Taniec i muzyka zmieniają mózg na różne sposoby

Fascynujące badanie opublikowane w “NeuroImage” przedstawia zmiany w ścieżkach sensorycznych i motorycznych w mózgach tancerzy i muzyków. Co ciekawe zmiany w istocie białej u obu grup kompletnie się od siebie różnią.

U większości starożytnych kultur na świecie, taniec i muzyka były bardzo rozpowszechnione. Ta wszechobecna potrzeba tworzenia muzyki i poruszania się w jej rytmie przeniosła się do kultury współczesnej.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Jednak nowe badanie pokazuje, dlaczego niektóre dzieci mogą się bać lekcji gry na trąbce, a inne wolałyby grać na Xboxie niż uczęszczać na lekcje baletu.

Najnowsze odkrycia pokazują, że muzyka i taniec mogą mieć znaczący wpływ na zmiany neurologiczne.

Badacze z Międzynarodowego Laboratorium Badań nad Mózgiem, Muzyką i Dźwiękiem w Montrealu, w Kanadzie, aktualnie rozpoczęli badania nad tym, co zmienia muzyka i taniec w mózgu oraz w czym te zmiany są do siebie podobne lub różne.

Wcześniejsze badania wykazały, że zajęcia muzyczne od najmłodszych lat mogą zmienić ścieżki neuronowe w mózgu.

Recenzja badań opublikowana w 2014 roku podsumowała, że najbardziej widoczne różnice poczynione przez ćwiczenia muzyczne w mózgu dotyczą połączeń przebiegających pomiędzy półkulami mózgu. Jednak, jak do tej pory, mózgom tancerzy poświęcono znacznie mniej uwagi w badaniach.

Pomimo że obie umiejętności wymagają intensywnego treningu, taniec skupia się na integrowaniu koordynacji wzrokowej, słuchowej i motorycznej, podczas gdy muzycy skupiają się na słuchowej i motorycznej integracji.

Używając zaawansowanej techniki nazywanej rozproszeniem tensora obrazowania, zespół badaczy szczegółowo przyjrzał się istocie białej u tancerzy, muzyków i osób nietrenujących żadnej z tych umiejętności.

Różnica między tancerzami a muzykami była bardziej widoczna niż mogło się wydawać.

"Odkryliśmy, że w istocie białej tancerzy i muzyków można znaleźć duże różnice pomiędzy poszczególnymi jej regionami, również w ścieżkach sensorycznych i motorycznych, zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym etapie poznawczym” – powiedziała główna autorka Chiara Giacosa.

Najbardziej zmienione były wiązki włókien, które łączą w mózgu regiony sensoryczne z motorycznymi oraz włókna ciała modzelowatego, które przebiegają pomiędzy półkulami. U tancerzy te połączenia były szersze (bardziej rozproszone), natomiast u muzyków, te same połączenia były silniejsze, ale mniej rozproszone i wykazały większą spójność wiązek włókien.

"To sugeruje, że taniec i muzyka zmieniają mózg tancerzy i muzyków w odwrotny sposób, zwiększając ogólne połączenia i przenikanie się włókien w przypadku ćwiczeń tanecznych oraz wzmacniając konkretne ścieżki w treningu muzycznym” – powiedziała Giacosa.

Zaobserwowane różnice mogą być spowodowane treningiem całego ciała w przypadku tancerzy, co angażuje kore mózgową w szerszym stopniu, gdyż wymaga przenikania i zwiększanie rozmiaru włókien, podczas gdy muzycy raczej skupiają się na treningu konkretnych partii ciała jak palce lub usta, co ma mniejsze odzwierciedlenie w korze mózgowej.

Kolejną ciekawostką jest to, że mózgi tancerzy i muzyków, pomimo zmian wywołanych ćwiczeniami, są bardziej podobne do mózgów osób, które nie praktykują ani muzyki, ani tańca niż do siebie nawzajem.

"[...] Nasze grupy tancerzy i muzyków były wybrane w szczególny sposób. Miały to być grupy ekspertów, aby było nam łatwiej dostrzec różnice między nimi” – wyjaśnia Giacosa. Jednak z drugiej strony, grupa kontrolna była bardzo zróżnicowana pod kątem zainteresowań i doświadczeń życiowych.

Wyniki tych badań są nie tylko interesujące, ale mogą mieć wpływ na zmiany w edukacji i rehabilitacji.

"Zrozumienie, jak taniec i muzyka wpływają na nasz mózg, pozwoli na ich stosowanie w celu wzmocnienia leczenia lub aby łagodzić trudności wywołane przez choroby związane z określonymi połączeniami w sieci mózgowej" - mówi specjalista.

Taniec i muzykoterapia są badane pod kątem ich potencjalnego zastosowania w leczeniu takich chorób, jak parkinson czy autyzm. Prof. Penhune ma nadzieje, że wyniki najnowszych badań będą wstępem do dalszych badań nad wykorzystaniem sztuki w leczeniu chorób.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia
Psychologia

Oblicza Starości - poruszająca wystawa, która oswaja ze starością

Oblicza Starości - poruszająca wystawa, która oswaja ze starością

Starość jest piękna Starość niejedno ma oblicze - to właśnie chciałaby udowodnić prof. zw. Małgorzata Garda wraz ze studentami i osobami związanymi z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza...

Psychologia

Dlaczego ludzie się rozstają? Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Dlaczego ludzie się rozstają? Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Rozstanie Dlaczego ludzie się rozstają? Nie chodzi tylko o wypalenie uczuć. W badaniach psychologicznych jako przyczynę rozstania respondenci najczęściej podają brutalne traktowanie członków rodziny bądź małżonka (to aż 95 proc. wyników). Pozostałe to...

Psychologia

Jak rzucić palenie? (galeria)

Jak rzucić palenie? (galeria)

Chciałabyś rzucić palenie albo opanować swoje łakomstwo? Zapoznaj się z przedstawionymi tutaj wskazówkami, a dowiesz się, jak zerwać z nawykami, które są szkodliwe dla twojego zdrowia. Uwolnij sie od negatywnego wpływu otoczenia Na Uniwersytecie...

Psychologia

Odzyskaj energię w 7 prostych krokach

Odzyskaj energię w 7 prostych krokach

Ćwicz! Może się wydawać, że ćwiczenia wyczerpują nasze zapasy energetyczne, a wiele osób jest „zbyt zmęczonych, żeby ćwiczyć". Jednak w czasie aktywności fizycznej uruchamiany jest szereg procesów, które mobilizują organizm i paradoksalnie stanowią zastrzyk...

Psychologia

Spokojny sen - galeria

Spokojny sen - galeria

Wypoczynek ma ogromne znaczenie. Powinno się wysypiać każdego dnia, aby przez niedobór snu nie doprowadzać do zbytniego przemęczenia organizmu.

Psychologia

Niesamowite przygody mopsa Mr. Georgesa

Niesamowite przygody mopsa Mr. Georgesa

Mops niejedno ma imię Mops, którego widzicie na zdjęciu został adoptowany przez pewną bardzo kreatywną parę. Przerabiają oni fotografie swojego pupila i trzeba przyznać, że doskonale im to wychodzi. Pokazują oni psa w różnych stylizacjach, a jednocześnie...

Psychologia

9 korzyści z codziennego śmiechu

9 korzyści z codziennego śmiechu

Dobry humor zwalcza lęki Poczucie humoru zmienia perspektywę postrzegania problemu i w tym tkwi główny sekret tej strategii. Każdy z nas boryka się z jakimiś problemami. To od punktu widzenia w dużym stopniu zależy, czy potraktujemy je w ogóle jako trudność,...

Psychologia

Niemowlęta uczą się w sposób podobny do dorosłych

Naukowcy od dawna uważali, że region mózgu odpowiedzialny za jedne z najważniejszych form poznania i rozumowania - kora przedczołowa - jest zbyt słabo rozwinięty u małych dzieci, szczególnie niemowląt, aby brać udział w złożonych zadaniach poznawczych. Nowe...