NewsyTo może wskazywać na raka jelit. "Nawet jeśli zdarza się tylko raz, wymaga konsultacji"

To może wskazywać na raka jelit. "Nawet jeśli zdarza się tylko raz, wymaga konsultacji"

Rak jelita grubego jest czwartym najczęściej występującym nowotworem na świecie, a ryzyko jego rozwoju rośnie wraz z wiekiem. Choć choroba najczęściej dotyka osoby powyżej 50. roku życia, lekarze alarmują, że coraz częściej diagnozuje się ją również u młodszych osób.

4 najczęstsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ignorować
4 najczęstsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ignorować
Źródło zdjęć: © Getty Images

Co zwiększa ryzyko raka jelita grubego?

Jak podkreśla dr Tareq Kamal, chirurg specjalizujący się w nowotworach jelita grubego, młody wiek nie oznacza, że nie można zachorować na tego raka. Chociaż głównie występuje on u osób starszych, coraz częściej nowotwór ten rozwija się również u dorosłych poniżej 50. roku życia.

Choć nie zawsze wiadomo, dlaczego komórki nowotworowe rozwijają się w błonie śluzowej jelita, specjaliści wyróżniają szereg czynników ryzyka. Część z nich jest niezależna od nas, jednak niektóre wynikają z naszego stylu życia.

Do najważniejszych czynników ryzyka należą:

Zwiększają ryzyko raka. Oto pięć niebezpiecznych składników

  • historia rodzinna raka jelita grubego (szczególnie u rodziców lub rodzeństwa),

  • obecność zaawansowanych polipów w jelicie,

  • przewlekłe choroby, takie jak nieswoiste zapalenia jelit (IBD) i mukowiscydoza,

  • palenie papierosów,

  • nadmierne spożywanie alkoholu,

  • dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso,

  • otyłość oraz siedzący tryb życia.

"Osoby o najwyższym ryzyku to te, które mają silną historię rodzinną raka jelita grubego. Jednak każdy, niezależnie od predyspozycji, może zachorować" - podkreśla dr Kamal.

Wczesne objawy raka jelita grubego

Jednym z największych wyzwań związanych z rakiem jelita grubego jest brak objawów w jego wczesnych stadiach.

"Objawy raka jelita grubego zwykle pojawiają się dopiero wtedy, gdy nowotwór jest bardziej zaawansowany. Najlepiej byłoby wykryć go wcześniej, zanim zacznie powodować problemy" - wyjaśnia dr Kamal.

Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, takich jak kolonoskopia. Osoby o przeciętnym ryzyku powinny poddawać się badaniu od 45. roku życia. W przypadku osób z wyższym ryzykiem (np. historią rodzinną) badania powinny rozpocząć się wcześniej.

W miarę wzrostu guza mogą pojawić się zauważalne objawy. Do objawów raka jelita grubego należą:

  • zmiany w rytmie wypróżnień (częstotliwość, konsystencja stolca),

  • krew w stolcu lub krwawienie z odbytu,

  • bóle brzucha lub miednicy,

  • niewyjaśniona utrata masy ciała.

Wiele osób może zignorować te objawy, przypisując je mniej groźnym przyczynom, jak infekcja czy niestrawność. Jednak jeśli symptomy utrzymują się przez kilka tygodni, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

"Nawet jeśli jesteś młody i zdrowy, nie ignoruj objawów. Wczesna diagnoza znacząco poprawia rokowania, a opóźnienie w podjęciu leczenia może pozwolić nowotworowi na rozwój i utrudnić terapię. Objawy takie jak krew w stolcu są zawsze nieprawidłowe i - nawet jeśli zdarzą się tylko raz - wymagają konsultacji medycznej" - zaznacza lekarz.

Znaczenie badań profilaktycznych

Regularne badania profilaktyczne, takie jak kolonoskopia, odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu nowotworu jelita grubego na wczesnym etapie.

"Badania przesiewowe pozwalają nam wykryć i usunąć polipy zanim przekształcą się w nowotwór. Mogą także pomóc wykryć raka w jego najwcześniejszych, najłatwiejszych do leczenia stadiach" - dodaje dr Kamal.

Zarówno znajomość objawów, jak i przestrzeganie zaleceń dotyczących badań profilaktycznych, mogą uratować życie. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. American Cancer Society

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie