Tarczyca wyjątkowo nie lubi. 7 grzechów popełnianych przez Polaków
Dr n. farm. Magdalena Obrzut, w sieci znana jako @dr_hashi, zwraca uwagę na niezwykłą wrażliwość hormonów. Okazuje się, że wiele z naszej codziennej rutyny nie służy tarczycy. Na liście grzechów głównych sen czy sposób, w jaki odżywiamy się na co dzień.
1. Czego nie lubi tarczyca?
"Nasze hormony są niesamowicie wrażliwe, a jak pewnie wiecie, ich rozregulowanie momentalnie odbija się na naszym zdrowiu" – pisze w jednym z postów opublikowanych na Instagramie dr n. farm. Magdalena Obrzut.
Na cenzurowanym według ekspertki znajdują się:
zbyt mała ilość snu,
przypadkowa suplementacja,
brak systematycznego ruchu,
brak słońca,
wyniszczające diety,
żywność wysokoprzetworzona.
Magdalena Obrzut wyjaśnia, że kluczowe jest zachowanie umiaru. Dotyczy to m.in. aktywności fizycznej w naszym życiu. Badania naukowe na przestrzeni lat dowodzą, że odpowiednia dawka ruchu przekłada się na zmniejszenie ryzyka m.in. nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2 czy wreszcie chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ale jak zwraca uwagę "przy szwankujących hormonach tarczycowych trzeba też uważać na zbyt dużą ilość treningów, to z kolei może wpływać na wyższy poziom kortyzolu". Intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny nie jest zalecany zarówno przy niedoczynności tarczycy, jak i nadczynności, kiedy może on nadmiernie obciążać układ krążenia.
Farmaceutka przestrzega również przed suplementami diety. Te niestety przez Polaków są nazbyt chętnie kupowane. Jak pisze ekspertka, zanim po nie sięgniemy, warto sprawdzić najpierw, czy cierpimy na jakiekolwiek niedobory i porozmawiać na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.
Z drugiej strony pacjenci z chorobami tarczycy są bardziej narażeni na niedobory witaminy D, stąd prawdopodobnie wielu będzie miało wskazania do suplementacji. Poza tym @dr_hashi radzi, by nie przesadzać ze słońcem, jednak warto spędzać czas na świeżym powietrzu, bo w słoneczne dni "to dużo dobra dla naszego organizmu".
2. Jaka dieta dla tarczycy? Tego się wystrzegaj
Na cenzurowanym znalazła się także dieta. Żywność wysokoprzetworzoną ekspertka nazywa "zmorą naszych czasów" i wskazuje, że aby ograniczyć jej spożycie, wystarczą proste wybory. Np. kawałek arbuza na deser zamiast gotowego, zakupionego w sklepie ciasta czy samodzielne przygotowanie sosu sałatkowego zamiast sięganie po sos instant.
Bogata w węglowodany proste i cukry wolne, barwniki oraz konserwanty i tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans żywność nie tylko zaburza równowagę hormonalną organizmu, ale też sprzyja stanom zapalnym. Badania wskazują, że może nawet 0 69 proc. zwiększać ryzyko nadczynności tarczycy.
Druga strona medalu to nazbyt restrykcyjne diety.
"Kiedy wykluczasz zbyt wiele produktów w diecie lub ograniczasz liczbę kcal, szkodzisz swojej tarczycy. Ona potrzebuje energii i składników odżywczych do prawidłowego działania" – pisze w poście @dr_hashi.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.