Taki kaszel jest sygnałem alarmowym. Od razu zwróć się do lekarza
Kaszel jest szęstym objawem infkecji, ale w niektórych przypadkach może sygnalizować poważniejsze schorzenia. Kiedy ten symptom powinnno się pilnie skonsulotwać z lekarzem? Szczególną uwagę należy zwrócić na kaszel przewlekły, kaszel z krwią lub taki, który nasila się nocą.
1. Kiedy kaszel powinien wzbudzić nasz niepokój?
Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów towarzyszących infekcjom dróg oddechowych, takim jak przeziębienie czy grypa. W większości przypadków jest reakcją obronną organizmu, pomagającą usunąć z dróg oddechowych zalegający śluz lub czynniki drażniące. Jednak w niektórych przypadkach kaszel może być oznaką poważnej choroby i wymaga szybkiej interwencji lekarza.
Nie każdy kaszel wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, ale pewne jego cechy mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na kaszel przewlekły, czyli taki, który trwa dłużej niż osiem tygodni. Tego typu kaszel może wskazywać na przewlekłe choroby, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub refluks żołądkowo-przełykowy. Równie niepokojący jest suchy i uporczywy kaszel, mogący sygnalizować infekcje wirusowe, a nawet problemy kardiologiczne.
Inne alarmujące rodzaje kaszlu to mokry kaszel z ropną wydzieliną, szczególnie gdy jest ona gęsta, żółta lub zielona. Może to świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, np. zapaleniu oskrzeli lub płuc. Z kolei kaszel z krwią (krwioplucie) jest poważnym objawem, mogącym świadczyć o chorobach płuc, takich jak rak płuc, gruźlica czy przewlekłe zapalenie oskrzeli, i wymaga pilnej diagnostyki.
Zobacz także: Wyprzedziła COVID. To teraz najgorsza choroba zakaźna
Na wizytę u lekarza warto się również zdecydować w przypadku świszczącego lub „piejącego” kaszlu, który przypomina pisk. Taki kaszel świadczy o zwężeniu dróg oddechowych, co bywa charakterystyczne dla astmy, zapalenia krtani lub reakcji alergicznych. Nocne napady kaszlu są kolejnym sygnałem alarmowym. Mogą wskazywać choćby na refluks żołądkowo-przełykowy czy koklusz (krztusiec), wymagający szybkiej konsultacji z plekarzem.
2. Kaszel a problemy z poszczególnymi narządami
Kaszel może być nie tylko objawem chorób układu oddechowego, ale także wskazywać na problemy z innymi narządami. Przede wszystkim z:
płucami – przewlekły, suchy kaszel może świadczyć o chorobach płuc, takich jak astma, POChP czy rak płuc; kaszel z krwią jest szczególnie niepokojącym objawem, który może wskazywać na gruźlicę lub nowotwory płuc,
sercem - kaszel nasilający się podczas wysiłku lub w pozycji leżącej, szczególnie u osób starszych, może być objawem niewydolności serca; charakterystyczny jest kaszel suchy, który pojawia się w nocy i może być związany z nagromadzeniem płynu w płucach,
przewodem pokarmowym – kaszel po jedzeniu lub kaszel nocny może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego; kwas żołądkowy podrażnia błonę śluzową przełyku i gardła, co wywołuje odruch kaszlowy,
układem immunologicznym – kaszel przewlekły może również być objawem chorób autoimmunologicznych, takich jak sarkoidoza, w której dochodzi do zapalenia tkanki płucnej.
Zobacz także: Coraz więcej chorych w Polsce. "Wirus przenosi się bardzo łatwo"
3. Kiedy zgłosić się do lekarza?
Leczenie kaszlu zależy od jego rodzaju i przyczyny. Przy suchym kaszlu warto stosować syropy przeciwkaszlowe, które łagodzą podrażnienie gardła i hamują odruch kaszlu. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się środki wykrztuśne i mukolityki, które rozrzedzają śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie.
Inhalacje z soli fizjologicznej oraz nawilżanie powietrza pomagają oczyścić drogi oddechowe i zmniejszyć kaszel. Picie dużej ilości płynów również sprzyja nawilżeniu organizmu i rozrzedzeniu wydzieliny.
Warto zgłosić się do lekarza, gdy kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie, jest połączony z krwiopluciem, nasila się w nocy lub przy wysiłku, towarzyszy mu świszczący dźwięk (piejący kaszel) lub pojawia się ropna lub żółto-zielona wydzielina.
Kaszel może być nie tylko objawem infekcji, ale także sygnałem, że organizm potrzebuje wsparcia w walce z poważniejszą chorobą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.