Trwa ładowanie...

Wykańcza mózg, wątrobę, nerki, serce. Jego wypicie w upał może skończyć się tragedią

Te napoje są zakazane podczas upałów. Stanowią zagrożenie zdrowia, a nawet życia
Te napoje są zakazane podczas upałów. Stanowią zagrożenie zdrowia, a nawet życia (Getty Images)

Podczas upałów nietrudno o odwodnienie, dlatego też na każdym kroku słyszymy o konieczności picia dużej ilości płynów. Kluczowe jest jednak to, czym w trakcie gorących dni gasimy pragnienie. Spożycie niektórych napojów może bowiem skutkować szokiem termicznym, krwotokiem z nosa, a nawet zawałem serca. Które z nich znajdują się na czarnej liście?

spis treści

1. Zimne napoje podczas upałów? Ich wypicie może skończyć się tragicznie

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie lato bez zimnych napojów. Wysokie temperatury zachęcają bowiem do wypicia co najmniej szklanki orzeźwiającego napoju najlepiej z dużą liczbą kostek lodu. Choć niewiele osób ma tego świadomość, wypicie lodowatego napoju podczas ekspozycji słonecznej może być bardzo niebezpieczne.

Lodowate napoje wcale nie chłodzą organizmu. To tylko chwilowe złudzenie, podczas którego w organizmie zaczynają działać procesy, które mają na celu nas ogrzać. Lepiej sięgnąć po ciepłą herbatę niż colę z kostkami lodu.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

Zbyt zimne napoje są odradzane przede wszystkim dlatego, że mogą doprowadzić do szoku termicznego. Co więcej, po wypiciu szklanki zimnej wody możesz poczuć kłujący ból zatok - to pierwszy sygnał, że napój jest za zimny.

Nieprzyjemne będzie też uczucie w żołądku i gęsia skórka. Jeśli zignorujesz te sygnały ostrzegawcze, może dojść do krwotoku z nosa, zwężenia naczyń krwionośnych, a nawet do zaburzeń rytmu serca, co w konsekwencji może prowadzić do zawału i śmierci.

Zimne napoje są odradzane podczas upałów
Zimne napoje są odradzane podczas upałów (Getty Images)

2. Alkohol podczas skwaru nie jest dobrym wyborem

Latem dużą popularnością cieszą się także napoje alkoholowe. Tymczasem okazuje się, że picie alkoholu – zwłaszcza, gdy temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza – ma negatywny wpływ na pracę serca i układ krążenia. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na nadciśnienie, miażdżycę i inne choroby układu krążenia.

- Rozszerzają się naczynia krwionośne. Picie alkoholu zwiększa ryzyko udaru, zawału, zwłaszcza dla osób narażonych na choroby układu krążenia, a także dla osób otyłych, a tych mamy już ponad 60 proc. w Polsce. Picie alkoholu w upały często kończy się bardzo groźnymi sytuacjami – ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, autorka wielu książek i publikacji naukowych.

Szczególnie niebezpieczne wydaje się popijanie zimnych trunków – w tym piwa. Może ono doprowadzić do groźnego w konsekwencjach odwodnienia organizmu, zwłaszcza kiedy wydzielanie potu, czyli pozbywanie się płynów z organizmu, jest w tym okresie wzmożone.

Jak tłumaczy dr Stolińska, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej wskutek odwodnienia mogą być źródłem osłabienia, mdłości czy wymiotów i bólu głowy. Ale w skrajnych przypadkach raczenie się alkoholem podczas upału może skończyć się skokami ciśnienia krwi, zaburzeniami rytmu serca, a także zaburzeniami na tle neurologicznym. Długotrwałe odwodnienie może prowadzić bezpośrednio do śmierci.

Sezon picia alkoholu na zewnątrz niesie za sobą także konsekwencje w postaci dodatkowych kilogramów, ponieważ alkohol to puste kalorie. Przykładowo piwo hamuje wydzielanie wazopresyny, a ten hormon bierze udział w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu.

Ponadto daje efekt diuretyczny – badania wskazują, że jeden gram etanolu zawarty w piwie wydalany jest z organizmu w postaci aż 10 ml moczu. Piwo nawet w niewielkiej ilości działa moczopędnie głównie za sprawą alkoholu wpływającego na przysadkę mózgową. Wysokie stężenie potasu w stosunku do sodu (4:1) dodatkowo potęguje to działanie trunku. Organizm potrzebuje też więcej wody na spalenie alkoholu.

- A dodatkowo zwiększa się apetyt, więc często alkoholowi towarzyszą przekąski. Co więcej, piwa smakowe mają dużo syropu glukozowo-fruktozowego, który jest co prawda tanim zamiennikiem cukru, ale powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej wisceralnej na narządach wewnętrznych, w tym otłuszczenie wątroby – podkreśla ekspertka.

3. Słodzone napoje mogą skutkować odwodnieniem

Naukowcy z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku przeprowadzili badania, w których wzięli pod lupę różne typy napojów i sprawdzili, jak wygląda ich skuteczność w nawadnianiu organizmu.

W ciągu czterech tygodni narażali szczury na epizody łagodnego odwodnienia spowodowane podwyższoną temperaturą otoczenia, po których zapewniali zwierzętom swobodny dostęp do wody. Części z nich podano wodę posłodzoną mieszaniną fruktozy i glukoz, tak, jak ma to miejsce w przypadku typowych napojów dostępnych na rynku. Drugiej grupie szczurów podano wodę słodzoną stewią (zamiennikiem cukru pochodzenia naturalnego o zerowej kaloryczności), a trzeciej czystą wodę.

Okazało się, że gryzonie, które piły wodę zawierającą mieszaninę fruktozy i glukozy po kilku tygodniach przebywania w wysokiej temperaturze były bardziej odwodnione niż zwierzęta gaszące pragnienie czystą wodą lub wodą z dodatkiem stewii. Co więcej, pojawiły się u nich problemy z nerkami: w wyniku przedłużającego się odwodnienia organizmu doszło do niewydolności tych organów.

"Otrzymane przez nas wyniki pokazują, jak groźna w skutkach może być powszechna praktyka gaszenia pragnienia w upały słodkimi napojami gazowanymi. Trend ten jest szczególnie wyraźny wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy bezalkoholowe napoje gazowane traktują jako najlepsze antidotum na uczucie pragnienia towarzyszące nam w gorące, letnie dni" - przestrzegają autorzy pracy.

4. Uwaga na wodę w plastikowej butelce

Warto dodać o zagrożeniu, z którego niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Woda jest zdrowa, ale latem może zamienić się w toksyczną bombę. Eksperci podkreślają, że unikać picia wody z plastikowych butelek. Latem plastik bardzo szybko się nagrzewa, przez co do wody przenika bisfenol A – organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który wykorzystuje się do produkcji tworzyw sztucznych. Jego działanie może powodować zakłócanie pracy układu hormonalnego i nerwowego.

Ze względu na swoją budowę chemiczną negatywnie wpływa również na działanie układu rozrodczego czy tarczycy. Może doprowadzić do bezpłodności, otyłości, cukrzycy, a także przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych.

5. Na upały najlepsza herbata

Co zatem pić, żeby poczuć ochłodę? Eksperci zalecają ciepłą herbatę. Choć brzmi to paradoksalnie, z medycznego punktu widzenia jest bardzo uzasadnione. Zadaniem herbaty jest bowiem pobudzenie organizmu do pocenia się, co stanowi swoistą termoregulację. Parowanie potu z powierzchni ciała powoduje zaś obniżenie jego temperatury.

Warto o tym pamiętać, ponieważ właściwy wybór napoju podczas upału może uratować wiele osób przed niebezpieczeństwem.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze