Trwa ładowanie...

Tę część ciała myjemy zbyt rzadko. To prawdziwe siedlisko bakterii

Avatar placeholder
05.02.2024 16:18
Te części ciała myjesz zdecydowanie zbyt rzadko. Właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii
Te części ciała myjesz zdecydowanie zbyt rzadko. Właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii (Getty Images)

Czy istnieje rzeczywista potrzeba codziennego mycia całego ciała? Według wielu lekarzy, odpowiedź brzmi: nie. Codzienne mycie całego ciała może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i niszczenia jej mikrobiomu. Specjaliści wskazują kilka obszarów ciała, które wymagają szczególnej uwagi podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, a które często są pomijane.

spis treści

1. Częste mycie może być szkodliwe

Dla wielu osób codzienny prysznic jest nieodłącznym elementem ich rutyny. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie podczas upałów, kiedy chłodna woda przed snem pomaga obniżyć temperaturę ciała i ułatwia zasypianie.

Osoby z cienkimi włosami, które szybko się przetłuszczają, mogą potrzebować częstego mycia głowy - w przeciwnym razie ich fryzura może wyglądać nieatrakcyjnie, a włosy mogą stać się matowe. Jednak w większości przypadków codzienne mycie włosów nie jest konieczne i nie jest zalecane. Nadmierna pielęgnacja włosów może prowadzić do ich zniszczenia i przesuszenia.

Zobacz film: "Przesadzili z czystością. Zatruli się środkami do dezynfekcji"

Specjaliści podkreślają, że codzienne mycie całego ciała mydłem lub żelem również nie jest konieczne i może prowadzić do podrażnienia skóry i jej nadmiernego wysuszenia. Dodatkowo, poprzez takie działanie, pozbawiamy się naturalnej flory bakteryjnej, która stymuluje nasz układ odpornościowy. Wystarczy umyć ciało trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni wystarczy tylko spłukać skórę wodą.

2. Te obszary ciała powinny być myte częściej

Z analiz wynika, że są dwie części ciała, które często są pomijane podczas mycia - a właśnie te obszary wymagają najczęstszej pielęgnacji. Chodzi o stopy i język. Chociaż rutynowo myjemy zęby, niewiele osób dba o codzienne czyszczenie języka. Tymczasem bakterie zgromadzone na języku są głównym powodem nieświeżego oddechu.

Drugim obszarem, który często jest pomijany, są podeszwy stóp. Wiele osób po prostu spłukuje je wodą. Jednak, aby zapewnić im prawidłową higienę, zapobiec podrażnieniom i przesuszeniu, powinno się je myć codziennie ciepłą wodą z mydłem.

Dr Robynne Chutkan, amerykańska lekarka i autorka bestsellerowych poradników medycznych, wymienia jeszcze inne obszary ciała, które powinny być myte codziennie mydłem lub żelem.

- O ile nie jesteś po biegu w błocie, jedynymi miejscami, które wymagają codziennego mycia są stopy, pachy i pachwiny. Reszcie ciała wystarczy spłukanie, nawet jeśli jesteś po intensywnym treningu - przekonuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze