Te leki nie lubią słońca. Stosujesz? Zostań w domu
Piękna pogoda zachęca, by przebywać na zewnątrz. Pamiętaj jednak, by chronić się przed słońcem, jeśli zażywasz pewne leki.
1. Leki, po których nie należy się opalać
Powszechnie wiadomo, że promieniowanie UV może być bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Konsekwencje często są znacznie poważniejsze niż dyskomfort i zaczerwienienie skóry. Przed wyjściem na słońce warto się zabezpieczyć.
Nie chodzi jedynie o filtry przeciwsłoneczne, osoby przyjmujące niektóre leki powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie. Substancje zawarte w środkach mogą sprzyjać powstawaniu nieestetycznych przebarwień.
Alergicy zażywający preparaty z loratadyną, cetyryzyną, astemizolem oraz prometazyną powinni zaopatrzyć się w naprawdę dobry krem z filtrem. Substancje wymienione w tych lekach mogą źle wpłynąć na opaleniznę.
Na baczności powinni się mieć też cukrzycy przyjmujący glipizyd i metforminę. Promienie słońce mogą poważnie zaszkodzić, więc lepiej pozostać w bezpiecznym cieniu. W tym przypadku nawet krem z mocnym filtrem może nie wystarczyć.
2. Substancje, które powodują oparzenia i przebarwienia
Połączenie leków przeciwbólowych i opalania nie jest dobrym pomysłem. Po paracetamolu i ketoprofenie zaleca się unikanie słońca. Również w przypadku maści przeciwbólowych, jak naproksen czy diklofenak, lepiej nie narażać się na ekspozycję.
Podczas terapii hormonalnej i przyjmowania leków na antykoncepcję unikanie słońca i stosowanie odpowiednich kremów przeciwsłonecznych jest dobrym rozwiązaniem. Promienie UV mogą zaszkodzić też osobom przyjmującym tyroksynę.
Pacjenci przyjmujący substancje zawarte w lekach psychotropowych, jak doksepina, promazyna, prometazyna, karbamazepina oraz barbiturany zdecydowanie nie powinni się opalać. Wysokie stężenie substancji w połączeniu ze słońcem może mieć przykre konsekwencje.
Opalanie się nie jest zalecane również osobom, które regularnie przyjmują pewne zioła. Mowa tutaj o dziurawcu, rumianku, nagietku, bergamotce oraz arcydzięglu. Fototoksyczne zioła mogą powodować nie tylko przebarwienia, ale także przykre oparzenia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.