NewsyTe popularne leki zwiększają wrażliwość na słońce. Może się skończyć rakiem skóry

Te popularne leki zwiększają wrażliwość na słońce. Może się skończyć rakiem skóry

Wiosna coraz śmielej zagląda przez okna, a wielu z nas nie może się doczekać spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Zanim jednak wystawimy twarz do słońca, warto zajrzeć do apteczki. Niektóre popularne leki mogą bowiem znacząco zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko nowotworów skóry.

Mogą podnosić ryzyko raka skóry. Uważaj na te leki
Mogą podnosić ryzyko raka skóry. Uważaj na te leki
Źródło zdjęć: © Getty Images, Instagram

Leki a światło słoneczne

Dr Emily Alfonsi, dyrektorka medyczna kliniki Shade Skin w Australii, ostrzega, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

- Większość ludzi nie ma pojęcia, że ich leki mogą sprawiać, że stają się bardziej wrażliwi na słońce – mówi specjalistka w rozmowie z New York Post.

Według ekspertki nadwrażliwość na światło (tzw. fototoksyczność) może objawiać się na różne sposoby: od delikatnych zmian skórnych po poważne oparzenia słoneczne drugiego stopnia, pojawiające się nawet przy krótkiej ekspozycji na słońce.

WIDEO

Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka

- Pacjenci często zauważają, że szybciej się opalają albo mają nietypowe wysypki, ale nie łączą tego z lekami – podkreśla lekarka.

Dr Alfonsi dodaje również, że u niektórych jej pacjentów pojawiły się pęcherze, ciemne przebarwienia lub trudne do wyjaśnienia podrażnienia skóry, nawet w cieniu lub w pomieszczeniach o silnym nasłonecznieniu.

Groźne połączenie

Niektóre leki zwiększające wrażliwość na słońce (tzw. leki fotouczulające) mogą podnosić ryzyko zachorowania na raka skóry, ponieważ powodują, że skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlatego lepiej na nie uważać.

Te cztery grupy leków mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce:

  • antybiotyki – zwłaszcza tetracykliny (np. doksycyklina, minocyklina) i fluorochinolony (np. cyprofloksacyna, lewofloksacyna) mogą prowadzić do poważnych poparzeń nawet przy niewielkiej dawce promieniowania UV,
  • diuretyki – tzw. "leki moczopędne", takie jak hydrochlorotiazyd, stosowane w leczeniu nadciśnienia, powiązano z podwyższonym ryzykiem raka kolczystokomórkowego skóry,
  • leki immunosupresyjne – jak azatiopryna, stosowana m.in. u pacjentów po przeszczepach, obniżają naturalną odporność skóry na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – długotrwałe stosowanie ibuprofenu lub naproksenu może zwiększać podatność skóry na oparzenia.

Jak się chronić?

Dr Alfonsi podkreśla, że odpowiednia profilaktyka jest kluczowa.

- Prewencja to podstawa. Jeśli zażywasz leki, które zwiększają wrażliwość na słońce, kilka prostych kroków może znacznie zmniejszyć ryzyko trwałego uszkodzenia skóry i nowotworów – mówi ekspertka.

Codziennie stosuj krem z filtrem SPF 30 lub wyższym, niezależnie od pogody i pory roku. Zakładaj odzież ochronną, w tym okulary z filtrem UV i kapelusz z szerokim rondem. Regularnie odwiedzaj dermatologa i monitoruj zmiany skórne – wczesne wykrycie ma ogromne znaczenie.

Dr Alfonsi przypomina również, że choć krem z filtrem to podstawa, nie zastępuje on zdrowego rozsądku.

- Samo użycie kremu z filtrem nie daje wolnej ręki na całodniowe opalanie się – ostrzega.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. New York Post

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie