Trwa ładowanie...

Telfexo 120 - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Telfexo 120 to preparat o działaniu przeciwalergicznym, który hamuje wydzielinę z nosa oraz łzawienie i zaczerwienie oczu. Wskazany jest w przypadku alergii sezonowej lub alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Co warto wiedzieć o leku Telfexo 120?

spis treści

1. Co to jest Telfexo 120?

Telfexo 120 to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Substancją czynną jest feksofenadyna, która blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje wpływ histaminy, odpowiedzialnej za objawy alergiczne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Telfexo 120 łagodzi kichanie, wyciek z nosa oraz obrzęk i świąd błon śluzowych. Działanie substancji czynnej utrzymuje się do 24 godzin.

2. Wskazania do stosowania leku Telfexo 120

Telfexo 120 jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia w przypadku objawów alergii sezonowej i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Preparat łagodzi objawy, takie jak kichanie, wydzielina z nosa, swędzenie nosa i oczu oraz łzawienie i zaczerwienienie oczu.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Telfexo 120

Leku Telfexo 120 nie można stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, w czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią. Pacjentki, które planują powiększenie rodziny powinny poinformować o tym lekarza.

Ponadto, Telfexo 120 jest przeciwwskazany dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby lub nerek. U osób w podeszłym wieku powinien być stosowany z należytą ostrożnością.

Przed planowanymi testami skórnymi należy przerwać stosowanie leku Telfexo 120 (przynajmniej 3 dni przed badaniem). Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować ostrożność, ponieważ u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, które wpływają na zdolność koncentracji i reagowania.

4. Dawkowanie leku Telfexo 120

Telfexo 120 ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należy połykać je w całości, popijając wodą. Przekraczanie zalecanych dawek nie zwiększa skuteczności preparatu i może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia.

Dawkowanie powinno zostać ustalone przez lekarza, standardowo dorośli i dzieci po 12. roku życia przyjmują 120 mg leku raz na dobę.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Telfexo 120

Każdy lek może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, ale nie pojawiają się one u każdego pacjenta. Należy pamiętać, że korzyści ze stosowania preparatu są większe niż ryzyko działań niepożądanych. Dolegliwości, które mogą wystąpić po zażyciu Telfexo 120 to:

 • bóle i zawroty głowy,
 • nerwowość,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • bezsenność,
 • nudności,
 • suchość błony śluzowej jamy ustnej,
 • wysypka,
 • reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd),
 • reakcje anafilaktyczne.

6. Interakcje Telfexo 120 z innymi lekami

Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich przyjmowanych preparatach, również tych dostępnych bez recepty. Telfexo 120 nie powinien być jednocześnie stosowany z środkami, takimi jak:

 • ketokonazol,
 • itrakonazol,
 • erytromycyna,
 • rytonawir,
 • lopinawir.

Nie zanotowano interakcji pomiędzy Telfexo 120 a omeprazolem (stosowanym w leczeniu zgagi). Preparaty zobojętniające sok żołądkowy mogą zmniejszać biodostępność Telfexo, zalecana jest 2-godzinna przerwa pomiędzy tymi preparatami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Telfexo 120 to lek o działaniu przeciwalergicznym.
Telfexo 120 to lek o działaniu przeciwalergicznym. (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza