Trwa ładowanie...

Standardy edukacji seksualnej w Europie wg WHO. Oto, co się w nich znajduje

Karta LGBT, podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, budzi szereg kontrowersji. Wśród jej założeń wymienia się realizowanie postulatów w dziedzinie edukacji seksualnej zgodnie ze standardami WHO. Co właściwie zawierają te zapisy? I czy obawy przed nadmierną seksualizacją dzieci, które mają niektórzy, są uzasadnione?

1. Edukacja seksualna według WHO

"Standardy Edukacji Seksualnej w Europie" zawierają "Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem". Część krytyków dokumentu uważa, że realizowanie jego zapisów może się przyczynić do seksualizacji małych dzieci. Inni uważają, że zalecenia przygotowane przez WHO to zbiór treści, które są odpowiedzią na szereg problemów związanych ze zdrowiem seksualnym - przemocą seksualną, niechcianymi ciążami wśród nastolatek czy chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz film: "5 mitów na temat seksu"

Dlatego dla wielu zaskakujące, a nawet przerażające wydają się perspektywy rozmów z kilkulatkami o masturbacji, prokreacji i różnych rodzajach związków.

Co naprawdę zawierają standardy WHO, na które powołuje się karta LGBT? Pełną treść znajdziesz TUTAJ

2. Standardy edukacji seksualnej według WHO - treść

Dla dzieci poniżej 4 r.ż. przewiduje się w programie edukacji seksualnej poruszanie kwestii płodności i prokreacji w podstawowym zakresie obejmującym ciążę, poród i posiadanie dzieci.

W aspekcie seksualności pojawiają się kwestie radości i przyjemności płynących z dotykania własnego ciała i wczesnodziecięcej masturbacji. Tematem poruszanym z przedszkolakami ma być m.in. odkrywanie ciała i narządów płciowych czy zwrócenie uwagi na fakt, że fizyczna bliskość to integralna część życia.

Standardy edukacji seksualnej wg WHO
Standardy edukacji seksualnej wg WHO (www.bzga-whocc.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/WHO_BzgA_Standards_polnisch.pdf)

Istotne jest również wykształcenie świadomości swoich granic i swoich potrzeb. Dzieci powinny wiedzieć, że mogą stawiać granice i mają prawo powiedzieć "nie" np. jeśli ktoś proponuje im zabawę w lekarza. Dzieci na tym etapie również wyrażają już swoją tożsamość płciową.

W tym wieku zaleca się również rozmowy o różnorodności związków.

Dla dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 6 lat, przewidziana jest tematyka mitów związanych z prokreacją jak choćby mit o tym, że dziecko "przynosi bocian". Zapisy dotyczą także prezentacji odczuć związanych z seksualnością, jak bliskość, przyjemność, podniecenie. Zwraca się uwagę na fakt, iż "powinny to być uczucia pozytywne; nie powinny zawierać przymusu czy powodować uczucia krzywdy".

Dzieci w tym wieku należy również zapoznawać z ewentualnym ryzykiem wykorzystania seksualnego i przemocy.

Standardy edukacji seksualnej wg WHO
Standardy edukacji seksualnej wg WHO (www.bzga-whocc.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/WHO_BzgA_Standards_polnisch.pdf)

Dzieci w wieku 6-9 lat lat powinny być edukowane w zakresie zmian dotyczących ciała w okresie dojrzewania. Istotne problemy to: miesiączkowanie, ejakulacja, indywidualne różnice związane z rozwojem na przestrzeni czasu, biologiczne różnice między mężczyznami i kobietami (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz higiena osobista.

Już w tym wieku powinny być poruszane wybory dotyczące rodzicielstwa i ciąży, bezpłodności, adopcji, antykoncepcji i jej metod. Istotnym elementem edukacji jest również poruszenie kwestii przyjemności seksualnej w zakresie autostymulacji i masturbacji, a także ostrzeżenia przed chorobami, przemocą i agresją na płaszczyźnie seksu.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Wg standardów WHO dzieci w wieku 9 do 12 lat powinny zdobyć wiedzę na temat preokreacji i planowania rodziny, różnych metod antykoncepcji i ich stosowania, mitów dotyczących antykoncepcji, problematyki niechcianych ciąż. Zwraca się uwagę na stosowanie prezerwatyw i odpowiedzialność obu płci za ewentualne poczęcie.

W tym wieku dzieci powinny też poznać pojęcie orgazmu. Zadaniem nauczycieli jest również wskazanie, że mogą istnieć różnice między tożsamością płciową a płcią biologiczną.

Osoby między 12 a 15 rokiem życia powinny być zapoznawane z koniecznością podejmowania decyzji w zakresie prokreacji i antykoncepcji oraz z konsekwencjami wynikłymi z wczesnego rodzicielstwa. To właśnie moment, w którym można poruszyć kwestie orientacji seksualnej, homoseksualizmu i ewentualnego coming outu.

3. Kontrowersje wokół karty LGBT

Kontrowersje budzą nie tylko zapisy zawarte w karcie LGBT i standardach edukacji seksualnej wg WHO. Problemem są kwestie praktycznej realizacji zapisów. Polska edukacja seksualna nie jest oparta o standardy WHO.

Czy zatem Warszawa zmieni programy edukacyjne? Czy możliwe jest inne nauczanie w zakresie seksualności dzieci, w zależności od lokalizacji? Wciąż czekamy na doprecyzowanie ze strony prezydenta Warszawy i jego rzecznika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza