Trwa ładowanie...

Tak zaczyna się rak trzustki. Objaw ma 40 proc. chorych

Avatar placeholder
28.04.2024 12:21
Objawy raka trzustki mogą pojawić się na stopach czy dłoniach
Objawy raka trzustki mogą pojawić się na stopach czy dłoniach (Getty Images)

Nowotwór trzustki rozwija się często skrycie i bez wyraźnych symptomów, co utrudnia jego wczesne rozpoznanie. Wiele osób odkrywa chorobę dopiero, gdy jest ona już w rozwiniętym stadium, co znacząco ogranicza opcje efektywnego leczenia. Reagowanie bez zwłoki na każdy niepokojący symptom i konsultowanie go z lekarzem jest zatem kluczowe.

spis treści

1. Nietypowe objawy nowotworu trzustki

Rak trzustki jest bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium, głównie ze względu na brak charakterystycznych objawów lub ich nietypowy charakter. Jeżeli jednak objawy te nie ustępują, a wręcz stają się coraz bardziej niepokojące, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny być szczególnie czujne - jest to zarówno czynnik ryzyka nowotworu trzustki, jak i może być jego pierwszym objawem, zwłaszcza gdy cukrzyca występuje nagle i nie ma podobnych przypadków w historii rodziny.

Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"

Z informacji dostępnych w Klinice Mayo wynika, że u 40 proc. osób z nowotworem trzustki cukrzyca jest diagnozowana przed odkryciem nowotworu. Specjaliści twierdzą, że cukrzyca może być wywołana przez nowotwory trzustki, które zakłócają jej działanie.

Niepokojące i nagłe objawy, takie jak zmiany skórne, nie powinny być lekceważone, szczególnie u osób bez alergii czy przewlekłych problemów skórnych. Mogą one wskazywać na konieczność sprawdzenia trzustki.

Guz w trzustce może blokować przewód żółciowy, prowadząc do żółtaczki, którą można rozpoznać po specyficznym żółknięciu skóry i białek oczu. Świąd rąk i stóp, mniej oczywisty symptom żółtaczki, jest reakcją skóry na podwyższony poziom bilirubiny.

2. Symptomy, których nie należy ignorować

Ból brzucha może nie być od razu kojarzony z nowotworem trzustki i mylnie interpretowany jako problem trawienny. Jednak gdy ból ma charakter tępy, promieniuje do pleców i łagodzi się przy pochyleniu do przodu, należy niezwłocznie zgłosić się na badania.

Innym alarmującym sygnałem jest powiększenie pęcherzyka żółciowego z powodu zablokowania dróg żółciowych przez rosnącego guza, podobnie jak w przypadku żółtaczki, co może być zauważalne już podczas badania fizykalnego.

Nowotwór trzustki może zakłócać trawienie tłuszczów, co uwidacznia się podczas wizyt w toalecie. Stolce mogą być tłuste, blade i nieprzyjemnie pachnące.

Warto również skonsultować się ze specjalistą przy obserwacji ciemnej, niemalże smolistej konsystencji stolca. Ten objaw może wskazywać na krwawienie z przewodu pokarmowego.

Nowotwór trzustki może także objawiać się nagłym spadkiem apetytu, co można zauważyć już na wiele miesięcy przed zdiagnozowaniem choroby. Z brakiem apetytu wiąże się również szybkie odczuwanie sytości oraz zmiany w percepcji smaków, a nawet odrzucenie pewnych pokarmów, które pacjent dotychczas spożywał z chęcią.

Gwałtowna utrata masy ciała bez jasnych przyczyn (takich jak zmiana diety czy wzrost aktywności fizycznej) powinna zawsze wzbudzać niepokój. Jest to symptom charakterystyczny dla wielu nowotworów, w tym nowotworu trzustki. Nieprawidłowe trawienie spowodowane brakiem enzymów trzustkowych sprawia, że organizm nie przyswaja pokarmów prawidłowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze