Trwa ładowanie...

Tatuaże a oddawanie szpiku – czy stanowią przeciwwskazanie do bycia dawcą?

 Katarzyna Kurek
20.09.2023 16:13
Tatuaże a oddawanie szpiku to temat, który bywa przedmiotem pewnych nieporozumień
Tatuaże a oddawanie szpiku to temat, który bywa przedmiotem pewnych nieporozumień (Adobe Stock)

Tatuaże a oddawanie szpiku – ten problem często zajmuje osoby, które chcą dołączyć do grona dawców szpiku. Powszechnie wiadomo, że pewne stany, uzależnienia, czy schorzenia mogą wykluczać kandydatów na dawcę. Czy tatuaż również stanowi przeciwwskazanie do oddania szpiku?

spis treści

1. Tatuaż na etapie rejestracji w bazie Fundacji DKMS

Mimo tego, że tatuaże stają się coraz powszechniejszą formą wyrazu, wciąż panuje wiele mitów na ich temat. Jednym z nich jest to, że ich posiadanie stanowi przeciwwskazanie do oddania szpiku. Choć dawniej rzeczywiście potencjalni dawcy, po wykonaniu tatuażu i zgłoszeniu go, byli czasowo (6 miesięcy) blokowani w rejestrze, to dziś procedura ta nie jest już obowiązująca.

Wcześniej takie działania podejmowano głównie ze względów bezpieczeństwa, gdyż tatuaż wykonany w niehigienicznych warunkach może skutkować zakażeniem wirusami HBV, HCV i HIV. Co dalej stwarza ryzyko zakażenia biorcy.

Obecnie na etapie rejestracji nie blokuje się już jednak potencjalnych dawców szpiku z tatuażami. Dawcy nie mają także obowiązku zgłaszać wykonania tatuażu wystarczy, że pamiętają, kiedy został wykonany.

2. Tatuaż na etapie procedury CT – typizacji potwierdzającej

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Tatuaże nie stanowią także przeszkody podczas pierwszego kontaktu fundacji z dawcą, czyli na etapie CT (confirmatory typing) – typizacji potwierdzającej. W tym przypadku konieczne jest jednak zgłoszenie tatuażu koordynatorowi oraz uwzględnienie go w ankiecie medycznej, podając jednocześnie datę jego wykonania.

Dalej Fundacja DKMS przekazuje te informacje do ośrodka transplantacyjnego. I w razie konieczności ("okienko serologiczne", 4. miesiące od zrobienia tatuażu) mogą zostać wykonane badania molekularne w kierunku zakażeń HBV, HCV i HIV.

W przypadku starszych tatuaży ewentualne ryzyko wykrywają standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne).

3. Jak zostać dawcą szpiku?

By zostać dawcą szpiku, należy zgłosić się do Fundacji DKMS. Rejestracji można dokonać, chociażby poprzez internet. Należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS. Następnie na podany adres otrzymuje się pakiet rejestracyjny (pałeczki do pobrania wymazu, formularz), który uzupełniony należy odesłać pocztą na wskazany adres. Po pomyślnie zakończonej procedurze potencjalny dawca trafia do rejestru.

Jak sprawdzić, czy jestem w bazie dawców szpiku? Potencjalni dawcy otrzymają unikatowy numer, pod którym figurują w bazie oraz Kartę Dawcy szpiku.

4. Przeciwwskazania do bycia dawcą szpiku

Mimo tego, że sam tatuaż nie stanowi przeciwwskazania do zarejestrowania się jako dawca, to istnieją także inne czynniki, które mogą wykluczać potencjalnych kandydatów. Kto może być dawcą szpiku? Dawcą może zostać osoba zdrowa, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia bez istotnej nadwagi.

Przeciwwskazanie stanowią natomiast:

5. Tatuaż a honorowe oddawanie krwi

Czy osoba z tatuażem może być dawcą krwi? W tym przypadku procedury są nieco bardziej rygorystyczne. Choć tatuaż nie stanowi przeciwwskazania do oddania krwi i jej składników, to jednak jest to możliwe po upływie 6 miesięcy od jego wykonania. Dopiero po tym czasie można zgłosić się na pobranie krwi. Tatuaż wiąże się bowiem z ryzykiem chorób przenoszonych przez krew lub dotyk.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze