego takiego posiłku możemy spożyć nawet 1200-2000 kCal – tłumaczy.

- Drugim problemem jest samo podejście, utożsamianie świąt z przymusem obżerania się i spożywania tradycyjnych, nierzadko bardzo tłustych potraw. Zabielanie zup tłustą śmietaną, panierki do ryb, majonez wszędzie – dodaje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze